Більшість із нас любить свята і все, що з ними пов’язане. Це чергова нагода відвідати родичів, смачно попоїсти і, зрештою, просто відпочити на самоті. Та поруч із приємними асоціаціями, що виникають у зв’язку зі святами, існують і негативні. Хоча ми не вважаємо їх такими, бо вони стали невід’ємною складовою будь-якого застілля, – це традиція випивати.
Скажете, чому б не хильнути, коли є привід? І я вас не засуджую, адже ще змалку вас мимохіть привчили до того, що це норма. Ви бачили, як ваші батьки пригощали алкоголем гостей і як їм відповідали тим же, коли ви сім’єю відвідували близьких. Вам не наливали, принаймні хочеться у це вірити, але підсвідомість робила своє. Незалежно від вас, у мозку закладалася думка: «Коли виросту, мені вже теж буде можна». А поки що ваше бажання стукнутися чарками разом із дорослими всіх лише веселить.
Зайдімо ще далі. Випити – одне, але напитися – зовсім інше. Якщо дитина змалку стабільно бачить, як сильно «змінюються» її рідні, вона автоматично перестає любити будь-які святкування. Адже це вже не період сімейного затишку, а навпаки (не будемо вдаватися до подробиць).
На жаль, у нашому суспільстві поняття «випивати» ототожнюється із «святкувати». Та це не повинно бути нормою, і цю тенденцію потрібно змінювати. Для початку, можна запровадити у своїй сім’ї хоча б обмеження, я вже не кажу про заборону. Повірте, зараз це навіть модно і зараз є навіть такі сміливці, у яких і весілля проходить без алкоголю. Розумію, нам поки що важко таке уявити, тому не закликаю до настільки радикальних дій, хоча інколи справді краще різко позбуватися шкідливих звичок. Єдине, про що я можу настирливо попросити, це щоб ви враховували, що діти – як губка. Якщо хочете випити чарку із друзями, зробіть це, коли малеча вже встане за столу і піде гратися. Та не забувайте бути обережними з підлітками – особливо з ними, адже саме серед молоді, на жаль, чи не найбільше поширена тенденція до вживання алкоголю.
Наталія ІВАНКІВ