Фенестрацію перикарду (видалення рідини, яка утискала серце) вперше провели в ЦМКЛ за допомогою торакоскопічної стійки. Здійснили таке оперативне втручання пацієнтці, яка багато років страждала через накопичення випоту в перекарді (навколосерцевій сумці).
Лікар-кардіохірург Світлана Сарапук пояснює:
«Причин такого накопичення рідини може бути дуже багато: запальні захворювання, онкологія, важка серцева недостатність та інше. Першочергово ці пацієнти підлягають консервативному лікуванню. Коли воно не дає ефекту, то здійснюємо пункцію перекарду (через прокол забираємо рідину). Втім, якщо протягом певного часу адекватної консервативної терапії (виконується декілька пункцій, але рідина знову збирається) немає ефекту, то здійснюємо фенестрацію перекарду. Суть операції полягає в тому, що в перекарді вирізається віконечко і завдяки цьому рідина, яка утворюється в перекардіальній сумці стікає в плевральний синус».
Таке оперативне втручання – це запорука того, що пацієнтці більше непотрібно буде робити пункції перекарду.
«Тому і загрози ризику пошкодження серця вже немає. Оскільки, коли рідина стікає в плевральний синус (навіть, якщо там збирається велика кількість цього випоту), то пункція плевральної порожнини є набагато простішою процедурою, аніж пункція перекарду.
Це оперативне втручання також забирає ризик тампонади серця, тобто того, що ця рідина в перекарді утиснить серце занадто сильно і тим самим може призвести до раптової смерті», – говорить Світлана Сарапук.
Фенестрація перикарду здійснюється за допомогою бокової торокотомії (розріз грудної клітки з бічного доступу між ребрами).
«Через три проколи розміром 1 см за допомогою спеціальних інструментів і торакоскопу змогли під контролем камери відкрити перекард і зробити в ньому віконечко для того, щоб ця рідина стікала», – пояснює кардіохірург.
Торакоскопічна стійка використовується для багатьох оперативних втручань (до 50%) при серцевих хворобах і вимагає від кардіохірурга спеціальних вмінь та навичок. Головна мета – мінімізувати розріз грудної клітки.
«Для пацієнта це дуже добре, оскільки в такому випадку період реабілітації коротший і легший», – говорить лікар.
Вже після операції через деякий час нашій пацієнтці робили контрольне дослідження – ехокардіоскопію.
«Наразі випоту в перекардіальній сумці немає. Тобто процедура показала свою ефективність», – відзначає Світлана Сарапук.
Війна змінює всіх. І з кожними змінами вона ставить перед нами все більше викликів. Нам як суспільству, яке живе в нових умовах, важливо не ігнорувати й не замовчувати, а навчитися говорити та вирішувати питання, які стають життєво важливими. Відновлення емоційної стабільності не менш важливе ніж фізичний відпочинок. І якщо є варіанти підтримки, які можуть допомогти
Що ви знаєте про ліногравюру? А що ви знаєте про чекання? Відповідь на перше питання знайти легше і швидше, тут навіть штучний інтелект не збреше. З іншим трохи складніше, бо жоден чат gpt не розкаже, як це і чому це, у жодному словнику не знайдеться слів, необхідних не для розуміння лексичного значення, а для
В 2022 році моє місто знаходилось в 100 кілометрах від лінії бойового зткнення — глибокий тил на заході Донецької області. Покровськ, Добропілля, Білицьке, Білозерське і сусідні містечка й села стали прихистком для тисяч вимушених переселенців зі зруйнованих та окупованих населених пунктів. Звісно, близькість фронту відчувалась в усьому — літаки в небі, важка техніка транзитом, пікапи
Останні тижні переконливо продемонстрували, що Путін не лише погано знає історію, але і як менеджер дуже слабенький. Він намагається застосувати методи неефективного впливу, брати кількістю, а не якістю там, де потрібно діяти раціонально та точно. Міф про «велич Росії» руйнується не лише діями ЗСУ, але і протестами мобілізованих росіян. Варто нагадати, що на старті широкомасштабного