Днями представники Львівського управління Офісу ВПП ДФС та ГУ Держпраці західного регіону в рамках виконання вимог Розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 року № 649-р щодо комплексних заходів, спрямованих на детінізацію ринку, праці провели ряд фактичних перевірок з питань дотримання вимог трудового законодавства в частині використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету.
Начальник Львівського управління Офісу ВПП ДФС Нонна Багмет зазначила: «Узагальнюючи результати проведених перевірок можна зробити висновок, що майже всі платники податків порушують одні й ті ж норми Кодексу законів про працю України, зокрема, ст. 105 «Оплата праці при суміщенні професій (посад) і виконанні обов’язків тимчасово відсутнього працівника»; ст. 107 «Оплата роботи у святкові і неробочі дні»; ст. 108 «Оплата роботи у нічний час»; п. 10 Постанови Кабінету міністрів України №100 від 08.02.1995 року (із змінами та доповненнями) «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати»; ст.24 «Щодо можливої підміни факту перебування у трудових відносинах договорами цивільно – правового характеру».
Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 року (зі змінами та доповненнями) за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці – до юридичних осіб буде застосовано штраф – у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. Очікуваний розмір штрафних санкцій 156,4 тисяч гривень.
Під час проведення заходів у всіх випадках представники державних органів обговорювали з платниками податків проблемні питання легалізації трудових відносин та наголошували, що офіційне працевлаштування забезпечує захист соціальних інтересів громадян, гарантує право на соціальні виплати та пенсійне забезпечення. Крім того, не задекларована праця знижує доходи державного бюджету, а отже і можливість фінансування державних програм соціального спрямування.
В свою чергу представники підприємств зобов’язались виплачувати працівникам гідну заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором та угодою сторін.