Сьогодні, 4 вересня, відомий письменник Тарас Прохасько провів коротку екскурсію середмістям Івано-Франківська, в ході якої розповів чимало цікавих та маловідомих фактів.
Зокрема, торкнувся він і теми адмінбудівлі – “білого дому”, як його називають франківці. У цій споруді, що знаходиться за адресою вул. Грушевського, 21, зараз розміщуються міська рада, обласна рада та обласна державна адміністрація.
“Адмінбудівля – це помпезна радянська споруда початку 1980-х років, будівництвом якої займались комуністи з ідейних міркувань. Це була найграндіозніша будівля, яка врешті-решт поставила крапку в планах партійного керівництва зробити Івано-Франківськ більш-менш соціалістичним містом”, – розповів Тарас Прохасько.
Згідно даних з відкритих джерел, “білий дім” було зведено на місці дитячого садка, трьох житлових будинків (XIX — початку XX століть), розкішного саду, резиденції вірменського священика. Жителі міста були проти зведення дорогого адміністративного будинку (який на той час коштував 20 млн. карбованців), і воліли спорудити 10 нових шкіл. Тим не менше, тут постала могутня споруда, в лівому крилі якої розмістився обком комуністичної партії, а в правому — облвиконком.
За словами літератора, основною проблемою Станіславова в радянській історіографії було те, що він дуже тяжко вкладався в суто українську історію. З цієї причини змінили навіть назву міста.
“Радянське місто радянської країни не могло називатися в честь магната і експлуататора трудового люду Галичини – так тоді вважали комуністи. До речі, перші радянські свята та демонстрації на початку 1950-х років відбувались на вулиці Грюнвальдській, і довкола була стара забудова, польські будинки. Воно “не грало”, нічого соціалістичного там не було. Тож в місті проводились значні перебудови – збудували типовий театр, типовий готель біля нього і типовий кінотеатр неподалік”, – додав Прохасько.
Читайте також: Франківські студенти влаштували екскурсію романтичним Івано-Франківськом