Як франківські посадовці подорожують бюджетним коштом
Невеликі зарплати, надмірні навантаження та прискіплива увага громадськості – саме такі мінуси своєї роботи називають працівники бюджетної сфери. Однак є і беззаперечні плюси «державної» роботи. Окрім гарантованого соціального забезпечення, це ще й можливість здобути нові знання, відпочити та розвіятись бюджетним коштом. Китай, Швеція, Ізраїль, Франція, Угорщина, Польща, Молдова, Туреччина, Канада, Іспанія, США – це не повний перелік країн, які відвідали упродовж двох років посадовці Івано-Франківської міської ради. Відрядження можуть тривати понад три тижні, у деякі поїздки їздять і родичі посадовців. Найдорожчою була поїздка делегації чиновників до Берліна, що обійшлася місту у 73 тис. гривень.
У 2017 році на відрядження посадовців з міського бюджету Івано-Франківська було витрачено понад півмільйона гривень, за дев’ять місяців цього року – більше 300 тисяч. Тобто впродовж майже двох років на поїздки посадовців пішло понад 800 тис. грн. бюджетних коштів, більше 600 тисяч з яких – на закордонні поїздки. А от на виплату відрядних для юристів, які захищають інтереси міської ради у судах, та водіїв, які їх супроводжують, за два роки використано 17 тис. гривень. Цікаво, що за кордон франківські чиновники їздять не тільки налагоджувати контакти, брати участь у святкуваннях ювілейних дат, шукати партнерів для транскордонного співробітництва, обмінюватися досвідом, навчатися, але й фестивалити.
Обмін розумом: в Україні…
У 2017 році працівники Івано-Франківської міськради їздили у відрядження понад 450 разів. Тобто на один робочий день (а торік було 248 робочих днів) припадає майже два відрядження. Цього року інтенсивність відряджень є нижчою.
Україною міські чиновники їздять не тільки для вирішення службових питань, представлення інтересів міської ради у судах, але й на різноманітні тренінги та навчання. «Відрядження у межах України допомагають нам тісніше контактувати з органами місцевого самоврядування інших міст, – запевняє секретар міськради Оксана Савчук. – На форумі «Smart region» у Краматорську, наприклад, на виступ представників Івано-Франківської міської ради чекали найбільше. Ми презентували електронні сервіси, якими користуємося, щоб надавати якісні послуги в ЦНАПі, та електронну систему документообігу. Також представили мобільні додатки, якими можуть користуватися мешканці міста й туристи, щоб більше дізнатися про історію, культуру та відповідні локації Франківська. До речі, бюджет участі Краматорськ перейняв в Івано-Франківська».
Для обміну досвідом відправляються цілі партії чиновників. Наприклад, цьогоріч у Тернопіль з такою метою вирушила делегація з 17-ти осіб на чолі з секретарем міськради. А делегацію з 11-ти осіб до Хмельницька торік очолював сам міський голова. Обидва випадки цікаві не так чисельністю делегації, як нарахуванням відрядних: з усієї групи кошти отримували лише кілька осіб.
Така собі дискримінація за «чиновницькою ознакою» є поширеним явищем у міській раді. Скажімо, у квітні минулого року шестеро посадовців вкупі з керуючим справами виконкому Ігорем Шевчуком та секретарем міськради Оксаною Савчук стали учасниками третьої щорічної конференції з демократичного врядування. Судячи з відповіді на інформаційний запит, четверо з них фінансували поїздку за власний кошт. І лише двоє – директор департаменту житлової політики Михайло Смушак та керівник секретаріату Наталія Карабин отримали відрядні у межах півтисячі гривень за чотири дні.
Коли торік начальниця відділу міжнародних зв’язків Уляна Басараб-Ганчак їздила на п’ять днів у відрядження до Польщі для участі у Міжнародній туристичній виставці, то отримала 10,6 тис. грн. відрядних. А її колега, головний спеціаліст в управлінні організаційно-інформаційної роботи Ольга Дідушецька, не отримала й половини цієї суми.
Або, наприклад, перший заступник міського голови Микола Вітенко торік їздив у Київ для участі у заході для представників загальноосвітніх навчальних закладів міст-партнерів проекту USAID – переможців конкурсу на зменшення споживання електроенергії. Крім нього, на цей захід їздили ще двоє посадовців, але тільки він отримав відрядні.
