Ситуація постійно змінюється: умови виїзду за кордон для чоловіків у 2023 році

  • Кому можна виїжджати за кордон у 2023 році? Чи посилять правила виїзду чоловікам і певним категоріями жінок і за яких обставин? І що буде з виїздом чоловіків згодом? Багато питань останнім часом виникає щодо виїзду, вони породжують дискусії та легенди. Не в останню чергу через те, що правила перетину кордону в Україні змінювали два десятки разів.

    Щоб ви не вдавалися до шахрайських схем та не вірили в різні легенди, «Звістка» розбиралася в законодавстві разом із практикуючим адвокатом Ольгою Семеновою.

    Як розповідає адвокат, виїзд можливий за станом здоров’я:

    • Чоловіки, які мають будь-яку групу інвалідності (за умови наявності посвідчення інваліда, пенсійного посвідчення, чи посвідчення з призначенням соціальної допомоги);
    • Особи, визнані відповідно до висновку ВЛК тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії): за умови наявності висновку ВЛК та військово-облікового документу з відповідною відміткою.

    За сімейними обставинами можна виїхати в такому випадку:

    • Чоловіки, які мають на утриманні 3 та більше дітей віком до 18 років.

    Тут перелік документів в кожному індивідуальному випадку відрізняється.

    Якщо діти від одного шлюбу, то все просто – знадобиться свідоцтво про шлюб та 3 свідоцтва про народження дітей.

    Якщо діти від різних шлюбів, треба довести їх утримання.

    Це може бути:

    • посвідчення батька багатодітної родини;
    • рішення суду про стягнення аліментів та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості;
    • свідоцтво про смерть матері;
    • рішення суду про позбавлення матері батьківських прав;
    • рішення суду про відібрання дитини у матері з позбавленням її батьківських прав;
    • рішення суду про визнання матері безвісно відсутньою;
    • рішення суду про визнання матері померлою.

    • Чоловіки, які самостійно виховують дитину

    Як розповідає Ольга Семенова, по цій підставі багато сімей, з метою виїзду чоловіка за кордон, звертаються до суду для оформлення розлучення та визначення місця проживання дитини з батьком. Втім, не все так просто.

    «Зазначу, що такі справи, по-перше, мають серйозні наслідки для мами, про які мало хто задумується (стягнення з неї аліментів та можливість не побачити дитину). По-друге, нагадаю, що рішення про перетин кордону приймається прикордонною службою, а з таким набором документів за кордон не випускають», – акцентує адвокат.

    І додає, що не лише в розлученні справа. Отже, документи, які можуть підтвердити виховання дитині батьком самостійно:

    • свідоцтво про смерть матері;
    • рішення суду про позбавлення матері батьківських прав;
    • рішення суду про визнання матері безвісно відсутньою;
    • рішення суду про визнання матері померлою.
    • Окремою групою є чоловіки, які здійснюють супровід осіб (в тому числі дітей) з інвалідністю

    Ольга Семенова розповідає, що для перетину кордону супроводжуючого знадобляться:

    • Документи про підтвердження родинних зав’язків;
    • Акт встановлення факту здійснення догляду (якщо адреси реєстрації різні).

    Тут можливий супровід дитини з інвалідністю, або жінки з 1, 2 чи 3 групою інвалідності або одного з батьків своїх чи дружини з 1 чи 2 групою інвалідності.

    • Чоловіки, які постійно проживають за кордоном, маючи відповідні документи:

    • для осіб, які виїжджають впершепред’являється паспорт зі штампом про оформлення виїзду за кордон на постійне місце проживання;
    • для осіб, які постійно проживають за кордоном– паспорт зі штампом про оформлення виїзду за кордон на постійне місце проживання та відмітка (штамп) про взяття на постійний консульський облік.
    • Чоловіки – військовослужбовці, які їдуть на лікування за кордон мають показати:

    • висновок про необхідність направлення особи на лікування за кордон;
    • лист МОЗ про погоджений з іноземною стороною перелік осіб, яких заклади охорони здоров’я іноземних держав можуть прийняти на лікування за кордоном.

