Тепловий шантаж

  • Опалювальний сезон для частини надвірнянських шкіл почався небувало гаряче. А шлях до засувки на котельні ТзОВ «Струмок», що вже п’ять років поспіль опалює бюджетні установи центральної частини Надвірної, проліг через сесійну залу Надвірнянської міськради. 22 жовтня, у вихідний день, була скликана позачергова сесія ради з одним-єдиним питанням порядку денного: терміново продовжити дію договору оренди міської котельні з ТзОВ «Струмок» на два роки. Бо інакше підприємство відмовляється подавати тепло дитячим закладам.

    Міський голова Зіновій Андрійович назвав цю заяву шантажем та захопленням в заручники всіх мешканців міста. Про демарш «Струмка» стало відомо ще 17 жовтня, про це було повідомлено прокуратуру, СБУ. Районний відділ освіти, що має свою окрему угоду з підприємством і традиційно готувався до опалювального сезону надвірнянських шкіл, з переляку відправив учнів ще на тиждень канікул та забив на сполох до районної влади.

    kotelnya-24-10

    Нестерпне сусідство

    Трохи історії. 16 серпня 2010 р. Надвірнянська міськрада уклала договір оренди цілісного майнового комплексу опалювальної котельні, що у центрі міста, з ТзОВ «Струмок» в особі його директора Василя Янцюка. Поряд з котельнею на той час уже працювали пральня та хімчистка, що належать цьому підприємству. «Струмок» взяв на себе зобов’язання опалювати бюджетні установи, паралельно цілорічно маючи змогу виробляти теплоносій для власного бізнесу. 1 квітня 2016 р. дію договору було продовжено черговим рішенням на три роки, щоправда, з додатковою умовою:  виготовлення нової експертної оцінки оренди майна для розрахунку нової орендної плати. Але у вересні на вимогу громади рішення переглянули та зменшили термін оренди лише до квітня 2017-го.

    Отже, з вересня все пішло не за планом. А все тому, що громада нарікала на їдкі викиди з труби котельні, яка розміщена поряд зі спальним районом. Протягом усіх цих років мешканці прилеглих вулиць Котляревського, Крушельницької та Княгині Ольги неодноразово скаржилися місцевій владі, народному депутату, санстанції та екологам на нестерпне сусідство з ТзОВ «Струмок», коли ні влітку, ні взимку часом неможливо відкрити вікно через нестерпний дим, який проникає у всі шпарини та заважає дихати. На додачу люди частенько чують гучний шум і вібрації від розпилювання деревини. Відчуття таке, ніби ти не покидаєш промзони, але все це насправді відбувається в центральній частині міста. За всі ці роки жодного разу не знайшлося офіційної причини вплинути на ситуацію.

    З листопада 2010 р. і до Майдану Василь Янцюк працював на посаді першого заступника голови Надвірнянської РДА, був членом Партії регіонів, тож його бізнес мав повну недоторканість. А у 2013-му фірма Янцюка виграла солідний тендер на прання білизни для «Укрзалізниці», тому завантаження потужностей обіцяло бути повним.

    Після оновлення влади та спроб реформувати державні служби почалися нові намагання людей достукатись у владні кабінети про небезпеку такого сусідства. Мешканці не втомлювались кликати на допомогу, але реформи немов заблукали по дорозі до Надвірної. У Держсанепідслужбі зміни пройшли таким чином, що тепер кожен крок треба узгоджувати з Києвом. Обласна екоінспекція, до якої на вимогу людей апелювала Надвірнянська міськрада, відреагувала повною байдужістю:  мовляв, реагуємо лише на запити фізичних осіб. А на офіційне звернення депутата Юрія Дерев’янка щодо необхідності здійснити вимірювання вмісту викидів над тією злощасною трубою епідеміологи поскаржилися, що навіть не мають чим це зробити.

    Натомість адвокат «Струмка» Ігор Дем’янчук запевнив, що такі дослідження були проведені з ініціативи самого підприємства Державною екологічною інспекцією, і продемонстрував протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин у викидах котельні від 29 лютого 2016 р. Результат чорним по білому – викиди в межах норм.

    20 вересня під тиском громади у порядок денний сесії Надвірнянської міськради внесли питання про скорочення терміну оренди «Струмка» з трьох до одного року. Звичайно, для підприємця, який роками розвивав бізнес, це було менш, ніж  очікувано. Тим більше, що кілька місяців тому він спокійно отримав карт-бланш ще на три роки, а тут такий розворот.

    kotelnya2

    Підняті руки

    А тепер ми – вже в сесійній залі серед «заручників». Саме так себе називають місцеві депутати, щохвилини вигукуючи: «Діти! Не дамо їм замерзнути! Ні – зриву навчального процесу!» При цьому навіть близько не видно «терориста», який взяв їх у заручники. Зате поряд сидить його адвокат, що спокійно, як мантру, промовляє: його клієнт зараз перебуває біля вентиля у котельні і дзвінок про повернення до квітневого рішення означатиме початок найочікуванішого з усіх опалювальних сезонів.

    «Вимоги обґрунтовані, – твердить адвокат, – бо закон вимагає мінімум два роки оренди для підприємств теплоенергетики. До того ж, визначений в рішенні семимісячний термін оренди є заздалегідь збитковим та призведе до банкрутства підприємства».

    Серед стану «заручників» раптом пробивається одинокий голос депутата Володимира Монастирецького, який намагається пояснити, що це неправда. Два роки стосується лише нових договорів, а не пролонгованих, як у цьому випадку. Потім начальник райвідділу освіти Степан Северилов нагадує, що освіта вимагає тепла, згідно із власною угодою, яка нічого спільного не має з міськими протиріччями, і у разі невиконання «Струмком» зобов’язань та зриву опалювального сезону в школах він подаватиме на нього до суду.

    Голова районної ради Іван Гурмак, що сидить у центрі президії і в центрі ситуації, знову нагадує про дітей: «На сьогоднішній день всі ми знаємо «порядність» теплопостачальної організації ТзОВ «Струмок», коли ми стикнулися з, не побоюся цього слова, шантажем. Тому що рішення чинне, воно не скасоване, а нас змушують до того, щоб ми скликали цю сесію і не дали можливості зірвати навчальний процес у місті».

  • Все змішалось – рішення, обіцянки, асфальт і бруківка – у словах міського голови Зіновія Андрійовича. «У цьому і в наступних роках ми все зробимо. Ми не доасфальтуємо дороги, ми не будемо робити прибудинкові території, але ми перейдемо на модульні котельні альтернативних видів палива і заберемо єдине джерело забруднення – трубу Янцюка!» – заявив готовий іти на жертви очільник Надвірної.

    Повітря іскрить, час немов зупинився, «заручники» хочуть на волю, Василь Янцюк тримає руку на вентилі, і тут голос жінки з горезвісного спального району все псує: «Ви що, прийшли сюди штани просиджувати? Ви хочете прийняти рішення? Ви хоч внесли у це рішення умови: перенести хімчистку, перенести котельню? Ні, цього нема. У маленькій Надвірній не можна знайти правди!»

    kotelnya1

    Спалені мости

    Після цих слів розумієш, що заручники перебувають не тут, у залі, а там, у спальних районах. Береш до рук три рішення і складаєш пазл. Перше, датоване 1 квітня 2016  р., ані словом не виражає прагнення влади іти від «Струмка» до альтернативної енергетики. А термін оренди на три роки свідчить, що більшість ради погоджується з таким станом речей. Друге, датоване 20 вересня, вже рекомендує районній владі шукати гроші на наступний рік на нові котельні. А все тому, що цього вимагають виборці. А третє, від 22 жовтня, як результат натиску знову відпускає ситуацію у вільне плавання. У ньому міська юридична служба не додала нічого, аби закріпити позиції мешканців та зобов’язати орендаря зайнятись екологічним покращенням.

    І ще. Досить підозрілим виглядає такий довгий шлях рішення до ТзОВ «Струмок»: 20 вересня – 17 жовтня. Звичайно, канцелярські терміни витримані, але можна було послати і реактивного кур’єра – з любові до дітей хоча би. Знаючи, що на носі опалювальний сезон та далеко не струмкові амбіції «Струмка», чекати до 17 жовтня, а саме тоді прийшов лист із рішенням, з боку міста було, як мінімум, необачно.  Якщо цю неквапливість поєднати з непоспіхом більшості вносити це питання на вимогу людей 20 вересня, то й шантаж уже не схожий на шантаж, а на добре зрежисовану кимось виставу. При цьому органи правопорядку та держбезпеки навіть не потурбували людину, яка тримала руку на вентилі.

    Задля справедливості варто сказати, що ТзОВ «Струмок» ще 4 жовтня на нараді у  Надвірнянській РДА повідомило владу, що «підприємство, виходячи з положень чинного законодавства про теплоенергетику, позбавлене можливості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії до закладів освіти і культури міста». А 6 жовтня теплопостачальник посигналив до обласної влади про те, що «ситуація з подальшим зволіканням з боку РДА та Надвірнянської міської ради призведе до зриву опалювального сезону».

    «Струмок» вперто вимагав нової угоди з новими умовами. Місто ж наполягало на старому договорі з додатком, що не дозволило б орендареві викручувати йому руки. Але руки викручені, більше того – підняті вгору. Щоправда, як вважають ті, хто переконував піти на поступки цього разу, навесні все ж варто очікувати змін.

    «Щоб перемогти, треба починати з підготовленої виграшної позиції. Зараз – нічия. Діти будуть у теплі, а не заручниками судової тяганини міськвиконкому з теплопостачальником, і головне – «Струмок» спалив за собою всі мости. Тепер вони чітко показали свої пріоритети. Все тільки почалося, весна не за горами, і там вже буде зовсім інший розклад. То якесь безглузде самогубство з боку «Струмка», – розмірковує депутат міськради Тарас Угринчук.

    До речі, у ТзОВ «Струмок» віддавна є амбіції придбати землю під господарськими спорудами. Підприємець переконаний, що його хочуть просто «з’їсти» на користь нової котельні, яку планують звести у комплексі з басейном в районі міського парку.

    Вже у понеділок, 24 жовтня, батареї у надвірнянських школах почали теплішати, а додаткові канікули розчарованим школярам відмінили. Цього дня журналістів допустили на територію котельні. Ми прибули без попередження і побачили величезні стоси букових дров, роботу двох котлів та легкий димок з труби. Пахнуло звичайним лісовим вогнищем. Чи буде так наступного дня, знатимуть лише жителі сусіднього району.

    Олена НЕЧВІДОВА

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!