«Витрати на відрядження працівників оплачуються згідно з поданими звітами про використання коштів, виданих на відрядження, або під звіт та розпорядженнями міського голови, – каже Ігор Шевчук. – Учасники однієї делегації отримують відшкодування витрат залежно від вартості проїзних документів, проживання, витрат на харчування, вартість якого включена до рахунків вартості проживання. Без подання працівником звіту оплата не проводиться. Відрядження, які пов’язані з навчальним візитом, здебільшого покриває сторона, яка запрошує».
Миколі Вітенку взагалі щастить на відрядження. Звісно, деякі його колеги значно фартовіші, але й перший заступник мера не пасе задніх. Так, у червні минулого року Вітенко їздив у Чорноморськ (Одеська область) на дев’ять днів, де був учасником конгресу та технічної виставки «ЕТЕВК-2017». Сума його відрядних склала майже 9 000 гривень, тобто тисячу на день.
Для порівняння: максимальна сума відрядних для юристів, які представляють інтереси міськради у суді, згідно відповіді на запит, становить 630 грн. за три дні, тобто 210 грн. на день.
Серед переліку учасників згаданої технічної виставки (http://etevk.org.ua/?page_id=1501) першого заступника міського голови ми не знайшли. Хоча він і справді постить фото з чорноморських пляжів на своїй сторінці у соцмережі.
Невідомо, чи піклуються посадовці про економію бюджетних коштів. Бо деякі факти можуть свідчити про зворотне. Наприклад, цьогоріч міський голова Руслан Марцінків зі своїм першим заступником побували на засіданні Правління асоціації міст України у Тернополі. Попри те, що їхали лише вдвох, не поділили одного службового авто. Відрядні у розмірі 60 грн. отримав лише один із водіїв. Пальним же точно «харчувалися» два автомобілі.
Думаєте, Локомотиворемонтний завод коштував міському бюджету 33,9 млн. гривень? А от і ні! Ще 20 тисяч «накатали» чиновники, які упродовж червня-вересня 2017 року їздили до Києва: для подання документів, участі у конкурсі, присутності під час розкриття конвертів.
Майже вшестеро дешевше обійшлося вирішення питань щодо затвердження містобудівної документації. Здебільшого цим питанням займалися головний архітектор міста Дмитро Нижник, його заступник Артур Прокіпчук та заступник міського голови Олексій Кайда. Останній, до речі, з усієї команди мера найменше «балуваний» закордонними поїздками і не отримує відрядних. Як і керуючий справами виконкому Ігор Шевчук.
…і за кордоном
Якщо порівняти кількість закордонних відряджень з кількістю тижнів у році, то виходить, що ледь не щотижня партія чиновників з франківської мерії вирушає за кордон. Хтось їде до Польщі чи Угорщини, а комусь щастить побувати у Німеччині, Канаді чи Грузії. Формально усі ці відрядження організовуються заради вивчення досвіду у тих чи інших галузях. Також посадовці можуть їздити по світу, щоб, по суті, робити промоцію Івано-Франківська на різноманітних форумах чи конференціях.
«Однозначно, кожна поїздка за кордон має певні результати, – наполягає Оксана Савчук. – Це, насамперед, налагодження дипломатичних зв’язків із представниками влади та бізнесу інших країн. У Любліна, наприклад, ми запозичили систему впровадження бюджету участі. Спільно з цим містом розробляємо також проекти щодо залучення коштів Євросоюзу для розвитку Івано-Франківська й Любліна. А в дільниці Охота (м. Варшава) перейняли електронну систему реєстрації дітей для поступлення в дитячі садки. Цього року делегація міської ради побувала також у місті Тракай (Литва), де мала змогу ознайомитися з промисловістю міста, відвідати підприємства. Уже цього місяця чекаємо на представників з Литви, щоб домовитися про співпрацю у сфері бізнесу. Активно співпрацюємо з румунським містом Бая-Маре в сфері медицини. Завдяки налагодженим зв’язкам наші лікарі й медсестри проходять стажування у медичних закладах Румунії. Також фахівці з Бая-Маре приїжджають до Франківська, проводять навчання для медиків, практикують у наших лікарнях. Налагодили дипломатичні відносини й з польським містом Ополе, де проходять одні з найкращих туристичних ярмарків у Західній Європі. Досвід Польщі ми застосовуємо під час проведення різноманітних заходів у нашому місті».
Є відрядження, в яких харчування забезпечує сторона, що приймає, але є багато відряджень, у яких чиновники отримують з бюджету кошти на проживання й харчування. Згідно з постановою Кабміну №98, державним службовцям, за наявності підтверджувальних документів, відшкодовуються витрати на проїзд, проживання, побутові послуги (але не більше 10% сум добових витрат для держави, до якої відряджається працівник), користування постільними речами в поїздах, оформлення закордонних паспортів, віз, оплату вартості страхового поліса, оплату службових телефонних розмов, комісійні витрати у разі обміну валюти.
Якщо приймаюча сторона забезпечує одноразовим харчуванням на добу, то держслужбовцю дають 80% від суми затверджених добових, при дворазовому харчуванні – 55%, а при триразовому – 35%. Згідно з додатком урядової постанови, якщо чиновник летить, скажімо, до Азербайджану, то його добові складають 25 доларів, а компенсація за винаймання житла – щонайбільше 69 доларів на добу. Добові у Румунії і Польщі складають вже 37 і 38 доларів, а на житло там виділяють 110 і 120 доларів відповідно.
Найдорожчі країни для відрядження держслужбовців – Японія, Франція, США, Італія, Великобританія, Бельгія, Швейцарія, Ізраїль. Там чиновник отримує 50 доларів добових і понад 200 доларів на винайм житла. Втім, чиновники з високим рангом держслужбовця отримують підвищені добові. Наприклад, відрядженому з першим рангом держслужбовця передбачена надбавка у розмірі 50% від встановленої норми добових.
Водночас, дні відрядження є робочими днями і посадовці також отримують заробітну плату.
Куди літають франківські чиновники
Чехія, Польща, Канада, Іспанія, Німеччина – таке «портфоліо» закордонних відряджень міського голови Руслана Марцінківа, який здебільшого не отримує відрядних. До прикладу, наприкінці весни 2017-го франківський мер майже два тижні провів у Канаді, а всі його витрати оплатила приймаюча сторона.
Проте так буває не завжди. Упродовж п’яти днів цього року делегація у складі міського голови, секретаря міськради та консультанта відділу патронатної служби Олексія Лесика покращувала україно-німецькі стосунки у місті Раденбург, а також набувала там досвіду, «зокрема, у сфері комунального господарства». У складі делегації була й дружина міського голови Оксана Марцінків. Згідно з декларацією, у 2017 році вона працювала в КП «Івано-Франківськводоекотехпром». Поїздка до Німеччини припала на її іменини – 6 лютого.
Для покращення українсько-німецьких стосунків керівництво міста не пошкодувало майже 25 тисяч гривень з бюджету. Понад половину з цієї суми як відрядні отримав водій. Чи отримувала відрядні Оксана Марцінків – невідомо (ця інформація не відображена в інформаційному запиті).
Це не єдина поїздка, в якій Оксана Марцінків супроводжує чоловіка. Скажімо, на початку минулого року міський голова їздив до Праги на перемовини для залучення фінансування. Згідно з відповіддю на офіційний запит, його у цій поїздці супроводжувала консультант з питань ЗМІ Тетяна Устинська. Руслан Марцінків тоді відрядних не отримав, а от його супутниці виплатили 1400 гривень.
У соцмережі на сторінці дружини мера є допис за цей період, який свідчить, що пані Оксана та пан Руслан перебувають у Празі на зустрічі з представниками Спілки міст та муніципалітетів Чеської Республіки. Тетяна Устинська у дописі не згадана й на фото не позначена.
Магія водійських відрядних взагалі унікальна: у закордонних відрядженнях водії міськради отримують виплати, які у 2-5 разів перевищують відрядні інших учасників або й всієї делегації загалом. Наприклад, якщо за відрядження до Раденбурга Марцінків та Савчук отримали по 4 тис., а Лесик – 1,3 тис., то водій – 14,5 тис. гривень. Коли делегація чиновників у вересні ц.р. відвідала Зєльону Гуру для участі у Форумі споріднених міст, то троє посадовців отримали загалом у межах 3 тис. грн. за п’ять днів, а водій – майже 9 тисяч. І таких прикладів – на кожному кроці.
«Виплати відрядних водіям включають відшкодування витрат на паливно-мастильні матеріали, збори на проїзд по платних дорогах, обов’язкове страхування авто та добових витрат за всі дні службового відрядження, адже водій не перебуває у складі офіційної делегації», – каже Ігор Шевчук.
