У приміщенні на вулиці Вагилевича, 3 в Івано-Франківську розміщені регіональний центр з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт», ДЮСШ інвалідів та шахово-шашковий клуб. Перші два заклади є комунальними структурами, на їхню діяльність виділяється фінансування, а останній – громадською організацією, члени якої прагнуть узаконити своє перебування за цією адресою. Депутати наче підтримують таку ініціативу, обіцяли створити всі необхідні умови і посприяти з виділенням коштів. Проте остаточне рішення все ж буде прийняте на найближчій сесії облради.
Компромісне питання
Питання про необхідність передачі приміщення на вул. Вагилевича, 3 виникло ще наприкінці минулого року, коли в Івано-Франківській облраді ліквідували управління молоді та спорту, а правонаступників його не призначили. Голова ліквідаційної комісії Назар Павлів запропонував передати приміщення на баланс регіонального центру з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт», яке є комунальною структурою облради. Таку пропозицію обговорили на засіданнях двох депутатських комісій.
Чи не постраждає від цього шахово-шашковий клуб? Тим більше, що, як каже голова комісії Івано-Франківської обласної ради з питань соціально-економічного розвитку, управління комунальною власністю, розвитку малого і середнього бізнесу Остап Дзеса, він має високі досягнення. Відтак Дзеса пропонує у рішенні сесії частину приміщень закріпити за цією організацією. На його думку, не сьогодні, то завтра може з’явитися охочий виселити клуб із займаного ним приміщення. І додає, що такі спроби були уже неодноразово.
Представник батьківського комітету клубу Інна Мальована наголосила, що перебуває клуб у тому приміщенні на законних підставах. Батьки не мають нічого проти того, щоб приміщення передали на баланс іншій організації. Головне – факт перебування. «Наші діти туди ходять уже не один рік, у них чудовий тренер. Просто викинути дітей на вулицю?» – міркує мама.
Зауважимо, що «Інваспорт» – це комунальне підприємство, яке фінансується з обласного бюджету й орендує приміщення на пільгових умовах. Шахово-шашковий клуб як ГО таких преференцій не має, але водночас у цьому приміщенні перебуває безплатно і за комунальні послуги також не платить. Один із запропонованих варіантів для вирішення ситуації – передати приміщення з балансу управління, яке ліквідовується, на інше, новостворене управління спорту, а при формуванні обласного бюджету дати фінансову підтримку клубу. Ще одна можливість – вийти на орендні відносини з шахово-шашковим клубом напряму, підставу прописати окремим рішенням.
«Ми даємо гроші – це наша справа, а їхня – виховувати чемпіонів світу», – вважає Остап Дзеса.
Проте очільник управління молоді та спорту ОДА Орест Оклієвич повідомив, що додаткової статті на утримання спортустанови у бюджеті немає. А на запитання скільки коштів в середньому виділяється на ДЮСШ, відповідає лаконічно: мільйон гривень.
На щастя, шахово-шашковий клуб свого мільйона не просить, хоч він мало чим відрізняється від ДЮСШ. Ця громадська організація щороку обходиться фінансовою підтримкою у розмірі 20-30 тисяч гривень…
Врешті перший заступник голови облради Василь Гладій дав доручення опрацювати це питання та підготувати рішення про передачу шахово-шашковому клубу на умовах безоплатного користування приміщення на Вагилевича.
Комунальний тягар?
Приміщення на Вагилевича, 3 розміщене у самому центрі. На фасаді вивіска «Інваспорту», а також великими літерами назва «Шахово-шашковий клуб». Усередині – оголошення про розклад занять із шашок, шахів, турнірна таблиця. Зліва офіс «Інваспорту», в коридорі – інвалідний візок. Справа – територія шахів. Приміщення клубу доволі велике, на полицях численні нагороди, столи із гральними поверхнями. На стінах схеми гри, а також фото юних чемпіонів. Усі заняття тут після обіду, з 16 до 18 години.
Начальник регіонального центру з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт» Іван Балагутрак акцентує: у будь-якому разі шахово-шашковий клуб як був тут, так і працюватиме надалі. «Приміщення передають нам на баланс, але клуб ніхто ліквідовувати не буде. Сюди як ходили проводити змагання, так і будуть ходити», – запевняє керівник «Інваспорту».
Наразі клуб перебуває в приміщенні на громадських засадах і претендує на його частину. Проте він має статус громадської організації, яка не може претендувати на приміщення у центрі міста. Тим більше, що площа немала – 167 кв. метрів.
