У домашньому музеї в Тисові експонується понад півтора тисячі знахідок

  • Тут можна побачити меч Київської Русі і динарій часів Христа.

    Шість років знадобилося мешканцю бойківського села Тисів, щоб облаштувати домашній музей історичних знахідок. В експозиції – понад 1500 знахідок, не враховуючи ті, які перебувають на реставрації. Кожен поціновувач історії знайде для себе багато корисної та цінної інформації, починаючи від кам’яної доби та завершуючи сучасною російсько-українською війною.

    За фахом тисівчанин Віктор Савчук – лісівник. Проте історією зацікавився декілька років тому, після повернення із Великобританії, де пропрацював упродовж восьми років. За кордоном чоловік бував у замках і музеях, їздив на захопливі екскурсії. Тоді й зрозумів, наскільки важливо цінувати і любити власну історію. Це дало поштовх досліджувати терени не тільки рідної Болехівщини, але й усього заходу України, розповів підприємець, власник музею.

    Віктор Савчук каже, що його завдання – знайти і показати конкретні речі. Знахідки чоловік ретельно описує. При потребі – віддає на реставрацію, яку здійснює власним коштом. Співпрацює з львівськими, івано-франківськими та тернопільськими реставраторами. Також залучає до справи професійних істориків, які аналізують інформацію.

    Дослідник пригадує свою першу експедицію, яку здійснив самостійно. Це було 18 березня 2018 року. Тоді вперше і протестував свій металошукач. Того дня на околицях Тисова, неподалік річки, знайшов в полі хрестик. Як з’ясувалося пізніше, це була річ часів Першої світової війни віком понад 100 років.

    Серед артефактів кам’яного віку і бронзової доби власник музею акцентує увагу на кам’яній сокирці та бронзових списах, яким понад 3500 років. Історичні трофеї було знайдено на території Львівщини.

    Цікавою знахідкою є і монета (один динарій), яка датується роком народження Ісуса Христа. Грошовий знак виявили на території Івано-Франківської області.

    Цінним експонатом часів Київської Русі є меч (XII–XIV), який в експедиції знайшла дружина Віктора Савчука – Оксана в колишньому Тисменицькому (нині – Івано-Франківському) районі. Зброя певний час була на реставрації, проте тепер красується на вітрині музею і милує око відвідувачів.

    Привертають увагу предмети Першої світової війни. Зокрема, кокарди (емблема, що носиться на головному уборі), армійські жетони. Як виявилося, в ті часи собаки мали документ у вигляді монетки, яку прикріпляли на шиї. Один з них знайдений на околицях Тисова і датується 1926 роком. Власник музею вважає, що таким способом прививали культуру полювання.

    До теми: Музей писанки на Коломийщині поповнився новим експонатом

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!