Кубок області. Постфактум
Скандальна історія з фіналом кубку області отримала своє продовження. Адже після резонансного матчу вирішили наказати футбольний клуб “Карпати” матчем без глядачів. Президент ГО ФК “Карпати” Коломия Олександр Тарасюк подав апеляцію, тож його викликали на засідання апеляційного комітету у приміщенні федерації футболу.
Арифметика у рішенні теж цікава – федерація вимагає, щоб на матчі були присутні не більше 25 представників команди. Але є тільки 11 обов’язкових гравців молодіжного складу, плюс 11 гравців дорослого складу і два обов’язкових тренера вже складає 24 особи. То як розігрувати серед представників команди щасливий 25-й «квиток»?
А верхом цинізму стало те, що призначили це ганебне антифутбольне судилище в час, коли йшов товариський матч між ветеранськими командами “Прикарпаття” Івано-Франківськ та “Динамо” Київ. Втім я все одно вирішив піти на засідання апеляційного комітету. Зустрічаємось з Сашком Тарасюком на стадіоні “Рух”, крокуємо по вул. Чорновола в бік федерації. Підколюю його: чи готовий він забезпечити відсутність глядачів? Він затягується цигаркою, залишається серйозним і припускає, що його поб’ють самі ж вболівальники, проте дозволу питати йти їм на футбол чи ні у нього не будуть… Зауважу, що коломийська команда – одна із найвідвідуваніших команд в нашій області. І для тих, хто не був в Коломиї поясню: стадіон в писанковому місті старий, вхід на який завжди був вільним. Огорожі, чи будь-якихось інших загорож нема. Тому, щоб забезпечити матч без глядачів, потрібно «перекрити» півміста та ще про всяк випадок відселити мешканців сусіднього будинку, які ненароком можуть бути класифіковані як глядачі, просто вийшовши на подвір’я свого будинку. Відтак пропоную Президента ІФФФ разом із Виконавчим директором ІФФФ спробувати самим забезпечити виконання рішення федерації.
… Заходимо в кабінет судилища. Холод, ненависть та агресія – це все, що ви можете побачити на відео.
Головує Апеляційним комітетом Марцинюк Михайло Степанович на камеру реагує вкрай агресивно, а при виключені камері хамить і повчає. Характер запальний, темперамент кепський. Представляюся спортивним журналістом, а у відповідь він мені пропонує чимось помірятися. Чим – не уточнює.
Присутніх семеро: Голова ІФФФ, відомий в місті ресторатор і отельєр Тарас Петрович Клим. Як і очікується від такої шановної людини – вихваляється новими капцями. Апелює до УЄФА, ФІФА, ФФУ, КГБ та інших організацій. Нагадує про свій поважний вік, досвід та посади, які обіймає. Інших людей в кімнаті не бачить і не чує. Стверджує, що на скандальному матчі на нього плювали… Так наче молекулярний аналіз ДНК плювка у надсекретних лабораторіях в підвалі сусіднього готелю показав, що слина має коломийське походження.
І головне – Тарас Клим переконує, що вболіває за футбол, але чомусь приймає антифутбольні рішення на кшталт матчу без глядачів.
Також тут присутній арбітр цього нещасного матчу. Звісно почувається погано. Після переглянутого відео зі спірним фрагментом матчу, а також неофіційним форумом коломийських вболівальників в мережі Вконтакте, де про нього склали комікси та карикатури, домалювали образливі елементи і надписи до його фото, опублікували домашню адресу, телефон та чутки про те, що він переховується від служби в армії, арбітр вважає себе винним. Виглядає, як маленьке мишенятко, якого загнали в кут, але ще не з’їли. Тому людину по-людськи просто шкода.
Крім них, на судилище запрошені інспектор злощасного матчу та представники коломиян – президент Олександр Тарасюк, виконавчий директор команди Андрій Геник, заступник голови ІФФФ Василь Сікора, який на камеру мовчить, але тільки камера вимикається, то голос у нього з’являється не для того, щоб ніжно спілкуватися. Звук у Сікори вимикається, як тільки вмикаю камеру. Я перевірив декілька разів, висуваючи об’єктив камери.
