У Франківську студентам Університету третього віку розповіли про політичну лексику

  • Сьогодні, 2 травня, в Івано-Франківську студентів Університету третього віку знайомили з актуальною політичною лексикою сучасності.

    Лекцію для літніх студентів читала Ольга Деркачова – письменниця, доктор філологічних наук, професор кафедри педагогіки початкової освіти Педагогічного факультету Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

    “Як відомо, Україна – парламентсько-президентська республіка. Так от, слово “парламент” походить від французького “parler”, що означає “говорити”. Виходить, що парламент – це місце, де дуже багато говорять. А термін “президент” походить від латинського “praesidentis” – це означає “той, хто сидить попереду (чи на чолі)”. Термін же “республіка” – теж латинський, походить від слів “res publica”, тобто “спільна справа”, – розповіла присутнім Ольга Деркачова.

    Також вона згадала про термін “білборд”, який часто неправильно пишуть через літеру “г”, тобто “бігборд”. За словами Деркачової, це слово спочатку означало саме зовнішню політичну рекламу якогось кандидата, і створене з англійських слів “bill” i “board”.

    “Зараз все частіше з’являються нові слова, нові терміни. Взагалі питання з іншомовними новотворами мала б вирішувати правописна комісія. Але у нас вона збирається рідко, і її рішення переважно носять суто рекомендаційний характер. Тому маємо те, що маємо”, – сказала Ольга Деркачова.

    Крім того, письменниця пояснила значення терміну “вебократія”, яке наразі вживається досить часто. Це онлайн-участь громадян у демократичних процесах. Коли люди беруть участь в онлайн-голосуваннях чи підписують інтернет-петиції – це називається вебократією.

    “А ще є така цікава річ, як політична ейфорія – це стан, пов’язаний з відчуттям душевного піднесення, оптимізм в контексті політичної активності. Це стан щастя, який не завжди відповідає реальності. Саме це у нас було під час Помаранчевої революції, а потім на Майдані. Мова йде про такий собі політичний патріотизм, сплеск національної гордості. Але політична ейфорія не може дати довготривалого ефекту, вона не про перемогу лідера – вона про стан піднесення, в якому перебувають люди”, – зазначила Ольга Деркачова.

  • Присутні активно цікавились новими для них словами та походженням загальновідомих термінів, задавали запитання та дискутували.

    Нагадаємо, безкоштовний Університет третього віку для літніх іванофранківців ініціював «Галицький кореспондент», запланувавши для юних душею студентів сім актуальних факультетів: правової грамотності, здоров’я, психології, культурно-дозвільної діяльності та рукоділля, краєзнавства, літератури та катехитичних знань.

    Збираються літні люди щочетверга о 15:00 за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Пилипа Орлика, 4.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!