Відколи коронавірус увірвався на Прикарпаття, мешканці масово почали скуповувати товари першої необхідності. Скориставшись цим, власники торгових закладів миттєво підняли ціни на свої товари.
Ціни ростуть
Маски, респіратори, рукавички, дезінфектори для рук мають тепер шалений попит та високу ціну. В аптеках та магазинах вони закінчуються за кілька годин.
Захисні маски подорожчали вп’ятеро. Якщо у безвірусні дні маску можна було придбати за 2 чи 3 гривні, то тепер за маску, яку можна носити тільки три години, треба заплатити щонайменше 15 гривень. Є у продажу багаторазові захисні маски: їхня ціна коливається від 200 до 400 гривень. Вартість респіраторів теж немала – звичайний одноразовий коштує понад 25 гривень. А якщо придбати багаторазовий, який можна використовувати упродовж місяця за умови правильного догляду за ним, то за нього доведеться віддати понад сотню гривень.
Антисептики для рук та рукавиці також зросли у ціні. Якщо раніше у будь-якій аптеці можна було знайти антисептик за ціною близько 20 гривень, то зараз мешканцям пропонують баночку на 100 мл вартістю 150 гривень. До слова, навіть за такою ціною ці засоби дуже швидко закінчуються.
До речі, не завжди можна бути впевненим у безпечності товару. У селищі міського типу Перегінське, що на Рожнятівщині, мешканці придбали за 15 гривень маску, зроблену із серветки. Про це у соцмережі написала Оксана Коцан. Жінка розповідає, що вхід до відділення банку був дозволений тільки в масках, тож вона купила першу-ліпшу в магазині.
“Цей шматок серветки під виглядом “маски” я щойно купила за 15 гривень. Серце стискається і клубок в горлі, коли бабуся, яка стояла попереду, нехотячи прорвала її і була змушена йти знову купляти цю копійчану серветку за 15 грн! А могла, як каже, “купити на два дні хліба”, – обурюється мешканка.
У коментарях власниця магазину Наталія Ляхович вибачилася за цей випадок і пояснила, що причиною стала помилка працівників.
За її словами, нова зміна продавців не знала, що ці маски не для продажу, а для власного використання, їх одягали, коли забракло через дефіцит стандартних масок. Власниця стверджує, що ніхто не змушував їх продавати.
“Уже з’ясували правду. Просимо вибачення та обіцяємо обов’язково повернути гроші”, – запевняє господарка магазину.
Гречка, яку мешканці купували у супермаркеті по 20 кілограмів за раз, також зросла у ціні. Деякі магазини пропонують уже по 50 гривень за один кілограм, хоча раніше ціна була вдвічі меншою. Зросли в ціні цибуля та часник: більшість їх вважає помічними під час профілактики вірусу. Раніше кілограм цибулі коштував 10 гривень, тепер – понад 20. Часник теж недешевий. Його пропонують мешканцям по 129 гривень за кілограм. Але й за також ціною його важко знайти: швидко розбирають. Однак вартість солі та туалетного паперу у більшості магазинів залишилася незмінною.
Керівники магазинів та аптек пояснюють: така ситуація пов’язана зі стрімким зростанням закупівельних цін від постачальників. На подорожчання вплинули карантинні заходи, зокрема транспортні обмеження.
Захист для медиків
Масок, респіраторів та захисних костюмів потребують навіть франківські медики. Під час засідання міськвиконкому 19 березня було вирішено виділити кошти з резервного фонду, зокрема за 840 тисяч гривень повинні закупити 70 тисяч масок.
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків запевняє, що кожного дня надходять нові партії масок та захисних костюмів. У першу чергу їх роздають медикам, комунальникам та працівникам соціальної служби.
За словами мера, масками та респіраторами насамперед забезпечили працівників «швидкої допомоги».
«Вони виїжджають на виклики, саме тому перебувають у групі ризику. Хоч «швидка» у підпорядкуванні облдержадміністрації, але ми частину масок, близько тисячі штук, передали їм. Частину передамо на наші міські лікарні», – каже Руслан Марцінків.
Міський голова додає, що, окрім коштів з міського бюджету, фінансова підтримка надходить від місцевого бізнесу.
Шахраї вірусу не бояться
Шаленим попитом на захисні засоби користуються різні шахраї. До франківських поліцейських звернувся 35-річний чоловік, який перерахував понад 11 тисяч гривень за антисептичні засоби і медичні маски, але товар так і не отримав. Інший, 32-річний франківець, замовив через Інтернет індивідуальні засоби захисту від вірусу, перерахував продавцю 15 000 гривень на банківську картку, і після цього зв’язок з продавцем обірвався. За фактами шахрайства поліція відкрила кримінальні провадження.
Також Інтернетом шириться інформація, що група людей у спеціальних костюмах захисту може пропонувати продезінфікувати квартири та будинки. Саме так зловмисники можуть потрапити до житла та вчинити пограбування. Поліція Івано-Франківської області попереджає прикарпатців: жодна служба області не проводить дезінфекцію в оселях громадян. Правоохоронці просять не відчиняти двері незнайомцям.
«Будьте уважними! У разі виникнення подібних ситуацій одразу повідомляйте на лінію «102», – наголошують вони.
“Мародерів люди згадають”
Міський голова Івано-Франківська звернувся до всіх власників магазинів та аптек з проханням не підвищувати ціни на захисні засоби. Руслан Марцінків закликає не наживатися на біді.
“Коронавірус вбиває не тільки людей, а й людську совість. Багато хто вирішив заробити на людському горі. У такий важкий час – підвищив ціни”, – нарікає мер.
Марцінків зазначив, що комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій звернулася до відповідних органів з проханням перевірити такі заклади та з’ясувати, на яких підставах зросли ціни.
Голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич також обурився зростанням цін на товари, необхідні під час карантину.
“Я не можу зрозуміти, чому апарати ШВЛ вчора коштували 300 тисяч, а сьогодні – вже 800. У час національної біди хтось набиває собі кишені. Марлі, гумки, маски – ціни на них зросли у десятки разів. І якщо нація у біді – то паски треба затягувати всім, в тому числі і бізнесу. Бо рано чи пізно біда минеться, а мародерів люди згадають”, – сказав Олександр Сич.
Вихід є
Щоб не залежати від дефіциту засобів безпеки під час карантину, маски можна пошити власноручно та самому приготувати антисептики.
Для ватно-марлевої пов’язки потрібно купити в аптеці звичайну марлю та вату. 300 на 90 сантиметрів марлі коштує 20 гривень, а велика упаковка вати – 10. Трохи часу та кілька рухів голкою з ниткою – і за ці гроші отримаєте 8 надійних масок.
Щоб приготувати спиртовмісний гелевий антисептик, Всесвітня організація охорони здоров’я надала такі рекомендації. Для приготування одного літра гелю потрібно 830 мл етилового спирту, 40 мл пероксиду водню, 15 мл гліцерину. Складники треба розчинити із додаванням 100 мл кип’яченої чи дистильованої води. Потрібну кількість води треба розрахувати відповідно до того, який антисептик потрібен – гелевий чи у вигляді спрею. Для зручності його можна розлити у невеликі пляшечки.
Ірина КУЙБІДА