В Івано-Франківську вже 15-й раз поспіль відбулася церемонія нагородження лідерів економічного розвитку міста «Тріумф-2017». Відзнаки отримали як відомі підприємства, так і невеликі компанії. Не обійшлось і без «своїх» фірм.
Історія зростання
Перший «Тріумф» провели ще у 2004 році. Проект виник після того, як в Івано-Франківську придумали премію «Ніка» для вшанування найкращих спортсменів міста. «Тріумф» став молодшим братом «Ніки». На першій церемонії співала тоді ще не настільки відома Таня Ліберман (Тіна Кароль). За всі роки проведення церемонії на її сцені були також Руслана Лижичко і Катя Бужинська.
«Це ювілейна, 15-та акція. Я мав щастя долучатись до всіх 15-ти «Тріумфів», і для їхнього проведення є підстави, – каже Богдан Білик, заступник міського голови Івано-Франківська. – Ми часто говоримо про різні проекти та програми, але не завжди думаємо над тим, звідки на них беруться кошти. А це все наші підприємства, які активно працюють, нарощують обсяги виробництва і наповнюють бюджет. Всі цифри зростають. І ми хочемо нагородити тих, хто ці кошти сплачує».
2017 рік був для Івано-Франківська успішним за темпами зростання експорту та інвестицій. Динаміка зберігається і в 2018 році. За перший квартал до бюджету у вигляді податку на доходи фізичних осіб надійшло на 18 мільйонів більше, ніж за аналогічний період минулого року – приріст склав 124%.
«Число підприємців, які сплачують єдиний податок, у місті також зростає. Хоча ситуація непроста, на ринку – велика конкуренція, багато працівників їздять у сусідні країни на заробітки. Але малий бізнес розвивається, і ми маємо приріст доходу від єдиного податку в розмірі 127% за квартал – на 12,5 мільйона. За весь рік ця цифра склала більше 65-ти мільйонів. Тому ми хочемо вкотре відзначити наших підприємців середнього рівня, а особливу ставку зробити на малий бізнес, адже він є основою в нашому місті. 99% бюджету та економіки в Івано-Франківську формує саме малий та середній бізнес», – наводить цифри Богдан Білик.
29 березня 2017 р. виконавчий комітет Івано-Франківської міськради виділив 195 тис. гривень на проведення церемонії. Зокрема, 30 тис. – на виготовлення призів та дипломів, 50 тис. – на виготовлення сюжетів про діяльність підприємств-переможців церемонії, 47 тис. – на технічне забезпечення та режисерсько-постановчі роботи, 48 тис. – на оренду залу та послуги з обслуговування учасників та гостей акції, 15 тис. – на каву-брейк та 5 тис. – на квіти. Для порівняння, у 2017 році на «Тріумф» виділили 150 тис. грн., а з 2009 по 2012 роки ця сума складала 100 тис. гривень.
Тріумфатори
Конкурсна комісія визначила 12 номінацій. Експерти враховували кількість працівників на підприємстві, суму сплачених ним податків, рівень інноваційності та інші критерії. У конкурсі змагалося понад 50 учасників.
Перед нагородженням переможців слово взяв міський голова Руслан Марцінків, який подякував підприємцям за плідну працю та оцінив високі темпи розвитку бізнесу в Івано-Франківську.
«Створюються робочі місця, сплачуються податки. Завдяки ним ми можемо розвивати Івано-Франківськ, спільно вирішувати наявні проблеми. На сьогодні найбільшою з таких проблем є відсутність трудових ресурсів – кваліфікованих працівників. Але завдяки тісній співпраці, а також прийнятій минулого року програмі розвитку професійно-технічної освіти є можливість підготовки працівників для підприємств напряму і за замовленням. Дякую вам, що ви зберегли та примножили свої колективи, що берете участь в інвестиційних проектах», – висловився мер.
Перемогу в номінації «Найбільший платник податків» здобуло державне підприємство «ВО «Карпати». Завод сплатив близько 60 млн. грн. податків до бюджету обласного центру. Його директору Дмитру Втерковському на найближчій сесії міської ради присвоять звання почесного громадянина Івано-Франківська.