Врешті-решт голова апеляційного комітету кричить щось про продажних журналістів. Махає руками і виганяє мене. Причиною для цього стає те, що мене немає в списку запрошених на бал. І оскільки я – не член Комітету зі зв’язків із засобами масової інформації та Комітету маркетингу, то мені вхід суворо заборонений.
Арбітр матчу вибачається перед всіма присутніми і йде геть. Хлопця наказали – відсторонили від обслуговування матчів чемпіонату області. Втім на матчі ДЮФЛ та всеукраїнські змагання заборона не розповсюджується, адже за межами нашої області інша федерація з іншими законами та інший футбол з іншими правилами.
Так, десь з півтори години триває «засідання РНБО» суворої секретності. Коломияни просять пом’якшити вирок – адже футбол для вболівальників, і не можна їх залишити без гри. Рішення приймається важко. Коломийська команда, немов кістка в горлі, яку треба наказати. Коломиян виганяють на вулицю, щоб працівники федерації змогли прийняти рішення самотужки.
На вулиці холодно, мерзнемо. Сашко Тарасюк нервово курить, зізнається що не уявляє собі, як має грати завтра його команда, та ще й із порожніми трибунами. Далі нас кличуть в середину. Вердикт не виносяться через якісь бюрокартичні непорозуміння. Сваримось ще раз, на мене кричать і повчають, голова апеляційного комітету, шановний якийсь пан, великий начальник в ОДА, навіть два рази акцентував, що я не правий. Прощаємось, йдемо. Холодний дощ, наче зимний душ. Мерзенна осіння погода, і не менш мерзенне засідання апеляційного комітету.
Прийшли додому, відкриваємо сайт федерації – там вже готове рішення. Питань в мене стало ще більше, ніж відповідей:
- Чому сума штрафних санкцій для коломиян зросла? До засідання Апеляційного комітету діяло рішення КДК, яке мало покарати команду штрафом 2000 грн. Проте Апеляційний комітет вирішив, що мало і оштрафував команду на 3000 грн.
- «Сектор, в якому зазвичай знаходиться фан-група ФК “Карпати” Коломия, повинен бути вільним від вболівальників та обнесений сигнальною стрічкою. Даний сектор повинен знаходитися під контролем правоохоронних органів». Цікаво, а що робити, якщо працівник правоохоронних органів є вболівальником ФК “Карпати” Коломия?
- Ще є таке речення «намагання передислокації фан-групи ФК “Карпати” Коломия в інші сектори буде зафіксовано делегатом ІФФФ і буде розцінюватися як порушення рішення Апеляційного комітету ІФФФ». Цікаво, а хто буде слідкувати за суддівством, якщо делегат федерації футболу буде постійно бігати по стадіону, фіксуючи передислокацію фан-групи вболівальників?
- «Всі неетичні, некоректні вигуки (речівки) зі сторони вболівальників ФК “Карпати” Коломия до, під час та після матчу на адресу офіційних осіб ІФФФ, обласної федерації футболу будуть розцінюватися як порушення Регламенту обласних змагань з футболу та рішення Апеляційного комітету ІФФФ». А якщо вболівальник команди-суперника вигукне неетичний вигук, купивши шарф ФК “Карпати” Коломия, то знову постраждає футбольна Коломия? І які часові рамки “до” та “після матчу”?
- І головне – де презентація (чи хоча б брошура) всіх етичних, коректних вигуків (речівок), які глядачі мали би вигукувати (скандувати) до, під час та після матчу на адресу офіційних осіб ІФФФ, обласної федерації футболу? І чому її не розіслали футбольним клубам заздалегідь, для проведення тренінгів із вболівальниками?
Відповіді на ці питання отримати чомусь навіть не сподіваюсь. Адже чомусь стає звичним, що наша футбольна федерація стає ворожим негативним антифутбольним осередком закритого типу. Справу, з яким мати не хочеться.
І насамкінець – саундтрек до сигнальних стрічок фан-сектору коломийських “Карпат”: