Минулого тижня мешканка Прикарпаття під стінами обласної прокуратури та обласного управління поліції вимагала захисту для себе і двох своїх дітей. Через погрози колишнього вона змушена була переховуватися, а дітей – залишати у сусідів. Хоча кривдник перебуває в СІЗО, до неї приходять повідомлення із погрозами, а нещодавно стало відомо, що для жінки шукають убивцю.
Кохана в заручниках
22 липня до обласної прокуратури прийшла мешканка села Вікно Городенківського району Наталія Романиця із двома дітьми, щоб вимагати захисту, який не отримала, попри ухвалу суду.
Уже тривалий час вона отримує погрози від колишнього співмешканця та мусить переховувати своїх дітей. Жінка так боїться за свою сім’ю, що пообіцяла прокуророві ночувати просто під стінами прокуратури, поки хтось не подбає про її безпеку. Мовляв, тут їй точно нічого не загрожує.
«Я прошу лише захистити своїх дітей, бо я не можу зробити це сама. Я змушена переховувати їх по сусідах, я не можу слідкувати за ними. Я вертаюся до вас з дітьми, тут я точно буду впевнена, що нас ніхто не вб’є. Я не поїду звідси без охорони», – звернулася до прокурора налякана жінка.
Ще у 2018 році Наталію Романицю взяли у заручники. Її колишній коханий, етнічний турок, громадянин Німеччини Ірмак Омер прийшов просити в жінки повернутися до нього, хотів одружитися, а коли отримав відмову – схопив ножа і взяв її у заручники просто вдома.
Близько другої години ночі до поліції надійшло повідомлення від жительки села Вікно про те, що вона чує крики сусідки. На місці поліцейські з’ясували, що колишній співмешканець попередив про свій можливий візит, тому жінка про всяк випадок відвела дітей до сусідки, яка, почувши крики, викликала поліцію.
У матеріалах справи згадується, що чоловік вимагав у заручниці одружитися з ним, постійно тримаючи ніж біля її спини. Зважаючи на критичну ситуацію, вона не мала вибору, тому навіть погоджувалась на одруження. Крім вимоги одружитись, чоловік також ставив вимогу до поліцейських, щоб вони принесли її телефон, бо ж колишній хотів подивитись, чи не знайшла вона часом в Інтернеті когось іншого, крім нього.
Переговори із чоловіком всю ніч вели правоохоронці, а потім медики, яких викликали до заручниці, якій стало погано. Медиків також просили «тягнути час», вони вмовляли чоловіка відпустити заручницю кілька годин. Згодом до справи долучилися ще й бійці спецпідрозділу «КОРД», і чоловіка таки затримали, застосувавши силу.
Відтоді жінка судиться із колишнім коханим. Його таки засудили до позбавлення волі, втім жінка вимагає більш суворого покарання і хоче компенсацію від держави.
Погрози і попередження
Після тривалого судового процесу у лютому 2020 року чоловіка визнали винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 146 КК України («Незаконне позбавлення волі або викрадення людини») та призначили йому покарання у вигляді позбавлення волі на чотири роки.
Також його зобов’язали повернути жінці понад 15 000 гривень матеріальної шкоди, 30 000 гривень моральної шкоди та відшкодувати витрати на допомогу адвоката.
Потім жінка вирішила вимагати компенсацію у держави в розмірі 1,37 мільйона гривень за «недопуск до правосуддя». Вона звернулася до суду, а тим часом із Івано-Франківської установи виконання покарань №12 чоловік почав писати їй SMS-повідомлення із погрозами.
7 липня до її дому завітав невідомий чоловік. Він не представився, але попросив у неї паспорт і сказав, що сидів у СІЗО разом з її колишнім. За словами таємничого незнайомця, той шукає виконавця для вбивства.
«Наразі кривдник перебуває у СІЗО і почав надсилати жінці повідомлення із погрозами. Там образливі слова, каже, що їй не жити. А ще сьомого липня до неї прийшов незнайомий чоловік повідомити, що Ірмак Омер шукає людину, яка могла б за гроші вбити Наталію. Не знаю, чи для того, щоб залякати, чи, може, совісний і вирішив справді попередити про можливу небезпеку», – розповідає Роман Котик, неформальний захисник потерпілої.
З того часу жінка почала просити у правоохоронців захисту, а ще – відкрити кримінальне провадження за статтею 129 «Погроза вбивством», і суд її підтримав. 8 липня з’явилася ухвала, згідно з якою до Наталії та двох її дітей мали приставити цілодобовий захист.
Втім, час йшов, а захисту не було. Жінка зверталася до прокурора, писала йому, той казав, що питанням має займатися поліція, а потім, за словами, жінки, і зовсім заблокував її номер телефону.
Захист для сім’ї
Прокурор Олексій Безрукий веде це кримінальне провадження в суді і мав перевірити належне виконання ухвали суду. Він стверджує, що охорону жінці мала надати поліція.
“Щодо контролю за виконанням ухвали, в понеділок я спілкувався із заступником начальника поліції, який мене запевнив, що ухвалу до кінця дня буде виконано і застосовано заходи безпеки. Сьогодні мені стало відомо, що дана ухвала не виконується. Будуть вживатися заходи”, – зазначив Олексій Безрукий.
За словами прокурора, процес може затримуватися через необхідність надіслати матеріали справи поштою, а доставка кореспонденції потребує часу.
Того ж дня Наталія навідалася у поліцію. Там теж нарікали на роботу пошти, але того ж дня жінка отримала цілодобовий захист.
За словами заступника начальника Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області Остапа Білейчука, тепер за жінкою цілодобово наглядає кілька правоохоронців. Вони проживають із нею, контролюють кожен її вихід з дому і постійно перебувають поруч.
«Того ж дня жінка отримала охорону в кількості від двох до чотирьох осіб. Вони цілодобово перебувають поруч із нею – вона виділила їм кімнату у будинку, де вони проживають – і постійно дбають про її безпеку. Жінка та її сім’я мають дотримуватися інструкцій правоохоронців», – розповів Білейчук. Він також зазначив, що поки що зауважень щодо власної безпеки жінка не має.
Марта БАРАНЕЦЬКА