«Це не сміття, це все мені потрібне. А спати можна і на вулиці, я колись і на городі спала», – розповідає франківка Наталія Іваночко, яка уже понад 20 років не виносила з власної квартири сміття.
Така життєва позиція жінки неабияк турбує її сусідів, які мешкають у будинку, що в Івано-Франківську на вулиці Івасюка, 52. Оскільки жінці вже бракує місця у власному помешканні, то вона почала складувати мотлох у коридорі.
Зайти у квартиру неможливо
В редакцію «Галицького кореспондента» звернулася жителька Івано-Франківська Марія Бургарт зі скаргою на сусідку-пенсіонерку, яка не тільки не виносить з дому сміття, а навпаки – приносить його з вулиці. Таке сусідство дошкуляє, попри те, що пані Марія проживає на сьомому поверсі, а дивачка-пенсіонерка – на третьому.
“Вона збирає сміття по смітниках, приносить це все у будинок, заклала коридор та ванну. У дверях є щілина на сантиметрів сім, тільки так у квартиру можна зайти”, – розповідає жінка.
Марія переїхала сюди жити недавно, і те, що побачила, її вразило. Через купи сміття та різкий запах у жінки почалися проблеми зі здоров’ям: болить голова, турбує біль у горлі.
“Взимку від цього сміття був різкий запах, ми відкривали вікна, щоб провітрити приміщення. А зараз – сморід нестерпний. Від цього очі червоніють, голова болить, ще й треба з відкритими вікнами спати“, – зауважує франківка.
Наталія Іваночко навіть спить на сходовій клітці, бо у свою однокімнатну квартиру вже не може зайти. За словами Марії Бургарт, жінці близько 80 років, вона від людей тікає. Приходить о 12 ночі, а вже о пів на шосту ранку її немає.
“Нереально так жити, я навіть їжджу ночувати до батьків у село”, – розповідає Бургарт.
Сусіди Наталії Іваночко змушені заклеювати вентиляцію через їдкий та неприємний запах, який проникає у їхні домівки. А сусідка, яка найближче проживає, Анна Заруба змушена прибирати коридор, адже інколи через сміття неможливо вийти з квартири.
Якось після Різдва горе-сусідка вирішила використати коридор як туалет, після чого за нею також прибирала мешканка будинку.
Найбільше мешканці переживають, щоб через сміттєзвалище, яке влаштувала пенсіонерка, не прорвало труби. Анна Заруба намагалася пояснити жінці, що у квартирі потрібно навести порядок, щоб горе-сусідка мала де спати та їсти, та жінка ніби не чує її, а продовжує збирати речі та приносити їх до помешкання.
Згодом з’явилася інформація від комунального підприємства «Теплий дім», що на жінку склали припис.
«На “щастя” сусідів, це сміття переважно сухе. Люди обурені, бо у квартирі повна антисанітарія, неприємний запах – на весь будинок. А на звернення старенька не реагує та продовжує зносити сміття», – йдеться у повідомленні КП “Теплий дім” у соціальній мережі.
У комунальному підприємстві кажуть, що знають про кілька подібних історій, зокрема на вулицях Хоткевича та Павлика.
«На жаль, чинне законодавство залишає мінімум впливу з боку управителя в такій ситуації. На жінку склали припис, а при його невиконанні буде складено адмінпротокол», – повідомляє КП «Теплий дім».
До слова, Кодекс про адміністративні правопорушення передбачає за подібні дії покарання у вигляді попередження або штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 17 до 51 гривні.
Побувати на місці події
Журналісти «Галицького кореспондента» теж навідалися до цього будинку. Заходимо на третій поверх. Анна Заруба, яка проживає поруч Наталії Іваночко, показала нам горе-квартиру. Двері на замок не зачинені, втім у квартиру не заходимо, адже це приватна власність, та й навіть якщо б мали дозвіл – зайти туди неможливо, адже двері відкриваються максимум на десять сантиметрів.
