ТОП-5 міфів про відключення світла

  • Навколо відключення електроенергії в Україні побутує багато домислів і навіть конспірологічних теорій. Такі теорії є популярними в частини українців. Воно й не дивно – люди люблять теорії змов. Зокрема, з початком масових стабілізаційних відключень розповсюджують міфи про начебто експорт електроенергії в період обмежень. Тож пропонуємо вам відокремити факти від міфів.

    Несправедливі графіки

    Люди часто обурюються через, начебто, нерівномірність і несправедливість застосування графіків відключення світла. Комусь здається, що в сусідньому будинку світла більше, хтось вважає, що найбільш потерпає їхня область, тим часом інші регіони живуть зі світлом. Чому виникають такі уявлення?

    За словами генерального директора компанії Yasno Сергія Коваленка, є два рівні розподілення електроенергії серед споживачів всієї країни. Перший рівень – це коли «Укренерго» розподіляє залишки електроенергії погодинно серед усіх місцевих мереж. І другий – як місцеві мережі її розподіляють серед кінцевих споживачів.

    Кожна область та Київ окремо мають по 6 груп. Кожна група в кожному місці – це кінцева кількість споживачів, під яку розроблений тижневий графік. Не можна кожен день о 9:00 виключати якусь групу людей, бо тоді у них у цей час ніколи не буде світла.

    Тому зроблена така «шахматка», щоб упродовж тижня у споживача зміщувався графік. І зараз «Укренерго» подає команди всім ОСР-ам [операторам систем розподілу] вимикати по одній або декілька груп, які також можна назвати чергами. І тому останнім часом досить рівномірний розподіл серед регіонів України.

    «Скажу так: ми аналізуємо тисячі заявок, скарг та пропозицій щодня. І 99,9% з них – хибні. Скажімо, я приходжу додому, в мене світла нема. Приходжу наступного дня в інший час – знову світла нема, тому що графік інший. І якщо я ще бачу, що навколо інша група зі світлом, це роздратовує. Діє психологічний фактор», – пояснює Коваленко.

    Ще є ситуація з аварійними відключеннями, які трапляються щоденно. Бувають випадки, коли під час увімкнення світла щось перегорає, споживачі думають, що це відключення не за графіками. Поки всі зрозуміли, що відбулася аварія, поки виїхала машина і за декілька годин все відремонтували, люди знову потрапляють під графік.

    Україна продає електроенергію за кордон

    Є поширений міф, що попри те, що ми потерпаємо без світла, енергія постачається за кордон, тобто продовжується експорт, на якому дехто наживається.

    Міф базується на тому, що електроенергії в Україні навіть попри обстріли нібито достатньо, але українська влада збільшила обсяги експорту, щоб заробити більше грошей.

    «Експорт – це один із таких потужних, сильних міфів, тому що в нього вкладається наш ворог. Я можу сказати, а ми працюємо з великим масивами даних, що це стовідсоткова історія з ІПСО [інформаційно-психологічна операція», – зазначає генеральний директор компанії Yasno Сергій Коваленко.

    Необхідно розрізняти фізичні та комерційні потоки електроенергії. Фізичні потоки – це всі фактичні переміщення електроенергії між енергосистемами суміжних країн (включаючи комерційні потоки, транзит, аварійну допомогу, технологічні перетоки). А комерційні потоки – це потоки, які здійснюються на виконання договорів купівлі-продажу (імпорту/експорту) електроенергії, укладених між учасниками ринків з різних країн.

    Експорт електроенергії – важливий та необхідний процес для України. Генерація відбувається постійно, а можливостей фізично зберігати електроенергію немає. Тому, коли споживання низьке, то надлишок спрямовується на експорт. Наприклад, вдень, коли сонячні, вітро- та гідроелектростанції за умови сприятливої погоди, виробляють багато електроенергії. Буває так, що за одну добу можливий і експорт електроенергії, і імпорт у пікові години, коли власної генерації не вистачає.

    Зі стартом російських ракетних та дронових атак на українську енергосистему, обсяг експорту поступово зменшувався. А за останні два місяці продаж електроенергії за кордон повністю припинився.

    Востаннє експорт електроенергії здійснювався 12 травня 2024 року. При цьому, він склав лише 2% від загального фізичного потоку електроенергії з України. Тож, у червні та липні Україна не експортувала електроенергію та, за інформацією “Укренерго”, поки не планує цього робити – через значний дефіцит на внутрішньому ринку.

