Суди без суддів

  • На Прикарпатті склалася критична ситуація з нестачею суддів, багато з яких пішли у відставку або втратили повноваження. Однак є й позитивне зрушення: в Яремчанському міському суді врешті-решт, хоч і ненадовго, але вперше за рік з’явиться суддя. Експерти прогнозують, що подолати кадровий голод у судах вдасться тільки через декілька років.

     Івано-Франківський міський суд

    Наприкінці липня в Івано-Франківському міському суді закінчився п’ятирічний термін повноваження Мирослави Польської. Близько 500 справ, які вона розглядала, тепер будуть розподілені між її колегами. Наразі судочинство у міському суді здійснюють тільки вісім суддів з 21 по штату. Однак, як розповідає прес-секретар суду Михайло Савлюк, для такого великого міста, як Івано-Франківськ потрібно приблизно 27-33 суддів.

    Є судді, які втратили повноваження вже декілька років тому. Весь цей час вони ходять на роботу, допомагають іншим суддям, отримують близько 18 тис. грн. зарплати, але не можуть розглядати справи. Проте Савлюк зауважує, що суддя Дмитро Руденко вже пройшов усі необхідні процедури для продовження повноважень і чекає ще тільки на підпис президента.

    За словами прес-секретаря, навантаження на всіх суддів приблизно однакове, але діє принцип спеціалізації між тими, які розглядають цивільні та кримінальні справи. При цьому судді-криміналісти розглядають і справи про адміністративні правопорушення, що й створює надмірне навантаження. Такий суддя може розглядати близько півсотні справ за день.

    «Судді-цивілісти розглядають практично всі категорії справ кодексу про адміністративне судочинство, як адміністративні суди. Крім того, вони є ще й слідчими суддями. Тому ми розглядаємо значно більше справ, аніж всі суди Івано-Франківської області. Ці судді за день можуть розглядати по декілька десятків справ», – пояснює Савлюк.

    Через велику завантаженість судді призначають деякі справи вже на кінець грудня або на початок наступного року. До того ж, бувають випадки, коли одну і ту ж справу розглядають декілька разів спочатку, коли суддя, який її розглядав, втратив повноваження, а справу передали іншому.

     

    Адміністративний суд

    Штатна чисельність суддів окружного Адміністративного суду – 22 особи. Наразі дві посади є вакантними. Однак з 20-ти суддів судочинство здійснюють тільки дев’ять, оскільки в 11-ти закінчились повноваження. Щодо цих суддів Вища рада правосуддя вже прийняла рішення про внесення подання Президентові України про призначення їх на посади, однак результату ще немає.

    За словами прес-секретаря суду Христини Іваськевич, найдовше без повноважень перебуває суддя з травня 2014 року. У восьми суддів повноваження закінчились у 2015 році, у двох – в 2017-му.

     Господарський суд

    У Господарському судді ситуація трохи краща. Згідно зі штатом, тут працює 22 суддів, однак четверо з них не здійснюють судочинство. Одна суддя перебуває у декретній відпустці, а троє – втратили повноваження.

    Заступник керівника апарату Олексій Філімонов розповідає, що Господарський суд завантажений не настільки, як міський. «В останні роки навантаження на суддів не збільшується, зростає хіба що складність судових справ. У Господарському судді 60% справ оскаржуються, а це означає, що рівень написання судових рішень має бути досить високим. У загальних судах оскаржується менше справ. До того ж, у Господарський суд на справи приходять переважно юристи, які дуже грамотно складають документи», – підкреслює він.

     Апеляційний суд

    В Апеляційному суді області передбачено 42 посади суддів. Однак державна судова адміністрація видала наказ, згідно з яким штатна чисельність суддів у ньому з 1 вересня становитиме 30 осіб. Однак навіть стільки суддів в Апеляційному суді немає. Зараз там працює тільки 21 суддя.

    Прес-секретар суду Людмила Безусова-Попович наголошує, що тут судді не втрачають повноваження, але подають у відставку через те, що з вересня мають прийняти нове пенсійне законодавство, яке скасовує всі спецпенсії. Відтак декілька суддів вже подали заяви на звільнення, а ще кілька – думають.

