Цікаве про Україну: Депортація кримських татар

  • Україна має доволі непросту й цікаву історію.

    Її унікальні звичаї, здобутки творчих людей і неповторна культура заслуговують чималої уваги.

    Саме тому Галицький кореспондент продовжує ділитися цікавими та маловідомими фактами про нашу країну.

    А ви знали деталі щодо депортації кримських татар? Виселення кримськотатарського народу, переважно жінок та дітей (~82 %), з його історичної батьківщини — з Криму, здійснювалось упродовж 18–21 травня 1944 року.

    Етнічну чистку здійснювало відомство держбезпеки СРСР за наказом Йосипа Сталіна.

    Усього, згідно з офіційними даними, було депортовано 191 044 кримських татар. А за даними самоперепису, проведеного Національним рухом кримських татар, — 423 100.

    18 травня 1944 року — день початку депортації. Тоді жінок, дітей, інвалідів війни та людей похилого віку зігнали до товарних вагонів та, ущент заповнивши їх переселенцями, відправили за кілька тисяч кілометрів від рідної домівки. Сталін прагнув знищити всі сліди присутності кримських татар, заборонив етнонім кримські татари, і більше ніж 40 років у переписах населення СРСР (1959, 1970, 1979 років) згадки про кримських татар були заборонені.

    Офіційною «причиною» депортації стало огульне звинувачення всього кримськотатарського народу в нібито масовій співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни.

    Після депортації почалося перейменування кримськотатарських назв сіл, районів, міст.

    Зазначимо, що сьогодні відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу.

    Як повідомляв “Галицький кореспондент”, символом відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня Перемоги в Україні є червоний мак. У 2014 році Україна приєдналася до європейської традиції вшанування 8 та 9 травня в контексті пам’яті й примирення. Мак є міжнародним символом пам’яті жертв військових та цивільних збройних конфліктів, починаючи з 1914 року.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!