Другий день Великодніх свят, понеділок після Великодня, називається ще «обливаним понеділком», бо в цей день, за стародавнім звичаєм, хлопці обливають дівчат водою – «очищаються».
Обливати когось або самого себе водою у Великодній понеділок – стародавній звичай, пов’язаний із весняним очищенням водою. Тому і називають цей день «обливаний», або «поливаний понеділок».
«У понеділок парубки обливають дівчат. Десь і парубки парубків обливали. Або й просто людей, які назустріч ішли. Пояснення цього звичаю очисне. Адже кожне свято передбачає очищення – не стільки фізичне, тілесне, скільки ритуальне, духовне. В пізніші часи, звичайно, звичай набув розважального характеру. Іноді дівчина повинна була встигнути віддати парубкові крашанку, щоб він її не облив. Було й так, що дівчина тримала крашанки десь за пазухою, а хлопець мав їх відібрати», – розповідає етнограф Наталія Громова, пише ZAXID.NET.
І в такому забавлянні головним був уже елемент залицяння. Існувала навіть народна прикмета: якщо хлопця чи дівчину в цей день обіллють, то одружаться вони з коханими.
Традиційно обливаний понеділок відзначають у Івано-Франківську. Цього року в обласному центрі Прикарпаття влаштують масове свято. Учасники дійства пройдуть святковою ходою від площі перед драмтеатром до Вічевого майдану, де відбудуться вікторина, спортивні забави та викладено з людей Великодній кошик. Зрозуміло, що не обійдеться й без водяних боїв.
Нагадаємо, на Поливаний понеділок на Прикарпатті тепло і дощ.