На початку липня українцям довелось звикати до нових змін у податковому законодавстві щодо нерухомого майна. Аналітичний центр «Благо» з’ясував, хто і на скільки поповнив державний бюджет у рамках нововведень. Зокрема, люди, у яких завелика площа нерухомості, тепер платять податок за «зайві» квадратні метри. Це торкнулось усіх, хто має квартиру площею понад 60 кв. м чи будинок понад 120 кв. м. Тобто власнику квартири, до прикладу, площею 100 кв. м доведеться платити податок за 40 «зайвих» квадратів.
У 2017 році українці отримали платіжки за 2016 рік. Податок нараховували з урахуванням попередньої мінімальної зарплати – 1378 грн, а ставка податку коливається від нуля до трьох відсотків від мінімальної зарплати. Ставки податку на площу нерухомості, за яку не потрібно платити, визначала місцева влада. Івано-Франківська міськрада затвердила для житлової нерухомості ставку податку 0,5% від мінімальної зарплати станом на початок 2016 року. За кожен «зайвий» квадратний метр мешканці обласного центру платили по 6,89 грн. У 2018 р. франківці сплачуватимуть податки на нерухомість за 2017 р. Це означає, що сума зросте. Якщо податкова ставка залишиться незмінною, то вартість складатиме 16 грн за кожен «зайвий» метр.
Заплатити податок потрібно протягом 60 днів з моменту отримання платіжки, або ж доведеться витрачати додаткові гроші, сплачуючи штраф у розмірі 10% від податку після одного місяця несплати.
За даними Державної фіскальної служби, платники податків від початку 2017 року перерахували до місцевих бюджетів 335 млн грн податку на нерухоме майно, що в 2,1 разу більше, ніж за аналогічний період 2016 року.
Ці зміни вплинули на ринок нерухомості. Покупці все більше придивляються до малогабаритних помешкань формату смарт-квартири, які за площею не перевищують норми.