    Також право на виїзд у відпустку закордон мають чоловіки-військовослужбовців

    Правда, їх виїзд можливий виключно за погодженням з командуванням військової частини військовослужбовця.

    • Для виїзду посадових осіб різних державних органів (в тому числі жінок) також передбачені певні умови.

    Це може бути виїзд у службове відрядження або для відвідування дітей, які перебувають за кордоном, або для супроводу виїзду дітей.

    Жінки при виїзді надають свідоцтво про народження дитини та, у разі виїзду для відвідування дитини, документи про підтвердження перебування дитини за кордоном (наприклад, постановку дитини на консульській облік, про навчання, тощо).

    Чоловіки-держслужбовці додатково мають підтвердити виховання та утримання дитини самостійно або статус одинокого батька документами, які перелічені вище у відповідному пункті. Правда, їх виїзд може бути можливий на наявності окремого дозволу на перетин державного кордону від Голови Державної прикордонної служби.

    Якщо жінка не є посадовцем, зокрема лікарем, то вона може виїжджати за кордон, перепон їм не чинять.

    Морякам, залізничникам, авіаційному персоналу та водіям транспортних засобів, що здійснюють міжнародні перевезення, чи медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами, дозволяється перетинання кордону в кожному випадку окремо, перелік документів для цих категорій громадян розглядається в залежності від мети поїздки.

    Також перетинання кордону дозволяють спортсменам які включені в установленому порядку до складу національних збірних команд України, тренерам, спортивним суддям та фахівцям, що забезпечують, організаційне, науково-методичне, медичне супроводження, антидопінговий контроль за підготовкою спортсменів,  таких збірних.

    Підтвердними документами для таких осіб є рішення Мінмолоді та спорту щодо включення до складу учасників спортивного заходу та/або спортивного змагання, або лист Міністра молоді та спорту до Держприкордонслужби щодо участі зазначених осіб у спортивному заході та/або спортивному змаганні та перетинанні державного кордону відповідними особами.

    Такий лист надається Держприкордонслужбі за попереднім зверненням відповідних суб’єктів сфери фізичної культури і спорту, що містить вичерпний перелік осіб, які беруть участь у спортивному заході та/або спортивному змаганні, та строк його проведення.

    Спортсмени можуть безперервно перебувати за кордоном не більше 30 календарних днів з дня перетинання державного кордону. Ця умова була внесена на початку 2023 року.

    Ще у 2023 році Правила перетинання кордону доповнили змінами щодо можливості виїзду посадових осіб

    Щодо виїзду діячів культури (журналістів, артистів, художників, музикантів), то їм виїзд заборонено на загальних засадах, але Мінкультури може надавати чоловікам цих спеціальностей листи сприяння щодо перетину кордону, якщо вони належать до сфери культури й інформації й мають за мету виїзду захист і популяризацію інтересів держави України на міжнародній арені, з обов’язковим поверненням у країну. Це можливе лише за наявності військово-облікових документів.

    Ситуація змінюється постійно

    Ольга Семенова акцентує, що попри усі чутки, молодим чоловікам до 18 років виїзд дозволено без обмежень.

    «Щодо ініціатив, які нас можуть чекати у майбутньому, зауважу, що ситуація змінюється постійно, – продовжує адвокат. – На практиці ми бачимо, що категорії військовозобов’язаних, яким можна перетнути кордон, порівняно з березнем 2022 року, збільшено. За останні півтора роки в Правила перетинання кордону, які не змінювалися роками, внесено зміни 20 разів».

    Втім, каже, за цей час було і посилення обмежень. Воно стосується того, що заборонили виїзд лише студентам у вересня 2022 року. Все тому, що право на освіту у нас необмежене віком, тож багато хитрунів, які хотіли обійти обмеження, різко стали студентами.

    Також, каже юрист, є ініціативи щодо можливості дозволити виїзд чоловікам, які не підлягають мобілізації, але спрогнозувати прийняття такого законопроекту важко.

    Адвокат підсумовує, що рішення щодо перетину кордону так чи інакше приймає прикордонна служба. Адже є й інші, вже індивідуальні, заборони для перетину кордону. Йдеться про такі обмеження для виїзду, як заборгованість з сплати аліментів абощо.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!