Вона виготовлена з натурального меду, воску, пилку і прополісу, в ній немає цукру чи штучних добавок. А ще вона – лікувальна. У чому секрет винаходу прикарпатських науковців?
На Прикарпатті науковці винайшли засіб, який допомагає боротися з хворобою ясен. Це спеціальна лікувальна жуйка, в основі якої є карамелізований мед. “У ньому удвічі більша кількість біологічно активних речовин, які сприяють лікуванню та профілактиці пародонтозу”, – розповіла студентка-магістерка кафедри хімії Прикарпатського національного університету Марта Цап, співавторка цього винаходу.
Колись дівчині спало на думку створити жуйку з бактерицидним ефектом. Її ідею підтримав професор кафедри теоретичної та прикладної хімії, доктор технічних наук, академік АТН України, відомий науковець і винахідник Сергій Курта. Він зізнається, що до винаходу його підштовхнула хвороба. Років десять тому у нього почався пародонтоз, був ризик втрати зубів, а лікарі лише руками розводили.
Якось науковець в одному з давніх видань натрапив на пораду “жувати сотовий мед”. “Тоді вже було відомо, якщо мед обробити при певній температурі, то можна покращити його якості. Ми це зробили в лабораторних умовах”, – пояснив професор.
Ідеєю він поділився зі своїм стоматологом, і той її підтримав. Так почалася робота над створенням лікувальної жуйки з робочою назвою “Медівник”. Зрештою хіміки підібрали правильні пропорції карамелізованого меду, воску, пилку, перги та прополісу. При цьому – жодних синтетичних полімерних основ, цукру, штучних підсолоджувачів, барвників, стабілізаторів, емульгаторів і згущувачів.
“Ми аналізували історію створення жуйки, починаючи з 1892 року, відколи Уільям Ріглі почав торгувати жувальною гумкою з торговою маркою “Wrigley», – розповідає професор. – Дізналися, що у світі вже були спроби створення профілактичних жуйок з використанням спеціальних харчових комплексів продуктів бджільництва (стільникового меду, чанг-меду) в складі жувальної гумки. Тож ми поставили за мету створити жуйку на основі карамелізованого меду, воску та прополісу саме для захисту і лікування ясен та зубів від різноманітних захворювань”.
Хіміки досліджували властивості карамелізованого меду майже десять років. “На нашій кафедрі було розроблено спеціальну біохімічну технологію низькотемпературної карамелізації меду з високою діастазною стійкістю до температури. Зразки, які ми відправили на дослідження у Тренчинський університет ім. Я. Дубчека в Словаччині, отримали схвалення, – каже Сергій Курта. – У складі карамелізованого меду, зокрема, в його моноцукрах та полісахаридах, виявлено нанометричні структурні олігомери і полімери, які показали високу біологічну активність карамелізованого меду у лікуванні пародонтозу”.
Як зізнається винахідник, найскладніше було зробити таку консистенцію продукту, щоб потім його можна було жувати, адже лікувальний ефект досягається тільки тоді, коли його тримати у ротовій порожнині протягом 10-15 хвилин, щоб був ефект від діючих речовин. До слова, на відміну від звичайних жуйок, цю можна з’їсти повністю.
У науково-дослідному та навчальному Центрі молекулярної мікробіології та імунології слизових оболонок Ужгородського національного університету було проведено клінічний експеримент, під час якого вивчали змиви ротової порожнини пацієнтів до і після прийому лікувальної жуйки.
Виявилося, що після проведеного курсу лікування, коли протягом тижня пацієнти жували по одній гумці “Медівник” три рази на день після їжі, було відзначено помітне поліпшення стану тканин пародонта (зникла кровоточивість, гіперемія, набряк).
Таким чином було доведено, що жуйка “Медівник” має яскраво виражені профілактичні, протизапальні, в’яжучі, антиінфекційні, антимікробні та антибактеріальні властивості, при цьому не має негативної дії на організм і не викликає ускладнень при тривалому використанні, зокрема у дітей.
“Проведені випробування показали вищу біологічну активність карамелізованого меду, порівняно з іншими схожими засобами профілактики та лікування пародонтозу”, – каже Сергій Курта.
Науковці готуються запатентувати свій винахід, щоб запустити жуйку з меду та воску у виробництво. І сподіваються, що вже невдовзі в Україні відкриється перша фабрика з виробництва профілактично-лікувальної жуйки від пародонтозу.
Марина ФРОСТ