У неділю, 3 вересня, в Івано-Франківську вже увосьме відбувся традиційний фестиваль під назвою «Свято хліба». Концепція дійства полягає у вшануванні хліба як одвічної цінності українського народу, оспіваного символу життя та оберега української землі.
Тисячі франківців і гостей міста прийшли поглянути на музей хліба, музичні інструменти з тіста, а також придбати найрізноманітнішу випічку. На святі було представлено 15 виробників – від Івано-Франківського хлібокомбінату і «Лігоса» до маленьких пекарень, які відкрились лише цього року. Були й гості з інших областей.
«Хлібопекарська галузь переживає «Ренесанс», переживає відродження та набирає прискорення, – розповідає Ростислав Кукурудз, голова Гільдії приватних пекарів та кондитерів Івано-Франківська. – Все більше підприємливих молодих людей хочуть долучатися до пекарської справи, що дуже тішить. А деякі учасники з нами від самого початку свята – презентують свою продукцію увосьме. Це призводить до розширення пропозиції для наших покупців. На цьому святі, метою якого є показати себе та забезпечити комунікацію між виробником та споживачем, завжди багато цікавого. Проводяться традиційні майстер-класи з рукоділля для діток – зокрема, й пекарські, малечу вчитимуть випікати пряники прямо тут, на площі Ринок. Незвичайність же свята в тому, що воно постійне, адже кожної весни ми сіємо хліб з надією на хороший врожай і багате життя».
Пан Ростислав пояснює: є виробнича частина пекарства, тобто масштабні підприємства, а є реміснича, коли майстри працюють своїми руками і вкладають у хліб душу – і таких ремісників в Україні та на Івано-Франківщині стає все більше, що не може не тішити. Але не всі знають про ці маленькі пекарні – тож «Свято хліба» виконує функцію донесення до широкого кола людей інформації про якісних виробників.
«Щодо цінових тенденцій на хліб, я завжди казав і буду казати, що ніщо у світі ніколи не подешевшає, адже це утопія. Економіка працює не так, ріст цін є джерелом прогресу, як би це непопулярно не звучало. Важливо, щоб ціна була правдивою, покривала всі витрати, і в той же час не була надто високою – і на сьогоднішній день цього балансу досягнуто. Ми не очікуємо активного росту цін на хліб у цьому сезоні, все повинно залишитись стабільним. Проте є ще ціни на енергоносії, за які ми, звісно ж, відповідати не можемо», – відповів Ростислав Кукурудз на завжди болюче питання щодо ціни на хліб.
Подію зі сцени відкрив отець Йосафат, наголосивши на важливій ролі хліба в історичному та культурному житті Україні. Далі всі присутні помолилися, після чого на сцену вийшов міський голова Івано-Франківська – адже свято проходило за фінансової підтримки міської ради.
«Свято хліба стає все популярнішим, все більше з’являється пекарів, виробників хліба – і це приємно, адже його виробництво створює робочі місця, забезпечує податки та ріст харчової промисловості. Це хороший показник для міста – зростання продажу не може не тішити. Нещодавно було свято винограду, тепер маємо свято хліба, скоро буде свято мармеладу. Майже кожних вихідних у місті відбуваються якісь фестивалі, різноманітні свята, і це приваблює туристів та франківців, дає можливість виробникам показати себе та реалізувати власний потенціал. Хочу подякувати всім нашим пекарям, нашим хліборобам – завдяки вам у нас завжди на столі є священний в українській культурі продукт. Минулого року в місті майже вдвічі зросло виробництво хлібобулочних виробів», – зазначив міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.
Після цього розпочались виступи танцювальних та пісенних колективів. Потім відбулось нагородження пекарів та хліборобів почесними грамотами, а далі гостей свята почастували восьмиметровим короваєм.
Світлана Криворучко, директор Івано-Франківського хлібокомбінату, каже: до свята хотіли залучити найменших франківців, і це вдалося – завдяки цікавим майстер-класам.
«Ми випікаємо медові пряники, тут же діти мають можливість оформити вироби на свій смак, і ми одразу ж присвоюємо їм звання юних пекарів. Учасників фестивалю ми пригощали святковим пирогом, в який помістили традиційну начинку: вишні, смородину, яблука, мак та інші складники. Сподіваємось, всім сподобалося. Ми хочемо показати, що вміємо не лише пекти традиційний хліб, а й маємо справжніх майстрів, які можуть зробити мистецькі шедеври з хліба, з кондитерських виробів. І все це ми демонструємо краянам на «Святі хліба», – пояснює Світлана Криворучко.
Також фестиваль став своєрідним підсумком роботи хлібокомбінату, адже за рік було впроваджено багато нових проектів – закупка нових автомобілів, редизайн упаковки, зазначає директор підприємства. Франківський хліб, до речі, возять і в сусідні області – Львівську і Тернопільську.
Свято, безсумнівно, має свою теплу енергетику – хлібороби лише своєю присутністю, здавалось, розігнали вранішні хмари та припинили дощ, і кілька годин на площі Ринок було тепло. А вже ввечері, коли основна частина дійства закінчилась, у місті почала лютувати негода.
Тарас ВОЛОШИН