Нещодавно Івано-Франківщину сколихнула страшна звістка: в аварії біля Коломиї загинула п’ятимісячна дівчинка. Втім, всі інші учасники ДТП вижили – як могла б вижити і дитина, якби перебувала в автокріслі.
Переноска замість автокрісла
7 січня близько 18:50 сталася аварія на перехресті доріг Р-24 «Татарів – Кам’янець-Подільський» і Н-10 «Стрий – Чернівці – Мамалига». Слід зазначити, що це початок коломийської об’їзної дороги і водії часто перевищують там швидкість.
Як встановили правоохоронці, 30-річний водій кросовера Toyota Rav4 повертав із другорядної дороги у селі Ценява на головну, не переконався у безпечності маневру і вчинив зіткнення з іншим автомобілем, Peugeot Expert. Після зіткнення «Тойоту» відкинуло у кювет. На місце події терміново викликали поліцію, медиків та рятувальників.
Внаслідок аварії загинуло п’ятимісячне немовля з автомобіля Toyota, а також постраждали водій і двоє пасажирів – жінка і літній чоловік. Потерпілі – мешканці Снятинщини, їх доставили до лікарні. 57-річний керманич Peugeot Expert не травмувався, в автомобілі їхав сам. В обидвох водіїв відібрали кров на перевірку стану сп’яніння.
«Водій «Toyota Rav4» повертав із другорядної дороги на головну. Він, порушивши правила дорожнього руху, не переконався у безпечності свого маневру, виїхав на головну трасу, де й зіткнувся з іншим авто. На місці від отриманих травм загинула 5-місячна дівчинка, інші троє пасажирів отримали травми. Дитина не була в автокріслі, а у спеціальній переносці, бо діти такого віку ще не сидять. Ймовірно, ця переноска не була зафіксована», – розповів Любомир Маланчин, начальник відділу розслідувань злочинів у сфері транспорту ГУНП в Івано-Франківській області.
За його словами, свідчення водій-винуватець аварії надаватиме згодом, оскільки перебуває у важкому психологічному стані. Це й не дивно – чоловік фактично вбив власну дитину.
Згодом з’ясувалося, що обидва водії були тверезими. Як зазначив правоохоронець, це єдина смертельна ДТП на Прикарпатті за період різдвяних свят.
«Та скільки тут їхати?»
Смертельна ДТП викликала неабиякий резонанс серед прикарпатців, особливо серед батьків. А франківська громадська активістка і багатодітна мати Людмила Лінник поділилася історією, що сталася з її сином Олександром.
«Ви можете думати – та скільки тут їхати? Не буду пристібатися. Ми одного разу теж так подумали, їхали від магазину до нашого дому. Це 2 хвилини дворами, і ми не стали пристібати Олександра (йому роки три тоді було) в автокріслі. Ну, бо скільки там їхати? І от з-за припаркованої машини на дорогу вискочила дитина, віку нашого Лесика. Андрій різко загальмував. Швидкість була – ну, може, 10 км/год. Бо там немає де її набрати. Тому хлопчикові – нічого. Наш – розтовк обличчя до крові: влетів у переднє сидіння з розгону. Пристебнути паски в автокріслі – 5 секунд. Минуло 7 років. Я не можу собі пробачити той закривавлений рот. Якби він був у автокріслі, цього б не сталося», – розповіла Людмила Лінник.
Вона наголошує: не важливо, чи вам їхати 1 000 км до моря, чи 10 км до бабусі на кутю, чи 2 км до школи, чи 300 метрів від супермаркету до будинку. Діти мають бути в автокріслах, а всі дорослі – пристебнуті пасками безпеки.
«Пригадуєте, коли тільки вийшов закон, що забороняв перевозити дітей без автокрісел і передбачав величезні штрафи? І чим те все скінчилося? Покричали і забили. Всі. В тому числі й поліція, яка мала ті штрафи виписувати. А якби той закон діяв? Якби ті штрафи були невідворотними і великими, як і передбачається? Ця 5-місячна дівчинка могла б бути живою. Не чекайте закону чи штрафу. Ви і тільки ви вирішуєте, чи їхати вам на зимовій гумі, чи на лисих шинах, пристібатися чи ні, витратити 2000 гривень на автокрісло для дитини, чи возити її «на ручках». Але перш, ніж завести двигун автівки, заводьте мозок», – наголошує багатодітна мати.
Людмила Лінник каже: у їхній родині є кілька автокрісел, які поступово переходять від старшого до молодшого синів. Старші уже пристібаються звичайними пасками безпеки, а молодші мають крісла. Також донедавна використовували і бустер для одного з дітей. Це спеціальне сидіння, завдання якого – просто підняти дитину, щоб штатний ремінь безпеки міг її захистити.
Крісла є для дітей будь-якого віку
Франківець Юліан Терлецький три місяці тому став батьком. Він каже, автокрісло вибрав та придбав ще до народження сина, бо інакше й бути не може.
«Навіть із пологового будинку забирати дитину без автокрісла – не варіант. Тож заздалегідь і купили його. Возити дитину без автокрісла – це просто дурість. При будь-якій аварії і різкій зупинці вага дитини «зростає» в десятки разів, і якщо хтось думає, що втримає немовля на руках – то ні, не втримає. Є повно відео із краш-тестів, які це доводять», – розповідає Юліан Терлецький.