«Ми як комунальна організація оплачуємо 1,2 грн. за оренду. А де ГО може взяти гроші і оплатити за оренду і компослуги? Це дуже велика сума. Зараз тепло, а в холодну пору до цього всього додасться ще й опалення. Вони це не потягнуть. Може, на перших порах буде меценат чи спонсор, а далі?» – наголошує Балагутрак.
А якщо клубу дадуть пільгову оренду, то завтра може з’явитися інша організація, яка також претендуватиме на приміщення в центрі, а у випадку відмови наголошуватиме, що тим дали, тож і їм треба. Він акцентує: у шахово-шашковий клуб тренер приходить із іншого приміщення, що розташоване поруч із 63-м заводом. Втім у центрі приміщення зручне для дітей, тож вони йдуть на компроміс.
Начальник запевняє: приміщення на вул. Вагилевича єдине, яке є в розпорядженні «Інваспорту». Натомість в інших областях аналогічні установи мають набагато більше. Мовляв, є й по п’ять приміщень на балансі. Адже «Інваспорт» здійснює спортивну роботу серед людей по чотирьох нозологіях: опорно-руховий апарат, зір, слух і розумово-фізичні вади. І додає, що у дефолімпійських та параолімпійських іграх вони мають свої досягнення.
Ринкові площі
Та це не єдине приміщення у центрі Івано-Франківська, навколо якого триває дискусія. І якщо тут маневри навколо балансоутримувача, то є й такі, які передаються на приватизацію…
Приміщення у центрі, на площі Ринок, 8, площею 86,3 кв. метри, яке нині орендує спортивна організація і яке є комунальною власністю територіальної громади міста, недавно передане на приватизацію. Невдовзі буде здійснена оцінка його вартості, а пізніше укладений договір купівлі-продажу. Першочергове право на приватизацію має організація, яка орендує його з 2004 року, – Івано-Франківський благодійний фонд «Кікбоксинг проти наркоманії та дитячої злочинності».
Як розповідає депутат Івано-Франківської міської ради Віталій Мерінов, коли вперше порушили питання про приватизацію цього приміщення на сесії, то він заблокував його. Не чув раніше про таку організацію, навіть попри те, що сам є спортсменом. Пізніше познайомився зі Степаном Бацалою, який очолює цей фонд і претендує на приміщення. Зрозумівши, що той допомагає спорту і займається патріотичним вихованням, Мерінов все ж згодився із приватизацією.
За словами самого Степана Бацали, приміщення планують приватизувати для того, щоб у нього вкласти гроші і зробити ремонт. У подальшому обіцяють там здійснювати виховання молоді. Наразі відкривають клуби і спортивні секції з карате і тхеквондо, ремонтують табір в Козині Тисменицького району. Фінансування організації здійснюється за кошти меценатів, з якими вона працює уже багато років, а «в бюджети не лізуть».
«Я уже на цьому ринку працюю 20 років, мене знають багато людей, допомагають нам», – переконує Бацала.
Зауважимо, що приміщення на площі Ринок, 8 нині в аварійному стані: із замкнутими дверима та відімкненим світлом. Раніше організація здійснювала там поліпшення умов перебування, вкладала кошти. У 2013 році хотіли його приватизувати, було рішення сесії та була проведена оцінка його вартості. Проте коштів на купівлю не вистачило, тож сплатили неустойку у розмірі 89 629 грн. Бацала зізнається, що наразі домовився з людьми, які допоможуть його приватизувати. Відтак коли приватизують, то зроблять навчальну кімнату для патріотичного виховання школярів.
У яку суму обійдеться купівля приміщення, ще невідомо. Оцінка його буде лише за два місяці, нині має відбутися конкурс на проведення експертизи. Зауважимо, що наразі є два дозволи на приватизацію: той, який давали у 2012 році, і той, який надали нещодавно, у 2017-му.
БФ «Кікбоксинг проти наркоманії та дитячої злочинності» розташований біля самої ратуші, у тому ж приміщенні розмістилася кав’ярня «Говорить Івано-Франківськ», перукарня, ще одна кав’ярня у дворі будівлі. Про діяльність фонду тут не знають нічого, жодної вивіски тут також немає.
Як розповідає Антоніна Кизим, начальник управління комунального майна департаменту житлового, комунального господарства та благоустрою Івано-Франківської міської ради, на конкурсних засадах буде відібраний експерт, який проведе оцінку вартості. Пільг при купівлі для ГО та БФ немає – всі викуповують за ринковою вартістю. Після цього питання знову буде винесене на розгляд сесії міської ради, де буде затверджено вартість і умови приватизації. До самої приватизації ще доволі далеко, але якщо вона відбудеться, то майном організація зможе розпоряджатися на власний розсуд з дотриманням умов договору купівлі-продажу.
Ірина ФЕДОЛЯК