18 серпня в Івано-Франківську говорили про місцеві бюджети. Зокрема, мова йшла про підготовку, складання, затвердження, виконання та звітування в рамках навчального семінару «Як розкрадають місцеві бюджети – інструкція для початківців». Своїми думками з цього приводу ділився експерт Інституту політичної освіти, керівник програми практичної політики, викладач, громадський діяч Олександр Солонтай.
«Прийняття кожного бюджету сільською, селищною, міською, районною, обласною радами неможливе, поки не буде прийнято державний бюджет. Наша бюджетна система нагадує російську матрьошку в алегоричному порівнянні. Здавалося б, у нас є бюджетний кодекс і ми знаємо, які податки треба зарахувати в сільський бюджет, а які – залишити вищим рівням держави. Відповідно до цього ми могли б написати, наприклад, бюджет села Угорники на 2016 рік. Але не можемо цього зробити, оскільки в бюджетному кодексі написано, що перед тим, як писати бюджет, потрібно зачекати написання бюджету Івано-Франківська і держави», – зазначив Олександр Солонтай.
Щодо ситуації з бюджетами в Івано-Франківській області, то вона, на думку Олега Солонтая, неоднозначна, адже є громади, в яких бюджет залишився незмінним, є такі, в яких він зменшився, натомість є такі, де феноменально збільшилися гроші. У зв’язку із цим виникла проблема: чи можемо ми ці гроші контролювати? Кожен крок івано-франківської влади має бути оприлюднений в Інтернеті на сайті міської чи обласної ради, міськвиконкому чи облдержадміністрації. Закон це гарантує, щоб люди могли ефективно контролювати дії влади, яку вони самі ж обирають, і за потреби нагадувати владі, кому вона має служити.