Тарифи-2020: зростання попри обіцянки

  • Надто високі, з огляду на розмір зарплат та пенсій українців, тарифи на комунальні послуги залишаються однією з найболючіших суспільних тем. Попри передвиборчі обіцянки нової влади, цифри у платіжках продовжують рости. Чому так сталося і як зміниться розмір комунальних платежів цього року, спробував з’ясувати «Галицький кореспондент».

    Скасувати комуналку для пенсіонерів

    Навесні 2019 року кандидат у президенти України Володимир Зеленський у своїх відеозверненнях часто критикував високі тарифи та «корупційну» формулу Роттердам +. А вже 12 червня, після інавгурації Зеленського, його представник в уряді Андрій Герус заявив, що президент «жартував про тарифи, але не обіцяв їх знизити».

    17 липня того ж року Володимир Зеленський оголосив, що його команда працює над тим, аби взагалі скасувати комунальні тарифи малозабезпеченим пенсіонерам віком за 70 років. Про це він розповів в інтерв’ю, яке опублікував на офіційному Youtube-каналі.

    «Є ідея, зараз дуже складно про неї говорити, але ідея дуже креативна. Зараз знаходять хлопці наші економічну модель, як людям, яким за 70 років, коли вже людина не може, вона не тільки на пенсії, але й фізично не може працювати, і вона вже достатньо працювала на країну, по 40-50 років, як цій людині не сплачувати комуналку. Я думаю, що у нас вийде, я дуже хочу», – сказав Зеленський.

    Вже за два тижні Андрій Герус уточнив, що мається на увазі не утопічна ідея повністю безкоштовних комунальних послуг, а сплата пенсіонерами віком понад 70 років «лише незначної  частини рахунків за житлово-комунальні послуги». Решту, мовляв, покриватиме держава.

    «Можливо, вони не матимуть повністю безкоштовну комуналку, але більшу частину їхнього рахунку за ЖКП буде платити держава», – сказав Герус.

    На ці гроші не прожити

    Надія Мицик – 72-річна мешканка Івано-Франківська. Жінка живе у невеликій двокімнатній квартирі. Вона зізнається, якби не родичі, прожити на свою пенсію не змогла б ніяк.

    «Я все життя працювала санітаркою, – розповідає пані Надія. – А зараз отримую пенсію – рівно дві тисячі гривень. І це мені ще пощастило, так би мовити, бо моя сусідка знизу має ще менше. Але на ці гроші все одно не прожити. Комунальні платежі зараз у мене в середньому виходять 1400 гривень за місяць, але ще дають 800 гривень субсидії. Виходить, що 600 гривень із пенсії все одно треба тратити на комуналку. А жити за що, їжу купувати, ліки, одяг? За 1400 гривень, що лишаються з пенсії? Ніяк».

    Пенсіонерка каже, чула по телевізору всі обіцянки нової влади щодо тарифів, але не вірила у них.

    «Я це все чула – про безкоштовну комуналку, про те, що пенсіонери будуть жити за межею бідності. Це його слова, Зеленського. І от цього року, попри всі обіцянки, тарифи продовжують рости. А тепер ще й будемо платити за постачання газу по трубі», – бідкається Надія Мицик.

    Якими будуть тарифи у 2020-му

    Втім зростання тарифів є неминучим, адже в економіці всі процеси взаємопов’язані. Якщо відбувається ріст мінімальної зарплати, пенсії та прожиткового мінімуму, то цілком логічно, що ростимуть і тарифи. Адже на підприємствах, які доставляють до помешкань воду, світло, тепло та газ, також працюють люди, яким потрібно платити конкурентну зарплату.

    Отже, якими наразі є тарифи на комунальні послуги для прикарпатців та чи зростатимуть вони у 2020-му році?

    Вода

    Станом на кінець 2019 року в Івано-Франківську постачання кубометра води коштувало 8 гривень 68 копійок, а відведення (каналізація) – 10 гривень 40 копійок. Але вже 4 лютого 2020 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), своєю постановою затвердила тарифи для франківців на рівні 10,60 грн та 11,94 грн відповідно.

    Прессекретар комунального підприємства «Івано-Франківськводоекотехпром» Володимир Шпег розповів, що таке підвищення справді було потрібним і економічно обґрунтованим.

    «З 4 лютого в Івано-Франківську діють нові тарифи на водопостачання. Стосовно подальшого підняття, зараз у нас немає такої інформації. Але з 1 травня буде введена абонплата за воду, яка не може бути більшою за 28 гривень 47 копійок на місяць з одного абонента. Ймовірно, вона буде меншою. Але до травня ще може все десять разів змінитися», – зауважив Володимир Шпег.

    За його словами, наразі середня заробітна плата на підприємстві становить 8000-8500 гривень, що є недостатнім. І справді, на заробітках в сусідній Польщі можна отримувати втричі більше.

    «Через низьку зарплату маємо високу плинність кадрів, фахівці просто звільняються. Такого підняття тарифів нам наразі вистачить, щоб підняти зарплату працівників до 10,5 тисячі гривень. Сподіваємося,  це допоможе зупинити відтік спеціалістів», – пояснив прессекретар «Водоекотехпрому».

    Слід зазначити, що ціни на воду в різних містах Івано-Франківської області відрізняються – місцева влада всюди встановлює їх самостійно. Якщо порівняти тарифи в різних районах, то стане зрозуміло, що постачання води у Франківську є досить дешевим, а тариф на відведення є приблизно середнім.