    За її словами, дуже велика проблема – у кримінальній палаті, адже там залишається тільки шестеро суддів. А якщо кандидатуру Надії Стефанів затвердять до Верховного суду, то залишиться п’ятеро. Через те, що неможливо буде зібрати  колегію, в Апеляційному судді проведуть збори суддів і будуть змінювати їх спеціалізацію, тобто переводити з цивільної палати в кримінальну.

    Як зауважує Безусова-Попович, є такі справи, які не можна розподілити і призначити до розгляду, адже троє суддів брали участь у досудовому слідстві і вже не можуть розглядати справу. Саме через це ніяк не розпочнуть розгляд справи Руслана Коцаби.

    Прес-секретар додає, що зараз оголошений конкурс на набір у місцеві суди. Однак початок екзаменів уже зсунули з літа на осінь. Тож, за підрахунками, поки кандидати на посади суддів пройдуть випробування, навчання та затвердження, то розпочати роботу вони зможуть у кращому разі тільки у 2020 році.

    «Зараз реально буде колапс. Вища кваліфікаційна комісія дуже багатьох суддів рекомендувала до призначення, але президент не підписує укази. Зараз він підписав тільки три укази про призначення суддів у нашу область», – наголошує Безусова-Попович.

     А як у районах?

    У районах ситуація не краща. У деяких судах судочинство здійснює тільки один чи двоє суддів або й взагалі ніхто. Найгіршою залишається ситуація в Яремчанському міському суді. Там вже майже рік немає жодного судді і справи не розглядаються, хоча згідно з штатним розписом передбачено три посади. Однак нещодавно крига скресла і туди на шість місяців перевели суддю Перевальського районного суду Луганської області Андрія Іванова. Проте, як зауважує прес-секретар Яремчанського міського суду Уляна Стефурак, до роботи він ще не приступив, бо чекає наказу територіального управління.

    «У нас немає голови суду, який би повинен був закріпити за нами цього суддю. Тому ми чекаємо наказу територіального управління. Думаю, що вже через 10 днів суддя приступить до виконання обов’язків. Поки що судочинство не здійснюється і розгляд справ не проводиться. Люди подають позовні заяви, скарги, звернення до нас і очікують суддю, який буде розглядати їх. Вони не можуть звернутися в інший суд. Ми надіялися, що дадуть трьох суддів, але добре, що хоч один нарешті буде», – розповідає пані Уляна.

    За рік в Яремчанському міському суді назбиралося близько тисячі нерозглянутих справ. Не очікують на розгляд хіба що кримінальні справи, бо всі провадження надсилаються в Апеляційний суд, який визначає підсудність і пересилає їх до найближчих районних судів.

    Близькою до яремчанської була ситуація у Тлумацькому районному суді. В одного судді закінчувалися повноваження, а інша суддя була вже без повноважень. Зараз, згідно зі штатним розписом, там передбачено чотири штатні одиниці, але вже з 1 вересня – три. Однак справи розглядає тільки одна суддя, бо інша – втратила повноваження. «Навантаження велике. Якщо б вона захворіла чи пішла у відпустку, то всі справи залишаються і ніхто їх не розглядає. Зараз в судді є понад 700 справ. Якщо суддя була слідчим у досудовому розслідуванні, то вже не може розглядати справу, і ми її відправляємо в Апеляційний суд для перерозподілу», – каже керівник апарату Леся Грабовецька.

    У Городенківському суді правосуддя здійснюють тільки двоє суддів з чотирьох можливих. Ще один суддя перебуває без повноважень. Тому дуже багато кримінальних справ перенаправляють у Коломийський міськрайонний суд. Там працює вісім з десяти суддів. Однак двоє – без повноважень, а ще двоє зараз у відпустці. Тому справи розглядають тільки четверо суддів. До того ж, в однієї судді восени закінчуються повноваження. «Аналізуючи ситуацію, яка склалася, можна з впевненістю стверджувати, що право доступу громадян до правосуддя обмежується з причин, які не залежать від працюючих суддів та працівників апарату суду», – наголошує прес-секретар Коломийського районного суду Ірина Гладуняк.

    З грудня 2015 р. у Богородчанському районному суді працюють тільки двоє суддів, які по черзі ходять у відпустки. Крім того, є один суддя без повноважень, а ще один пішов у відставку. На його місце призначили нову суддю, але вона зараз у декретній відпустці. Тому штат начебто і заповнений, але справи можуть розглядати тільки двоє суддів. Втім, 11 травня суддя, який не має повноважень, уже пройшов усі необхідні процедури для їх продовження й очікує на підпис президента.