    «Але, як каже базова психологія, якщо людина схильна до конспірології, то тут нічого не поробиш. Не допоможуть будь-які аргументи. І ми це вже проходили під час ковіду – є ядро конспірологічної аудиторії, яким що б ти не казав, неможливо переконати», – додає Сергій Коваленко.

    Світло вимикають, щоб підняти тарифи

    Ще одна теорія змови: українцям відключають електроенергію, аби аргументувати підвищення тарифу.

    “Ситуація зрозуміла до болю. Мета – влаштувати побільше незручностей людям для зниження супротиву підняттю тарифів”, – написала мешканка Запоріжжя на своїй сторінці в Facebook. Таке твердження активно поширюється в соцмережах.

    Незважаючи на те, що українці впродовж останніх місяців спостерігали за наймасштабнішою атакою на енергетику, зруйновано левову частку балансувальної генерації, декому все одно легше повірити, що відключення – це провина українських енергетиків чи уряду, а не рф.

  • Була конспірологічна теорія, що після того, як тарифи підвищать, не буде відключень світла. Але якщо у нас фізично немає генерації, скільки не підвищуй тариф, її більше не стане.

    Почали лунати твердження, що ми платимо трохи не найбільше в Європі. Але й це легко спростовується, якщо подивитись на сайт Європейського статистичного відомства.

    Зараз тариф у нас 4,32 грн/кВт-год. А ринкова ціна у червні зросла досить сильно і становить близька 7,7 грн/кВт-год. Тобто ця різниця зменшилася через підвищення тарифів, але залишилася.

    В Україні буде повний блекаут

    Розповсюджені у соціальних мережах попередження, нібито, в Україні із завтрашнього дня буде «тотальний блекаут», і країна переходить на «зональні відключення», є фейком.

    «​​Обережно, нова брехня і фейк. Цього разу – вигадані твердження про «зональні» відключення світла, начебто різні міста будуть віднесені до різних зон і в них буде різна тривалість відключень. Це чергове ІПСО. Вигадка не має під собою жодних підстав, крім спроби отримати нових підписників на анонімні телеграм-канали, на яких не буде правдивої інформації», – заявляють в Укренерго.

    Навіть масовані обстріли росії не зможуть спровокувати повний блекаут в Україні. В країні вкрай розгалужена енергосистема. Вона створювалася в радянські з часи з розрахунку на високий рівень споживання заводів-гігантів, що значно ускладнює можливість цілковитого знищення. Також енергосистему захищають системи протиповітряної оборони.

    “Я думаю, що всю генерацію ми не втратимо. Якщо подивитися на енергетичний мікс, то атом виробляє понад 50% електроенергії в державі. Тому важливіші певні компоненти до цього з погляду передачі. Але тотального блекауту в країні вони не досягнуть”, – заявив міністр енергетики України Герман Галущенко

    Економити немає сенсу

    Міф базується на тому, що Україна нібито і так суттєво скоротила споживання електроенергії під час війни через скорочення виробництва та виїзд з країни мільйонів людей. 

    Частково, це правда. Якби масштабні обстріли, потреби в економії, найімовірніше, взагалі не виникло б. Однак удари рф порушили стабільність електропостачання. 

    Саме тому потрібно свідоме скорочення споживання. Від економії залежить, наскільки оперативно енергетики зможуть ремонтувати пошкоджені об’єкти та балансувати енергосистему, щоб мінімізувати необхідність вимкнень.

    “Укренерго” постійно звертається до споживачів з проханням обмежити енергоспоживання у пікові вечірні години — з 19 до 22. Вибір у споживача невеликий: або прислухатися до рекомендацій “Укренерго” та споживати у пікові години менше, або не прислухатися і тоді вже сидіти без світла “примусово”.

    «Робота енергосистеми сьогодні залежить від кожного з нас, — відзначив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. — І це не тільки зменшення споживання у години пікового навантаження, але й розумні розетки, енергозберігаючі електролампи, утеплення приміщень тощо”.

    Можливості імпорту обмежені, і ресурсів у разі зростання споживання просто не вистачить. Тому графіки відключень – майже гарантована реальність і влітку, і взимку, а потенційні додаткові удари лише погіршуватимуть ситуацію.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!