Володимир Зеленський на президентських виборах 2019 року переміг із програмою «Країна мрій». До речі, а ви пам’ятаєте, що обіцяв шостий президент своїм співгромадянам? І якою є сьогоднішня реальність незалежної України?
Серед іншого у «Країні мрій» передбачене винесення на всеукраїнський референдум питання про вступ до НАТО (відповідний закон є, а от із НАТО поки що не дуже виходить), безжальна боротьба з корупцією, закон про імпічмент та народовладдя. «Великого будівництва», як і транзиту зірок «95 кварталу» до коридорів влади, немає.
Нагадаю, що зараз триває цикл форумів «Україна 30», у яких президент бере активну участь. Під час цих заходів Володимир Зеленський просуває різноманітні ідеї. То пропонує створити президентський університет майбутнього, то висловлює намір посадити мільярд дерев за три роки, що є неможливим навіть технічно. Заради справедливості зауважу, що президентський указ про встановлення мінімального розміру заробітної плати для медичних працівників Зеленський підписав поза межами форуму «Україна 30», хоча це не робить рішення більш законним. На жаль, прагнення подобатися глядачам, перепрошую, виборцям не полишило Зеленського після кардинальної зміни амплуа у 2019 році.
На жаль, ми продовжуємо жити у суворій реальності перехідної демократії. Україна деградує у багатьох сферах суспільного життя. Концентрація влади в руках вчорашнього шоумена (зауважу, що і Зеленський, і «Слуга народу» виграли вибори у 2019 році демократично) спричинила кумівство та корупцію у гіпертрофованих масштабах. Україна перетворюється на сіру зону в центрі Європи, де часто створюється паралельна реальність. Команда Зеленського досконало оволоділа мистецтвом перемикання уваги, чому сприяє лояльність найбільш популярних телевізійних каналів. Мабуть, їхні власники не в курсі, що президент ініціює деолігархізацію.
Що чекає на Україну далі? Парадигма розвитку держави не дозволяє давати оптимістичні прогнози. За два місяці ми відзначимо 30-ту річницю Незалежності, і цей період є найдовшим періодом незалежного розвитку України у новітній час. Чи закладено непохитні основи суверенітету? Як вплинула на розвиток України втрата 7% території держави через агресію Росії? Наскільки непохитним є прагнення стати членами НАТО та ЄС? Де бурхливе економічне зростання? Всі ці питання потребують не святкових, не лакованих, а відвертих відповідей. Відповідей без мрій.