Якщо шампунь добре піниться, це швидше погана ознака, ніж навпаки. А переконання, що дерев’яний гребінець є найкращим для розчісування, – це міф. Та й узагалі, в догляді за шевелюрою найперше варто зосередитися на внутрішньому стані організму, адже волосся – це хвіст крові. Детальніше про здорове і красиве волосся розповідає лікар Олена Прокопів.
Перш, ніж обирати шампунь і маски для волосся, потрібно навести лад всередині організму. І саме стан шевелюри може підказати правильний керунок.
Якщо волосся січеться і ламке, це свідчить про брак вітамінів А (ретинол відновлює структуру і сприяє зволоженню), В (сприяє укріпленню), С (зволожує і живить шкіру голови) і Е (насичує киснем кожну клітину). За блиск волосся відповідають амінокислоти, вітаміни В, Е і такі мікроелементи, як цинк, селен і магній. Росту волосся сприяють магній, йод, кремній і вітамін Е.
«Чому взимку волосся росте значно повільніше, ніж влітку? Звичайний авітаміноз», – пояснює Олена Прокопів.
При жирному типі волосся з раціону бажано виключити солодощі. Підвищений рівень цукру погіршує мікроциркуляцію крові, що, в свою чергу, негативно впливає на фолікули волосин. До складу шампуню для такого типу волосся повинен входити пантенол, фруктова кислота, екстракт ромашки (чайного дерева, розмарину) і обов’язково шавлії. Саме ці компоненти нормалізують баланс шкіри голови, уповільнюють роботу сальних залоз.
Шампунь для сухого волосся має містити олійні основи (найкраще жожоби, аргана), вітамін Е, екстракт проса (містить органічний кремній, що слугує фундаментом для волосини, а також сприяє виробленню колагену, який стимулює ріст волосся).
Після використання шампуню будь-який тип волосся потребує ще й нанесення кондиціонера на кінчики волосся – для пом’якшення і зволоження.
В домашніх умовах можна приготувати і відвар для ополіскування: воду розвести 6% оцтом і додати по краплині ефірної олії, яка підходить для вашого типу волосся. Для сухого – ефірна олія апельсина. Для жирного – ефірна олія лимона, чайного дерева, розмарину. Ефірна олія лаванди відновлює пошкоджене волосся, збагачує його киснем. Ефірна олія чебрецю – чудовий засіб проти випадіння. Чайне дерево допомагає боротися з лупою. А ефірні олії іланг-ілангу і пачулі до вподоби будь-якому типу волоссю, вони покращують структуру шевелюри, живлять її. Лікар наголошує: дуже важливо, аби ефірні олії були виключно натуральними, як правило, це швейцарського або німецького виробництва.
Варто суттєво обмежити використання засобів для фіксації волосся, як-от лак, пінка тощо. Адже там є полімери, які створюють для волосся щось на кшталт панцира, під яким воно не дихає. «Якщо ви нанесли лак чи пінку, то маєте змити їх не пізніше, ніж через вісім годин», – застерігає Олена Прокопів.
Також лікар не рекомендує розчісувати волосся дерев’яним гребінцем. На дотик він гладкий, але якщо роздивитися під мікроскопом, то будуть помітні багато дерев’яних лусочок-скалок, які пошкоджують структуру волосся під час розчісування. До речі, розчісувати можна лише сухе волосся.
Перше правило здорового і красивого волосся – шампунь, бальзам і кондиціонер повинні бути натуральними. Тут варто звернути увагу на поверхневу активну речовину (ПАР) – те, що дає піну. Велика кількість піни зовсім не свідчить про якість шампуню. Навпаки, це ознака хімічного складу, який пошкоджує волосся.
Варто згадати про шампуні проти лупи, більшість із яких насправді просто роздрібнюють лупу на ще менші лусочки. Як тільки людина перестає користуватися цим шампунем, лупа повертається. А все тому, що лікувального ефекту він не мав, адже лупа – це по суті грибок.
Треба бути обережним із шампунями, до складу яких входять аніонні сульфати: Sodium coco-sulfate і Amonium lauryl sulfate. На шкірі голови є жир, бруд, лусочки, але також там зосереджуються ліпіди, які утворюють захисний шар. Аніонні сульфати вимивають усе, в тому числі й ліпіди.
Наталя МОСТОВА