Жителі одного із будинків в Бурштині віднедавна тримають біля ліжка вогнегасники, а після третьої години ночі і зовсім не можуть заснути. Причиною безсоння людей є те, що хтось вже двічі вночі намагався їх спалити. «Галицький кореспондент» поцікавився, чому люди страждають від вогню та погроз.
Траурний вінок
Будинок на вулиці Калуській, 11 у Бурштині знайти не складно. Дорогу до нього показують місцеві, між собою перемовляючись: «Це там, де підпали робили». У під’їзді нові двері, де ще не встигли встановити домофон, під вікнами однієї з квартир висить камера відеоспостереження. Також у під’їзді нові вікна, а третій та четвертий поверхи повністю покриті сажею. На чорних стінах діти пальцями малюють квіти і сонечка, одні спалені двері стоять просто на сходовій клітці.
Перший «тривожний дзвінок» люди отримали в червні. Тоді на дверях однієї з мешканок будинку, Іванни Іванців, невідомі повісили траурний вінок зі стрічкою. Щоправда, адресували його не її родині, а, як виявилося, сусідам, які мешкають навпроти.
Сусідка тоді зрозуміла, що їхні квартири, ймовірно, переплутали, і почала переживати. А через два місяці двері її помешкання раптово зайнялися. На допомогу вчасно прийшли сусіди, адже сама жінка з дітьми спала, а вогонь спалахнув о пів на четверту ранку.
«Коли двері горіли, сусід прокинувся, прибіг з відром гасити і кричить: у вас двері горять. Нас, скоріше за все, просто переплутали, бо на вінку ще у червні писали імена сусідів. Після першого підпалу мій син зробив допис у соцмережі, де сказав, що ми нікому нічого не винні, і просив паліїв схаменутися. Потім з’явився ще один вінок, але вже на сусідніх дверях», – розповідає Іванна.
Без вікон та дверей
Наприкінці серпня разом із траурним вінком хулігани залишили певне попередження – пляшку із бензином. Один місяць був спокійний, а 19 жовтня у під’їзді знову спалахнула пожежа, цього разу значно сильніша, але у той самий час – о пів на четверту ранку. Через вогонь постраждали двері усіх квартир на сходовій клітці, згорів датчик вогню і розплавилась одна із камер спостереження. Також під’їзд залишився без вікон.
На щастя, ніхто із жителів не постраждав, але тепер вони не можуть спати через постійне очікування нових нещасть.
«Я тримаю біля ліжка вогнегасник і з третьої ночі спати не можу взагалі. Після першої пожежі ми за власний кошт купили камеру відеоспостереження і встановили її ззовні будинку, біля вікна. Вона не захоплює під’їзд, але в ніч другого підпалу камера зафіксувала дві тіні. Люди забігли до під’їзду, вимкнули світло, минуло дві хвилини, й спалахнув вогонь», – розповідає Роман Паламар.
Тієї ночі чоловік почув вибух, але вийти з квартири не зміг, бо горіли двері та весь коридор їхнього помешкання був задимлений. Їм знову допомогли сусіди, але цього разу вогонь був величезний, виглядає на те, що стіни і двері добре полили бензином.
Жителі будинку і особисто Дмитро Білик, який є мешканцем квартири, яку намагалися спалити, одразу звернулися до поліції. Дмитро проживає разом із батьками та братом. Родину Біликів сусіди вважають неконфліктними, кажуть, що діти росли у них на очах добрими і мудрими. Все, що хочуть жителі під’їзду – знайти й покарати винних, а також відшкодування за те, що знищив вогонь.
Нічого не винен
Дмитро каже, що він знає, хто намагався їх спалити, адже їм погрожували також по телефону. До нього дзвонили тричі та вимагали гроші, однак чоловік стверджує, що нікому нічого не винен.
«Деякі особи займалися вимаганням грошей і отримати їх хотіли шляхом залякування. Я стояв на своєму, гроші ніякі не віддавав, бо я нікому не винен. Давно уже була одна ситуація з людиною, якої немає серед живих… Тепер особи вирішили, що можуть привласнити собі ці гроші. Я хотів зустрітися, але ці люди не йшли на контакт», – каже чоловік.
Вперше до поліції Дмитро звернувся у серпні, тепер слідчі запевняють його та сусідів, що все буде добре і більше нічого не повториться, втім – жодної конкретики. Чоловікові тричі надходили погрози, але встановити номер телефону неможливо. Якщо винних затримають, каже Дмитро, він буде вимагати відшкодування за скоєне.
Конфлікт, за його словами, розпочався через 1000 євро. Підраховані ж збитки цієї сім’ї сягають близько 60 тисяч гривень. Сусіди кажуть, що рятувальники оцінили загальні збитки у понад 135 тисяч гривень.
У під’їзді замінили вікна: частину коштів за програмою виділила влада, ще частину зібрали мешканці. Також мешканці домовилися із мерією про те, щоб одну із камер спостереження, встановлених у рамках програми «Безпечне місто», поставили у їхньому дворі. Якщо вона буде спрямована на під’їзд, наступного разу можна буде хоча б роздивитися тих осіб, які тримають у страху жителів будинку. Люди вважають, що звичайним хуліганством називати такі дії не можна.
Слідство ведуть
У поліції деталі слідства, що ведеться, не розповідають. Відомо, що за цим фактом відкрили кримінальне провадження за частиною першою статті 296 ККУ (хуліганство), тривають слідчі дії. Санкція цієї статті передбачає покарання штрафом від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до п’яти років. Залежно від обставин злочину, кажуть правоохоронці, справу можуть перекваліфікувати за іншою статтею.
«Якщо зв’язати всі попередні події разом, це організована злочинність. Я дав слідчим відео з власної камери, ми купили її після першого підпалу. Сподіваємося, що поліція доведе цю справу до кінця», – наголошує один із погорільців Роман Паламар.
Мешканці будинку надіслали колективного листа на адресу обласної поліції та в МВС із проханням вжити якихось заходів, щоб забезпечити спокійне життя, адже вони страждають від систематичних і цілеспрямованих дій злочинців, які завдають неабияких матеріальних збитків, а головне – загрожують життю і здоров’ю людей.
Марта БАРАНЕЦЬКА