Лептоспіроз – небезпечне інфекційне захворювання.
За 9 місяців 2023 року на Прикарпатті зафіксовано один випадок лептоспірозу у мешканця Калуша. Про інфікування повідомила Мирослава Гуменяк, лікар-епідеміолог Калуського районного відділу ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ”.
У Калуському районі у 2021 році було зареєстровано 5 випадків цієї недуги: у 4 чоловіків сільської місцевості віком 28, 37, 39 та 45 років та в 1 жінки, мешканки Калуша віком 66 років. У 2022 році хворів один мешканець сільської місцевості віком 46 років. За 9 місяців 2023 року зафіксовано 1 випадок лептоспірозу в мешканця Калуша віком 65 років, пишуть “Вікна”.
Лептоспіроз характеризується вираженою сезонністю (літні і осінні місяці), хоча випадки трапляються і в інші місяці.
Основними носіями лептоспір є щурі, польові миші, землерийки, їжаки, у яких лептоспіроз перебігає без клінічних проявів захворювання і після нього багато місяців збудник виділяється з сечею в навколишнє середовище. Вони та хворі і перехворілі дикі, свійські та промислові тварини, які виділяють лептоспір із сечею, є джерелом інфекції для людини. Від людини до людини лептоспіроз не передається.
Існує кілька механізмів інфікування людей лептоспірами: через воду і продукти харчування, інфіковані лептоспірами; під час купання у водоймищах, риболовлі, різних видів сільськогосподарських робіт, у разі укусу хворими тваринами; під час заготівлі сіна і сільськогосподарських продуктів.
Часто захворювання має професійний характер – у працівників сільського господарства, в містах – у сантехніків, робітників боєнь і м’ясокомбінатів, іноді у шахтарів (джерело – щурі в обводнених забоях).
В організм людини лептоспіри проникають через ушкоджену шкіру і слизові оболонки порожнини рота, очей, носа, травного каналу. Під час проникнення лептоспір в організм людини до прояву хвороби минає від 3-5 до 21 днів.
Початок захворювання – гострий: хворого морозить, з’являються гарячка, біль, особливо у литках, дещо менший – у м’язах спини, грудей, живота. На третій-шостий день захворювання може з’явитися висипка на кінцівках і тулубі. У деяких випадках є жовтяниця, стає темною сеча, кількість сечі зменшується, часто – до повного припинення сечовиділення.
Якщо сталася біда, необхідно негайно звернутися до лікаря-інфекціоніста, й у жодному разі не займатися самолікуванням, тому що спочатку настає тимчасове покращення, а потім хвороба перебігає дуже важко і може призвести до смерті.
До теми: На Коломийщині скажений кіт покусав трьох людей