Підійшовши до дверей, розуміємо, що сміття у помешканні досягає стелі. У щілині ми побачили використані пляшки, папірці з оголошенням, рекламу та багато одягу. Запах справді дуже неприємний, важко дихати…
У коридорі Наталія Іваночко також складає речі, накриває усе це плівкою. А ще – кожну річ сортує в окремий пакет. Частина коридору уже також закладена мотлохом. Анна Заруба попереджає, що з коридору вона усе викине, адже це не її приватна власність, і робити тут сміттєзвалище не дозволить.
Сусіди розповідають, що через закладену квартиру жінка спить на сходовій, а коли тепло – на вулиці. Та інколи вона все ж заходить у власне помешкання і спить там. Як їй це вдається, сусіди не розуміють.
Розповідають, що одного разу, коли жінка була у квартирі, на неї зверху впало сміття, і вона не могла вийти, кликала на допомогу. Тоді її врятували сусіди. Але навіть цей випадок не змусив пенсіонерку забути про збирання речей. Кажуть, що зараз вона інколи ночує на дев’ятому поверсі.
Місія – знайти жінку
Щоб поговорити із Наталією Іваночко, нам довелося шукати її на вулиці. Зустріли її на автобусній зупинці, біля магазину. Біля неї було близько десяти пакетів.
Жінка тепло одягнена, старша, ходить з тростиною, а на поясі – сумка. Вона розповіла, що всі ці речі їй потрібні, для неї це не сміття. З деяких речей вона планує зробити килимки та фартухи для дому, а деякі речі, особливо одяг, планує продати.
«Сусіди мають дітей, а мені ніхто не допоможе, тож я себе так забезпечую. Кому це шкодить? Квартира закрита, речі не мокрі, все сухе. На смітниках можна знайти нові речі, які можна продати. Колись годували нас благодійники, а зараз транспорт не ходить, тому допомагають люди або купую все сама. Та й, поки тепло, можна на вулиці поспати, я колись і на городі спала», – каже Іваночко.
Жінка запевняє, що прибере все сама, але пізніше, бо зараз у неї опухли руки і їй важко. Переконує, що до кінця літа сама наведе порядок.
«Я сама собі дам раду. Сусіди хочуть все викинути з хати, а мені деяких речей треба. За мене немає чого переживати. От нещодавно в мене вкрали сумку з грошима, документами та ключами. Потім паспорт мені віддали, бо знайшли, а гроші забрали. А ще нещодавно мені снився сон, що я буду жити до 102 років», – каже пенсіонерка.
Розповідає, що за комунальні послуги розраховується сама, адже звикла все робити без сторонньої допомоги, бо в родичів є інші справи – робота та сім’я.
Через два дні ми знову приїхали до цього ж будинку. Сусіди розповіли, що жінка у квартирі, ми стукали у двері, та вона нам так і не відчинила, а сміття стало ще більше. Згодом приїхала і племінниця Наталії Іваночко, яка пообіцяла вплинути на цю ситуацію.
Причини такої поведінки – різні
Психолог та психіатр Микола Демків розповідає, що така поведінка може свідчити про захворювання, яке належить до групи обсесивно-компульсивних розладів.
«В людей з’являється думка, що потрібно взяти ту чи іншу річ. Для чого? Згодиться. Так, це хвороба – і вона лікується. Лікуванням займається психіатр та паралельно психотерапевт», – каже лікар.
За його словами, є декілька причин, чому виникає така проблема. Це може бути пов’язано з отриманою черепно-мозковою травмою, перенесеним менінгітом або ж із деменцією. Цю хворобу в народі називають «синдром Плюшкіна». Зазвичай таке захворювання виникає у старших людей, при цьому вони можуть навіть не визнавати, що у них є така проблема.
«Варто визначити причину, чому вона почала збирати ці речі. Це головне, від цього уже потрібно відштовхуватися. Якщо ж сусіди почнуть самі викидати усе те, що вона назбирала, можлива агресія», – зауважує лікар Демків.
Ріта БОДНАР