Цей день в історії Прикарпаття. 1 серпня

  • – Сьогодні розпочинається Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування.

    1 серпня 1990 року була прийнята Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування. Цю декларацію підписали 32 країни і 10 агентств ЮНІСЕФ.

    Проходить акція під егідою WABA – Міжнародного союзу, що об’єднує організації та приватних осіб, які вірять у право матері на годування дитини грудьми і право дитини харчуватися материнським молоком.

    – Також сьогодні – День інкасатора.

    1 серпня 1939 року була створена служба інкасації при Держбанку СРСР. Цей день і став датою зародження нового професійного свята, яке традиційно відзначається і в Україні. Співробітники служби інкасації займаються збором і доставкою готівки. Це небезпечна робота, що вимагає від людини вміння володіти ситуацією в критичні моменти і завжди бути в хорошій фізичній формі.

     

    ПОДІЇ

    – 1 серпня 1636 р. – у Калуському замку побувала королева Марисенька Собеська і канцлер Андрій Залуський, які брали участь у комісарському суді над євреями. Була на євреїв скарга, що вони купили в християн багато будинків і землі, користуються ними, а місту від того ніякої користі. Євреїв зобов’язали платити за будинки і землю податки.

    Марисенька і Ян ІІІ Собеський

     

    – 1 серпня 1891 – перебування видатної української поетеси Лесі Українки в Буркуті на Верховинщині.

    І. Лобода, «Леся Українка в Буркуті», 1971

    – 1 серпня 1914 р. – у Львові створили Головну українську раду (ГУР), яку очолив Кость Левицький. Це був міжпартійний блок за участю Української національно-демократичної партії (УНДП), Русько-української радикальної партії (РУРП), Української соціал-демократичної партії (УСДП). ГУР була покликана захищати інтереси українців в Австро-Угорщині.

    – 1 серпня (19 липня) 1918 р., Коломия – відкриття краєвої школи кошикарства та килимарства.

    – 1 серпня 1920 р. – видані: постанова Галревкому про конфіскацію поміщицької землі, врожаю і сільськогосподарського реманенту і про передачу їх органам радянської влади, тимчасова інструкція Галревкому про організацію органів радянської влади, декларація №2 Галревкому про права й обов’язки робітників в ГСРР, декрет №2 Галревкому про відокремлення Церкви від держави і школи.

    – 1 серпня 1920 р., Відень – сформовано закордонний (екзильний) уряд Диктатора ЗУНР Є.Петрушевича, головна мета якого – домагатися відновлення незалежності ЗУНР дипломатичними засобами.

    Уряд ЗУНР в екзилі

    – 1 серпня 1927 р. – у листі до редакції «Плужанина» Василь Стефаник, заперечуючи трактування його як «поета загибаючого села», зазначав: «Я писав тому, щоби струни душі нашого селянина так кріпко настроїти і натягнути, щоби з того вийшла велика музика Бетховена. Це мені вдалося, а решта — це література».

    – 1 серпня 1937 р. – газета «Кур’єр Станіславовський» повідомляла, що поліція викрила «будинок побачень» на вул 3 Мая (тепер – вул. Грушевського) в помешканні якоїсь Сари Д., яку заарештували.

    – 1 серпня 1941 р. німецький генерал-губенатор дистрикту Галичина звернувся до населення краю з повідомленням, що «Галичина прийнята до складу польського генерал-губернаторства».

    – 1 серпня 1943 р. –  вояки Української народної самооборони під Делятином розбили радянський партизанський загін Сидора Ковпака. Цей загін під час рейду «від Путивля до Карпат» допустили як формування, що вело боротьбу із німецькими окупантами, на територію, контрольовану УПА, але він за наказом із Москви вдарив українським повстанцям у спину.

    – 1 серпня 1944 р. –  Станіславський обласний істрико-краєзнавчий музей відновив свою діяльність. Після закінчення війни експозицію поновили, організували ряд науково-збиральницьких експедицій.

    – Серпень 1956 р. – у Західній Україні працювала спеціальна комісія на чолі з головою Ради в справах РПЦ при РМ СРСР В.Карповим, зорієнтована на розробку заходів «із остаточного викорінювання залишків уніатства».

    – 1 серпня 1960 р. – відкриття Калуського хіміко-технологічного технікуму, в якому вже на той час було встановлено прийом 90 абітурієнтів.

    – 1 серпня 1990 р. – семінаристи ЧСВВ Греко-католицької духовної семінарії розпочали навчання.

    – 1 серпня 1991 р. – запроваджено систему продажу товарів за картками споживача з купонами нового зразка.

    Картка споживча на червень 1991 р.

     

    – На 1 серпня 2013 р. – населення Снятинського району становило 65 975 чол.

     

    ІМЕНИНИ: Дмитро, Євген, Роман, Степан, Емілія

     

  • НАРОДИЛИСЯ

    – День народження Корнила Заклинського (1989-1966) – поета і літературознавця, уродженця Станиславова.

    Корнило Заклинський

    – 1 серпня 1891 р. – у с. Іванівці на Коломийщині народився Ілля Ясінчук –  педагог, громадський діяч. Закінчив Коломийську гімназію.

    – День народження Михайла Біласа (1924) – народного художника України, майстра гобелену, автора експозиції Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського, уродженця с. Креховичі Рожнятівського району.

    Михайло Білас

    – День народження Ігоря Пелипейка (1928-2006) – заслуженого працівника народної освіти України, відомого краєзнавця з  Косова, автора багатьох видань про Гуцульщину.

    Ігор Пелипейко

    – Народився Іван Вівчарук (1 серпня 1955, Кунисівці, Городенківський район) –  український поет, громадський діяч.

    – Народилася Ірина Лембрик (1 серпня 1980, Івано-Франківськ) – українська поетеса, літератор, педагог, к.м.н., доцент кафедри педіатрії Івано-Франківського національного медичного університету. Лауреат премії імені Марійки Підгірянки.

    Ірина Лембрик

     

    ЮВІЛЕЙ

    – 95 років від дня народження Богдана Осадчука (1 серпня 1920 р., Коломия) – політолога, публіциста, професора Українського вільного університету в Берліні, кавалера ордена Білого Хреста (Польща). Проживає в Берліні (Німеччина). Почесний громадянин Коломиї.

    Богдан Осадчук

     

    ПАМ’ЯТАЄМО

    – Помер Ізидор (Ісидор) Єлюк (1883 р., с. Рашків, нині Городенківського району –  1 серпня 1919 р., м. Кам’янець на Поділлі, нині Кам’янець-Подільський Хмельницької області) — український педагог, громадський діяч.

    Ісидор Єлюк

    – Помер Микола Левицький (1870 – 1944 р., Варшава) – оперний та камерний співак (тенор), режисер та педагог. Народився в Снятині чи Тернополі. Перший виконавець солоспівів Д. Січинського «Дума про Нечая» та «Коби я був пташков».

    М. Левицький у ролі Герцога («Ріголетто» Дж. Верді)

     

    ЦІКАВО

    – 1 серпня 1619 р. – перші африканські раби доставлені до США в Джеймстаун (Вірджинія).

                                                Підготували Наталія Храбатин та Галина Максим’юк

     

    Читайте також:

    Цей день в історії Прикарпаття: СіченьЛютийБерезеньКвітеньТравеньЧервень Липень

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!