Сьогодні, 21 листопада, в Івано-Франківську відбувся круглий стіл на тему: «Регіональний вимір проєвропейських реформ у сфері свободи пересування та протидії дискримінації”.
Захід відбувається в рамках проекту «Громадський контроль стійкості реформ, впроваджених у рамках Плану дій з візової лібералізації (ПДВЛ) та Угоди про Асоціацію», метою якого є посилити спроможності регіональних НУО з аналізу політик і здійснення на місцевому рівні контролю за прогресом, досягнутим у рамках візової лібералізації й Угоди про асоціацію між Україною та Європейськими країнами.
“Ця тематика не нова для України. Тепер нам потібно не тільки отримати безвіз, але й утримати його. Одна справа прийняти реформи, а інша – впроваджувати”, – розповідає Азіз Демірджаєв, проектний менеджер.
Відомо, що дослідження “Аудит реформ: громадський аналіз змін у регіонах після візової лібералізації в Івано-Франківській області” проводилося у липні-серпні 2017 року у шістьох регіонах і включало надсилання інформаційних запитів до виконавчих органів влади на обласному, міському і районному рівні, вивчення громадської думки та прямий моніторинг.
Також Азіз Демірджаєв каже, що після проведення досліджень результати були різні. І всі звіти можна буде побачити сьогодні.
“Ці дослідження спрямовані на те, щоб ми змогли показати європейцям добрі результати”, – каже проектний менеджер.
Уляна Сидор, директор ГО “Центр муніципального та регіонального розвитку – ресурсний центр” розповідає, що на Прикарпатті ситуація не є поганою, але часто працівники не дуже обізнані у роботі ID-карток.
“Фактично паперова рутина залишилась і далі. ID-картки – це дуже зручно, але бракує обізнаності. Дивно коли у Тисмениці і Франківську зробили перші кроки, але у інших регіонах цього не знають”, – розповідає Уляна Сидор.
Також жінка каже, що щодо протидії дискримінації проводиться дуже мало заходів. Інформаційна робота і листівки не допомагають, повинна бути “польова робота”.
Богдан Білик, заступник міського голови, сказав, що процеси щодо інтеграції мають у місті розширятися.
“Питання безвізу дало змогу мешканцям міста виїжджати за кордон як у вигляді туристів, так і у вигляді робочих. Для нас дуже важливо домовитися з іншими країнами, щоб наші люди мали за кордоном нормальні умови роботи”, – пояснює Богдан Білик.
Дослідження показало, що пристрої для зчитування ID-карток наявні в усіх територіальних підрозділах ДМС, проте ЦНАПи області такими пристроями переважно не обладнані, виключенням є тільки, як повідомлялось раніше, ЦНАП Тисменицької районної державної адміністорації та ЦНАП у Франківську.
Проте, інші РДА та місцеві виконавчі комітети повідомили, що готові придбати необхідне обладнання, коли появляться кошти.