Лідером впровадження енергоощадних технологій стало ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». Голова ОДА Олег Гончарук, який і вручав премію директору ТКЕ Василю Рущаку, зазначив, що в умовах нашого часу енергоефективність та зменшення рівня споживання газу – це не лише економія грошей, а ще й питання державної безпеки. Сам Рущак на це сказав, що в місті активно реконструюють котельні та переводять їх на альтернативні види палива, та додав, що наразі весь мікрорайон Пасічна забезпечує гарячою водою та опаленням котельня саме на альтернативному паливі.
Найкращим салоном краси в Івано-Франківську, на думку членів комісії, стала б’юті-клініка «Територія краси ІФ». Вона належить Людмилі Гончарук – дружині голови ОДА. У цій же фірмі працює й їхня донька.
У номінації «Найкраще ІТ-підприємство» перемогла львівська компанія Sombra, яка нещодавно відкрила свій офіс в Івано-Франківську. Наразі там працює близько 25-ти програмістів та інших спеціалістів у галузі ІТ.
Нагороду «Інноваційне підприємство малого бізнесу» віддали компанії «Насосенергопром», яка продає свою продукцію в багатьох країнах світу. Найкращою кав’ярнею став заклад Profiterole, гостей якого на порозі зустрічає статуя бургомістра Ігнація Камінського. А найкращим готелем цьогоріч визнали «Станіславський двір».
У номінації «Найкраще підприємство-експортер» відзначили науково-виробничу фірму «Елітфіто» – підприємство з власною науково-виробничою базою та лабораторією, що розробляє і випускає продукцію, спрямовану на профілактику захворювань, покращення здоров’я і життя людини. До лінійки продукції компанії входять органічні олії з різноманітних рослин та овочів.
Однією з нових стала номінація «Найкраща успішна жінка-менеджер» – тут перемогла Галина Ковбас, директор швейного підприємства «Галичина». Соціально відповідальною фірмою року стало підприємство Українського товариства глухих. А найкращим навчальним закладом з підготовки робітничих кадрів комісія визнала Івано-Франківський коледж ресторанного сервісу і туризму.
Оскільки цьогорічний «Тріумф» став ювілейним, то одному з підприємств вручили нагороду в особливій номінації «Лідер номінацій переможців акції «Тріумф» за 15 років». Її отримала Світлана Криворучко – директор Івано-Франківського хлібокомбінату. За всі роки проведення церемонії ця фірма вигравала у різних номінаціях вже сім разів.
Розважали ж підприємців та можновладців співачки Христина Олексин та Ірина Шегеда, танцюристи, а також зірковий дует «Налиснички», які вже встигли засвітитись на проекті «Голос. Діти».
Шлях до Європи
На початку 2016 року в дію вступила економічна частина Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Одним із визначальних напрямів, закладених в цій угоді, є розвиток підприємництва в Україні. Зокрема, ст. 379 передбачено співробітництво сторін для впровадження стратегій розвитку малих і середніх підприємств (МСП) на принципах Європейської хартії малих підприємств, удосконалення нормативно-правового регулювання діяльності МСП, впровадження досвіду інноваційного підприємництва, кластерного розвитку.
Ця хартія, серед іншого, передбачає певну адаптацію освіти під потреби підприємництва, проведення відповідних тренінгів, зміни в законодавстві заради зменшення бюрократії та можливості розпочати власну справу швидко й недорого, введення зручної податкової системи, яка була б адаптована для заохочення високотехнологічних підприємств, розширення малого бізнесу і створення нових робочих місць.
Також документом, за принципами якого наразі повинна жити Україна, передбачено поширення електронних зв’язків державних органів з сектором малого бізнесу, дієвий єдиний ринок, сприяння зміцненню технічного потенціалу малих підприємств через залучення їх у міжфірмову кооперацію та розвиток міжфірмових кластерів і мереж, а ще – співпрацю між малими підприємствами та вищими навчальними закладами і науково-дослідними установами.
Проаналізувавши документ та стан справ у Франківську, можна констатувати: певні кроки в напрямку сприяння малому та середньому бізнесу дійсно робляться, міська влада в міру своїх сил намагається йти назустріч підприємцям. Втім, для повної імплементації принципів Хартії потрібні рішучі зміни в законодавстві та реформи у сфері оподаткування.
Тарас ВОЛОШИН