    Двоє суддів розглядають справи і у Верховинському районному суді ще з 2013 року,  одна посада – вакантна. Був період, коли там працював тільки один суддя, бо інший пішов у відставку. На двох суддів зараз є 694 провадження.

    Двоє суддів здійснюють правосуддя і в Тисменицькому районному суді, хоча штатний розпис передбачає там чотири посади. За словами керівника апарату Галини Лазарів, Вища рада правосуддя у квітні ц. р. рекомендувала до призначення суддю, в якого у січні 2015 р. закінчилися повноваження, але президент ще не підписав наказ. «Навантаження на одного суддю за підсумками семи місяців – майже тисяча справ. Один суддя може розглядати за день близько 20 справ, тому зараз їх призначають навіть на жовтень-листопад», – зауважує вона.

    Згідно зі штатним розписом, у Галицькому районному суді передбачено п’ять суддів, але справи розглядають лише троє. Один суддя подав у відставку, а ще один – без повноважень. Схожа ситуація – у Рогатинському суді. Там з чотирьох можливих працюють також троє суддів.

    Трохи гірші справи у Снятинському райсуді, де штатним розписом також передбачено чотири посади, але фактично є тільки троє суддів. Однак вже через тиждень у Ігоря Сегіна закінчаться повноваження, і суддів залишиться двоє. Голова суду Михайло Калиновський пригадує, що був час, коли майже рік справи розглядав лише один суддя, бо в інших закінчилися повноваження. «Є випадки, коли справи будуть розглядати третій раз спочатку, бо вони переходять від одного судді до іншого. До того ж, зараз багато проблем з невчасним забезпеченням осіб, які перебувають в СІЗО», – підкреслює він.

    У Косівському районному суді правосуддя здійснюють тільки четверо суддів. Ще двоє звільнилися, і їхні посади наразі вільні. Кепські справи і в Калуському міськрайонному суді. Згідно зі штатним розписом, там має бути 11 суддів, але п’ять – подали у відставку, а в одного –закінчилися повноваження.

    Трохи краща ситуація в Долинському районному суді, де працюють п’ять з шести суддів, та у Надвірнянському районному суді, де працюють шість із семи суддів, що передбачені штатним розписом. Однак навантаження там більше, оскільки вони розглядають багато яремчанських кримінальних справ.

    Тільки у двох судах в Івано-Франківській області повністю укомплектовані штати: у Болехівському міському суді працюють усі троє, а Рожнятівському райсуді – всі четверо суддів.

     Нешвидка справа

    Експерт Центру політико-правових реформ Максим Середа розповідає, що нестача суддів зумовлена багатьма чинниками. Зокрема, з 2014 р. почалася нова судова реформа, а у 2016 р. внесені зміни до Конституції України у судовій сфері. Крім того, повністю оновилися склади Вищої кваліфікаційної комісії та Вищої ради правосуддя – органів, які здійснюють добір на посади суддів. Тому й склалася така ситуація, що багато суддів пішли у відставку або перебувають без повноважень.

    За словами експерта, раніше перше призначення суддів на п’ять років робив президент, а потім їх перепризначала Верховна Рада. Внаслідок змін до Конституції парламент втратив це право, і воно перейшло до Вищої ради правосуддя. Але вона це робить уже не автоматично, а розглядає кожну кандидатуру окремо, тому процес досить довготривалий.

    Максим Середа також зауважує, що дуже довго не проводилися набори на перше призначення. «Зараз оголошений конкурс на посаду суддів місцевого суду. Після оголошення конкурсу люди складають іспит, потім мають пройти річне навчання і процедуру призначення. Від оголошення конкурсу до призначення на посаду може пройти понад півтора року. Внаслідок цього зараз є такий кадровий дефіцит, але через кілька років він буде подоланий. Однак це нешвидка справа. Крім того, обговорюються пропозиції, щоб для помічників суддів зменшити час навчання», – підкреслює він.

    Експерт додає, що всі судді мають пройти переатестацію, якою займається Вища кваліфікаційна комісія. Через те, що комісія проводила ще з минулого року конкурс до Верховного суду, вона не займалася переатестацією, але незабаром розпочне її проводити. Якщо судді її не пройдуть, то можуть бути звільнені.

    Наталя КОЗАК

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!