– Сьогодні – Міжнародний День світлофора
Перший світлофор був винайдений Джеєм Найтом і був встановлений в 1868 році у Лондоні біля будівлі парламенту. Управлявся він вручну, мав два семафорних крила, а у темний час доби підсвічувався газовим ліхтарем.
В Україні перший світлофор був встановлений у 1936 році у Харкові, а в Галичині вони з’явилися уже після Другої світової війни.
ПОДІЇ:
– 5 серпня 1772 р. – перший поділ Речі Посполитої між Росією, Пруссією й Австрією. Галичина відійшла до Австрії.
– 5 серпня 1906 р. – у Станиславові випав град розміром з куряче яйце, який знищив урожай у навколишніх селах, побив свійських тварин (навіть коня!), травмував людей.
– 5 серпня – 13 вересня 1914 р. тривала битва в Галичині. 8-а російська армія генерала О. Брусилова атакувала німецькі та австрійські війська і змусила їх відступити. Росіяни увійшли до Львова та оволоділи Галичиною.
– 5 серпня 1914 р. – велика пожежа знищила унікальну архітектурну споруду – скитську церкву Благовіщення Пресвятої Богородиці у Надвірній.
– 5 серпня 1916 р. – дзвони греко-католицької св. Архистратига Михаїла у Калуші церкви були конфісковані російським військовими.
– 5 серпня 1926 р. – 5-тий курінь старших пластунів «Довбушівці» відбував спільні мандрівки по Карпатах і брав участь у зустрічах на шпилі Говерли – з закарпатськими пластунами.
– 5 серпня 1944 р. – селище Вигоду Долинського району визволили бійці підрозділів Глухівської стрілець¬кої дивізії 18-ї армії. У боях за селище відзначився комсомолець Оржеховський з 876 полку дивізії. Його кулеметна обслуга відбила 2 контратаки ворога, знищивши до 30 гітлерівців.
– 5 серпня 1968 р. – у м. Яремча відкрито народний історико-краєзнавчий музей партизанської слави.
– 5 серпня 1990 р. – тисячі прикарнатців взяли участь у святкуванні 500-річчя запорізького козацтва. Ця всеукраїнська акція стала справжнім виявом національного відродження, повернення народові його спадщини.
– 5 серпня 1995 р. – відбувся дебют калуського «Хіміка» у другій лізі
вітчизняного футболу. Калушани приймали на своєму полі «Меліоратор» з Каховки і пере¬могли його з рахунком 6:0. По два голи забили Роман Ципердюк та Володимир Крижанівський, Роман Бігун та Володимир Івахнюк – по одному. За перемогу у цій зустрічі команда отримала від меценатів 290 мільйонів карбованців.
– – 5 серпня – свято Гошівської Чудотворної ікони Матері Божої.
Починаючи з 2014 року, 5 серпня віряни відзначатимуть свято Гошівської Чудотворної ікони Матері Божої. Цього дня відбулась велелюдна проща до монастиря, на якій владики урочисто зачитали декрет про проголошення свята.
https://www.youtube.com/watch?v=e50uhFldph8
ІМЕНИНИ: Трохим
НАРОДИЛИСЯ:
– народився Петро Будз (5 серпня 1882 р. в с. Старі Кути – 9 березня 1970 р.) – підполковник УГА.
– день народження Адріяна Копистянського (1883-1938) – українського історика. Після закінчення Львівського університету викладав у гімназії Станіслава та Академічній гімназії у Львові. У 1914–1924 рр. працював у Росії. З 1924 р. – член Ставропігійського братства. Русофіл. Очолював «Каховське товариство» у Львові та друкував популярні нариси з історії Галичини російською мовою.
Адріян Копистянський
– 5 серпня 1899 р. – в м. Ромни народився Борис Антоненко-Давидович – український письменник, перекладач, мовознавець. Проводив Коломийські літературні вечори.
Борис Антоненко-Давидович
ЮВІЛЕЙ:
– 125 років від дня народження Романа Горбового (1890-1976) – майстра народного ткацтва, уродженця м. Косова.
ПАМ’ЯТАЄМО:
– помер д-р Микола Сабат (1867-1930) – багаторічний директор першої української гімназії Станиславова.
ЦІКАВО:
– 5 серпня 1891 р. – випустили перші дорожні чеки («American Express»).
Підготували Наталія Храбатин та Галина Максим’юк