В Івано-Франківському національному академічному театрі імені Івана Франка провели пресконференцію з приводу прем‘єрної постановки – автентичної забави «Гуцульське вісілє».
Про прем’єру та роботу театру в “червоній зоні” говорили сьогодні, 29 жовтня.
Режисером вистави є народний артист України Ростислав Держипільський, хормейстеркою – Наталія Байдак, хореограф – Дмитро Лека.
«Упродовж 30 та 31 жовтня гості і мешканці міста матимуть можливість зануритись в автентичні звичаї гуцулів та їх весілля. Хто був на фестивалі “Via Carpatia 2021”, то бачили, але там швидше був експром. Хочу додати, що для нас дуже важливо тим, що ставили виставу безпосередньо там, де ці звичаї жили століттями», – говорить Ростислав Держипільський.
За його словами, зараз виставу адаптовують під сцену, вкладають сучасні елементи.
«Я помітив, що нашим глядачам цікаво занурюватись в народні елементи», – додає Держипільський.
В основі автентичної забави «Гуцульське вісілє» – етнографічна розвідка академіка Володимира Шухевича «Гуцульщина», твори Станіслава Вінценза
«Гуцульщина славиться глибоким гармонічним виявом співу і внутрішньої енергії. Ми коли готували, було вже простіше, бо актори співали музикою. Бог створив людину, аби вона співала і танцювала, у кожної людини всередині є ядро, і якщо його виливати через спів чи танець, він міняє світ, а на цьому весіллі співатимуть спеціальні молитви, аби обдарувати, покращити і поблагословити молоду пару добром і щастям», – говорить Наталія Байдак.
Андрій Василів, консультант зі звичаїв, зізнається, що вмістити традиційне двотижневе гуцульське весілля у кількагодинну виставу досить складно.
«Є багато нюансів весілля, тому ми максимально старались продемонтструвати усе, що відбувається на традиційному весіллі», – говорить Василів.
Хореограф Дмитро Лека розповідає, що вивчав побутову пластику, усі нюанси, аби максимально продемонструвати глядачу традиції. За його словами, сили потрібно черпати від свого роду.
Побачити «Гуцульське вісілє» влітку мали нагоду учасники й гості форуму Via Carpatia-2021, що відбувався у Верховині. Тоді актори театру показали традиційні елементи гуцульського весілля.
Четверо святково вдягнутих гуцульських коней привезли молодого і молоду та дружбів і дружок на забаву. Були коломийки, лактанки, гощення і спільні танці усі під зорями.
Нагадуємо щодо роботи театру в червоній зоні – відвідувач має мати сертифікат про вакцинацію, довідку, про те, що перехворіли чи ПЛР-тест.
До теми: Марцінків розповів як працюватимуть кафе, ринки та школи у “червоній” зоні