Сьогодні, 4 грудня, в Івано-Франківську представники права організували круглий стіл: “Кримінально-правовий захист особи в умовах проведення АТО”.
Участь у заході також беруть експерти центру надання безоплатної вторинної правової допомоги, представники волонтерських організацій та криміналісти.
Під час круглого столу експерти обговорили питання, що стосуються правового регулювання АТО, змін до кримінального і процесуального законодавства у зв’язку із проведенням АТО та участь громадських організацій у наданні допомоги особам, права яких порушено в процесі проведення АТО.
За словами завідувача кафедри кримінального права і процесу ІФУПКДГ, «сьогоднішнє проведення АТО в правовому полі є досить суперечне та дискусійне».
Директор Регіонального центру із надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області Михайло Євчук під час круглого столу пригадав історію із п’ятим батальйоном територіальної оборони області.
За його словами, «щодо п’ятого батальйону були порушені права в частині того, де вони мали проводити службу, частина чітко знала, що мали продовжувати службу, але люди не були готові до війни і не хотіли подальшого виконання служби».
Загалом лише за кількома причинами можна відмовитися від служби – сімейні обставини, непридатність, а коли тебе вже призвали, ти не маєш права відмовлятися від служби. Саме тому проти них відкрито кримінальне провадження.
Крім того, Михайло Євчук порушив питання щодо скандальної справи блогера та журналіста Коцаби, якого судять за державну зраду. За словами директор Регіонального центру, особа має відповідати за дії, які вона вчинила.
«Я не знаю всіх фактів справи, але сподіваюся, що суд винесе правильне рішення, розставить всі крапки над «і». Державна зрада – це дуже серйозна стаття», – наголосив Євчук.
Крім того, представники права обговорили законодавчі норми та ситуації щодо порушення справ з вбивства цивільних людей. Експерти наголошують, «це все рано чи пізно закінчиться, але проблеми накопичуються, а влада не може компенсувати людям всі збитки, які завдало АТО».
Крім того, представники права зазначили, що витратами та забезпеченням людей на окупованих територіях має займатися окупаційна влада. Ще однією проблемою є те, що «ми маємо довести, що Росія розпалювала агресію на території українського сходу. Тож потрібно притягнути до відповідальності північного сусіда. Цю доказову базу має зібрати Україна, але влада чомусь цим не займається».