Деякі українці, не прослідкувавши постійні зміни до законодавства щодо субсидій, не звертаються щодо призначення субсидій, які вони можуть отримати, суттєво заощадивши кошти сім’ї.
Але ще зараз «живі» певні міфи щодо призначення субсидій.
Розглянемо певні з них у ракурсі досить корисних і актуальних роз’яснень Кабміна.
Міф 1. Всю суму отриманих субсидій доведеться повернути в майбутньому. Оформлення субсидій в майбутньому може перешкодити продажу квартири, будинку чи оформлення спадку.
Роз’яснення: Такі чутки поширюються вже 20 років. Однак немає жодного такого випадку. Субсидія є безповоротною державною допомогою. Її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Міф 2. Необхідно використовувати газ, воду та інші комунальні послуги в повному обсязі, на які призначена житлова субсидія. Інакше субсидію перестануть надавати.
Роз’яснення: Випалювати газ до рівня призначеної субсидії не лише безглуздо, але й невигідно. Якщо люди не використали всю норму ресурсів на сім’ю, заощаджені кошти субсидії залишаються на рахунках родини і можуть бути використані в подальші місяці в тому числі і для погашення обов’язкової частки платежу.
Міф 3. Клопоту з оформлення субсидії багато, а у реальності субсидія може скласти мізерну суму.
Роз’яснення: Потрібні лише два документи для оформлення субсидії: заява і декларація. Жодних інших документів не потрібно! А подати заявку тепер можна і в електронному вигляді.
Міф 4. Субсидії не надаються безробітним працездатним громадянам, або сім’ям, до складу яких входять такі особи.
Роз’яснення: якщо такі громадяни не мають доходів для розрахунку субсидії їм буде враховано умовний дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів для працездатної особи (з 1 травня 2016 р. – 2900 грн.).
Міф 5. Субсидії не призначаються за наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.
Цю норму було скасовано ще в 2011 році. З того часу наявність заборгованості з оплати комуналки не може бути підставою для відмови у призначенні субсидії.
Міф 6. За помилки при заповненні декларацій будуть штрафувати або навіть забирати субсидії.
Жодних штрафів за помилки в деклараціях не буде. Можливі санкції у випадку, коли громадяни свідомо приховали частину важливої інформації.
Міф 7. Громадяни можуть втратити субсидію, якщо будуть купувати валюту.
Субсидія не призначається, якщо будь-хто з членів сім’ї протягом 12 місяців перед зверненням про призначення субсидії здійснив одноразову покупку на суму, яка перевищує 50 тисяч гривень. Купівля валюти не входить в перелік вартісних покупок, здійснення яких позбавляє права на субсидію.
Міф 8. Міністерство фінансів проводить перевірку доходів одержувачів субсидій через банківські установи.
Неправдивою є інформація, що субсидій позбавлять ті сім’ї, які мають депозитні рахунки в сумі більше 50 тисяч гривень або інші доходи. Депозити і відсотки по них не враховуються як доходи і не входять в перелік критеріїв, на підставі яких може бути відмовлено в наданні субсидії.
Міф 9. Субсидія не призначається батькам пенсіонерам, в помешканні яких зареєстровані повнолітні діти, які проживають в іншому місці.
Рішення комісії приймається з урахуванням наявності документа, що підтверджує тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих. За відсутності документа – на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов проживання сім’ї.
Нагадаємо, що існує гаряча урядова лінія щодо питань призначення субсидій – 0 800 507 309. Ця служба працює цілодобово і безкоштовно.
Коташевська Тетяна
Матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіа-проекту MyMedia