    Тепло

    Станом на 1 січня 2020 року тариф на опалення для жителів Івано-Франківська становив 1218 гривень 51 копійку за одну гігакалорію (Гкал). А у травні він ще й зросте – до 1530,25 грн\Гкал.

    За теплопостачання у місті відповідає ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». Директор підприємства Євген Герасименко розповідає, що існує варіант зниження тарифу – якщо знизиться ціна на газ.

    «Тариф для населення наразі залишається на рівні 2019 року – 1218,51 грн/Гкал. 17 січня було прийнято постанову НКРЕКП про підвищення тарифів до 1530,25 грн\Гкал. Втім зараз знову йде зниження ціни на газ. Тому цей тариф буде переглядатися в бік зниження. Зима у нас дуже тепла, сховища повні газу як у нас, так і в Європі, відповідно, газ дешевшає», – пояснив Євген Герасименко.

    За словами директора ІФТКЕ, новий тариф враховує всі статті видатків і на тому рівні, який потрібен комунальникам.

    «Витрати на виробництво теплової енергії, її транспортування і постачання повинні окупитися. А от якщо ціна на газ впаде, то ми справді зможемо знизити тариф без втрат для підприємства. Я нещодавно спілкувався з НКРЕКП, і, скоріш за все, це дійсно відбудеться, тільки невідомо, коли», – сказав Євген Герасименко.

    Тарифи на опалення у різних районах Івано-Франківщини також є різними. Вони залежать від того, яку ціну встановив надавач послуги централізованого теплопостачання.

    «Нещодавно теплоенергетичні підприємства Прикарпаття знизили тарифи, перерахувавши їх. Вони зменшилися на 10-15%. До речі, тепер тарифи в нашій області є одними з найнижчих в Україні», – сказав Ігор Гунін, начальник обласного управління житлово-комунального господарства.

     Газ

    Для споживачів Івано-Франківської області, як і для всіх мешканців України, зараз діє єдина ціна на газ – 5 гривень 87 копійок за кубометр. Вона останнім часом дійсно знизилася: до прикладу, в листопаді 2019 року ціна куба газу складала 7 гривень 7 копійок. Щоправда, цьому сприяла й тепла зима у Європі, через яку сховища газу переповнені.

    Проте у січні споживачам газу вперше прийшли дві платіжки – одна за спожитий газ, а у другій було вказано вартість його доставки. Це не новий платіж – вартість доставки просто виокремили із загального рахунку. Вона для прикарпатців, які користуються послугами АТ «Івано-Франківськгаз», наразі складає 1 гривню 20 копійок за кубометр. Мова йде про 412,3 тисяч фізичних осіб-споживачів газу та 5,9 тисяч юридичних осіб.

    Як розповіла фахівець зі зв’язків з громадськістю АТ «Івано-Франківськгаз» Галина Цап, у грудні минулого року НКРЕКП вперше за останні три роки частково переглянула тариф на послуги розподілу природного газу для Прикарпаття. А в липні тариф піднімуть ще раз.

    «Окремі рахунки гарантують незалежність постачальників газу від газорозподільних компаній – це запорука впровадження європейського ринку газу. З 1 січня до 30 червня 2020 року тариф на послуги розподілу природного газу становитиме 1,2 грн за кубометр, а з 01 липня – 1,5 грн за кубометр. При цьому тариф є у три рази меншим від собівартості доставки газу споживачам регіону. Таке підняття все ще не дозволяє вирішити проблеми підприємства – відтік кадрів через низьку зарплату та борги перед іншими учасниками ринку», – сказала Галина Цап.

    Заборгованість компанії перед «Оператором ГТС України» складає 659,1 мільйона гривень. На  підприємстві є вакантними близько 450 посад. Зарплата працівників наразі становить близько 9000 гривень.

     Електроенергія

    За світло прикарпатці, як і решта жителів України, наразі платять 90 копійок за кіловат при обсягу споживання до 100 кіловат-годин, і 1 гривню 68 копійок, якщо було використано більше електроенергії.

    Цей тариф діє ще від 1 березня 2017 року, тож незабаром можна чекати і на його підняття. Адже, крім очевидної потреби враховувати рівень інфляції та підвищення зарплат, з 1 січня 2020 року компанія «Укренерго» підвищила вартість передачі електроенергії магістральними мережами на 33%. Зросли і витрати на послуги диспетчеризації – на 27%.

    Наразі ці зміни не торкнулися побутових споживачів. А от для непобутових споживачів електроенергії, які купують її в АТ «Прикарпаттяобленерго», один кіловат без ПДВ коштує 1 гривню 84 копійки за умови 1 класу напруги. Для 2 класу ціна складає вже 2 гривні 64 копійки.

    Замість підсумку

    17 лютого 2020 року в Івано-Франківську відбулася онлайн-нарада т.в.о. голови облдержадміністрації Віталія Федоріва з керівниками структурних підрозділів ОДА та територіальних органів виконавчої влади.

    Посадовці обговорили перебіг опалювального періоду в 2019/2020 роках. Віталій Федорів, послухавши про зниження тарифів на тепло, сказав, що уряд очікує від усіх областей зменшення платіжок не на словах, а на ділі.

    Що ж, залишається лише сподіватися на те, що низька ціна газу на світовому ринку збережеться й надалі. Адже саме вона, на відміну від політичних рішень української влади, прямо впливає на вартість двох найдорожчих комунальних послуг – газу й опалення.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!