Автокрісло Юліан та його дружина Ольга вибирали досить довго, адже вони є дуже різні. І якщо обрати навмання якусь дешеву модель за 500 чи 1000 грн, то воно може й не захистити дитину в разі сильного лобового чи неочікуваного бокового удару.
«Ми обрали крісло Joie з базою Isofix. Воно призначене для дітей від народження і до 13 кілограмів, тобто десь приблизно до року. Isofix – це така система, коли крісло жорстко кріпиться безпосередньо до сидіння автомобіля. Вважаю, що лише так можна говорити про надійність, а просто причіпляти крісло пасками безпеки – погана ідея. Це крісло повністю захищене від будь-яких ударів, навіть у разі перекидання машини», – каже франківець.
Автокрісло обійшлося родині Терлецьких у 2700 гривень. Як і багато інших батьків, вони обрали крісло, що вже було в користуванні, адже у магазині ця модель коштує близько шести тисяч гривень. З одного боку, це немала сума, але з іншого – якщо ціни на якісні та безпечні автомобілі відомих виробників починаються від 6-7 тисяч доларів, то що таке ще 100 доларів за безпеку вашої дитини?
«Ми взяли крісло «від нуля до року», такі теж є, звісно – для дітей, які ще не сидять. Далі будемо купувати наступне, воно вже зможе трансформуватися, щоб бути зручним для дитини від 1 до 10 років. Є й повністю універсальні варіанти, від народження і до 12 років, але вони не дуже зручні та надійні. Звичайно, тут все індивідуально – можливо, для вашої дитини доведеться змінити крісло не один раз. Але, по суті, мало б бути достатньо двох крісел», – ділиться думками Юліан Терлецький.
Франківець каже: ніколи б не знехтував безпекою сина та не повіз би його без автокрісла – зокрема й через те, що іноді доводиться читати новини про подібні смертельні аварії.
«Дуже багато наших людей чомусь не користуються автокріслами. Нема часу, нема грошей, незручно, ще щось… Справді, з кріслом є певні незручності, діти часто не хочуть у них сидіти, починаються сльози, крики. Але дітей треба привчати, бо це дуже важливо, це ж про життя дитини мова. І це та ж проблема, що і з пасками безпеки – українці чомусь звикли не зважати на свою безпеку, ігнорувати основні правила. А потім плачуть», – підсумовує молодий батько.
А хто контролює?
29 жовтня 2019 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №1150 про штрафи за перевезення дітей без автокрісла. Тепер за відсутність автокрісла доведеться заплатити штраф у 510 гривень.
Як сказано у пояснювальній записці до цього закону, дитячими сидіннями, які захищають дитину від травм під час ДТП, користуються лише 12% українських водіїв. При цьому в Німеччині, Чехії, Польщі, Естонії, де штрафи за перевезення дітей без автокрісла – від 40 до 400 євро, рівень користування дитячими кріслами в машинах становить майже 100%.
До речі, щодо ременів безпеки ситуація доволі схожа. Рівень користування ними в Україні є найнижчим серед усіх країн Європи. Пасками постійно користуються лише 23% українських водіїв, як свідчать дані дослідження кампанії «За безпечні дороги». При цьому у Франції 99% водіїв постійно використовують ремені безпеки, в Чехії – 97%, в Словенії – 93%, в Польщі – 83%.
Щодо автокрісел, контроль за їх наявністю покладений на патрульну поліцію. І попри дещо неточні положення нового закону, поліція вже працює в цьому напрямку. Про це розповіла Христина Мриглід, речниця патрульної поліції Івано-Франківської області.
«Безпека на дорозі – це пріоритет номер один. Особливо, якщо це питання стосується наших дітей. В Україні вже посилена відповідальність водіїв за порушення правил перевезення дітей не в автокріслах, тепер це штраф у розмірі 510 гривень, за повторне правопорушення – 850 гривень. Також уряд увів поняття «дитяча утримуюча система» – обладнання, що здатне утримувати дитину в сидячому або нахиленому положенні, яке у разі зіткнення або різкого гальмування автівки зменшує небезпеку травмування дитини шляхом обмеження рухливості її тіла», – каже Христина Мриглід.
Вона наводить і деякі цифри. Так, за 2021 рік патрульні Івано-Франківщини склали 128 адмінматеріалів за це порушення. І цілком можливо, що якісь із цих штрафів все ж призвели до того, що батьки купили дитині автокрісло, зберігши цим її життя в разі аварії.
«Можу сказати, що останнім часом в автомобілях точно побільшало автокрісел. Не знаю, чи то сума штрафу збільшилась, чи це просто свідомість батьків, але я це бачу», – ділиться спостереженнями речниця патрульної поліції.
Між тим за 2020 рік в Україні внаслідок ДТП загинули 156 дітей і 3681 отримали травми. За 2021 рік точних даних ще немає, але вони залишаються приблизно на тому ж рівні. І значної частини цих смертей і травм можна було б уникнути, якби батьки користувалися пасками безпеки для себе і автокріслами для дітей. Це ж так просто і так очевидно, правда?
Тарас ВОЛОШИН