Ми змушені накопичувати вугілля на складах шахт. А враховуючи температурний режим, воно може загорятись.
Аби не допустити цього треба вирішувати питання реалізації вугілля глобально. Хоч на “Західенерго”, хоч будь-куди. Треба, щоб уряд прийняв постанову щодо експорту електроенергії. Якщо вона буде прийнята — це автоматично розв’яже проблеми. Адже якщо станції зможуть виробляти більше електроенергії, вони закуповуватимуть більше вугілля”, – заявив у коментарі журналістам генеральний директор ДП “Львіввугілля” Андрій Дяченко. За його словами, акції протесту проблем підприємства не вирішать, але принаймні допоможуть привернути до них увагу. “Основна наша проблема — відсутність ринків збуту для видобутого вугілля. Це призводить до того, що ми не можемо заробляти кошти, насамперед на виплату заробітної плати».
Власне, саме проблеми з реалізацією електроенергії спровокували і проблеми зі збутом вугілля. Через падіння економіки, яке мали впродовж останніх двох років, споживання електроенергії в Україні суттєво скоротилось. Вплинула на ситуацію і зупинка поставок електрики до Криму. Відтак, електростанції змушені скорочувати виробіток електроенергії. Скажімо, найбільша у Західній Україні Бурштинська ТЕС ще у 2013 році працювала з десятьма енергоблоками, з яких чотири виробляли електроенергію виключно на експорт. Тепер на станції працює всього п’ять-шість енергоблоків, а на експорт — лише 1-1,5. І це при тому, що ця станція мала б максимально працювати на поставки за кордон. Саме для цього свого часу створили Бурштинський енергоострів, від’єднавши його від української енергосистеми та синхронізувавши з європейською. Та поки уряд не вирішив питання з цінами на електроенергію для експорту, українська електрика в Європі неконкурентна. Відтак на ТЕС завантажена лише половина енергоблоків, а за добу тут спалюють не більше восьми тисяч тонн вугілля, хоча ще рік тому використовували до 15 тисяч. Загалом на складах ДТЕК “Західенерго” уже накопичилось 400 тисяч тонн вугілля!
Нагадаємо, Червоноградські гірники знову готуються до акцій протесту. Причина — критична ситуація зі збутом вугілля, яку не вдається вирішити впродовж останніх кількох місяців. Як повідомили у червоноградському об’єднанні Незалележної профспілки гірників, на кінець травня на складах “Львіввугілля” накопичилось 90 тисяч тонн вугілля. Ще 23 тисячі тонн лежать у бункерах збагачувальної фабрики.