У секретаря міськради Оксани Савчук за два роки теж є підбірка країн, де вона побувала. Зокрема, торік у вересні посадовець відвідала Грузію «для обміну досвідом в економічній, туристичній, культурній сфері» та для участі в урочистостях до Дня міста Руставі. Разом з нею до Грузії літали директор департаменту культури Надія Загурська та начальник фінуправління Вікторія Сусаніна. Відрядні трьох посадовиць за п’ять днів обійшлися міському бюджету у майже 25 тис. гривень. Приймаюча сторона оплачувала їхнє проживання, харчування та трансфер.
Це не перший візит секретаря міськради до Грузії. На офіційному сайті Івано-Франківської міської ради є інформація про те, що у жовтні 2016-го Савчук разом із трьома депутатами стали учасниками економічного форуму в Руставі. Це грузинське місто є містом-партнером Івано-Франківська з 2011 року. Цьогоріч до Грузії секретар міськради не потрапила – на святкування у «країну гір, вина та гостинності» вже їздив керуючий справами виконкому Ігор Шевчук. Щоправда, у відповіді на наш запит інформації про його відрядні немає. А в коментарі «Галицькому кореспонденту» Шевчук повідомив, що сам оплатив своє відрядження.
Натомість Оксана Савчук цьогоріч їздила до Китаю (місто Шаосінь) на ІI Міжнародну конференцію міст-побратимів «China Shaoxing International Friendship Cities Conference». До складу делегації також увійшли Вікторія Сусаніна та Уляна Басараб. Крім представників Івано-Франківська, на конференції ще були представники з Сум. Про результат поїздки Савчук сказала: «Домовились із міським головою міста Шаосінь про співпрацю університетів».
Поїздка Оксани Савчук до Китаю вартувала бюджету 5197 гривень. Аналогічні суми витрат на відрядження вказали й інші члени делегації. Приймаюча сторона покривала витрати на проживання та харчування.
Слідом за секретарем міськради до Китаю (місто Наньнін) злітав і міський голова. На своїй сторінці у соцмережі на початку грудня мер повідомив, що підписує протокол про співпрацю, а вже на День міста у травні наступного року Франківськ прийматиме делегацію з Піднебесної. Як свідчать соцмережі, до Китаю Марцінків летів не сам: його супроводжував заступник Олександр Левицький, депутат міськради від ВО «Свобода» Роман Харук та директор КП «Електроавтотранс», теж «свободівець» Віталій Голутяк.
А у відповіді на запит йдеться про те, що метою поїздки до Китаю було не тільки підписання листа-наміру про співпрацю, але й участь у 12-й Міжнародній садовій виставці.
Рекордсмени з відряджень
Є чиновники, які за тривалістю відряджень затикають за пояс навіть міського голову з його двотижневою поїздкою до Канади. Так, начальник управління інвестиційної політики Ігор Попадюк усю другу половину вересня минулого року провів у відомому туристичному місті Мальме (Швеція), де був учасником міжнародного регіонального семінару «з метою опрацювання проекту щодо створення громадського простору та рекреаційних зон поблизу водойм Івано-Франківська». Щоправда, міський бюджет і не потратився на відрядження чиновника, адже всі витрати взяла на себе приймаюча сторона.
Рекордно дорогою стала поїдка франківських посадовців до Берліна на Міжнародну туристичну виставку «ІТВ Berlin». Тиждень перебування у Німеччині начальника ЦНАПу Богдана Пителя, начальника управління економічного розвитку Надії Кромкач, начальника відділу міжнародних зв’язків Уляни Басараб-Ганчак та їхнього водія обійшовся міському бюджету у майже 73 тис. гривень. Крім того, наприкінці лютого ц.р. рішенням виконкому було виділено 35 тис. грн. для участі Івано-Франківська у двох міжнародних туристичних виставках – «ІТВ Berlin 2018» у Німеччині та «UITT 2018» у Києві.
«Завдяки популяризації Івано-Франківська в Україні та за кордоном щороку зростає кількість туристів», – пояснюють у міському управлінні економіки і запевняють, що разом з тим зростають і надходження до бюджету. Так, за 10 місяців ц.р. від туристичного збору в міський бюджет надійшло 284 тис. гривень. Тобто, у 2,5 разу більше, ніж було витрачено на участь у виставці.
«Участь у міжнародних туристичних виставках постійно беруть такі міста України, як Київ, Львів, Одеса, Харків, Чернівці, Тернопіль. Здебільшого участь у таких виставках є платною (близько 1 тис. євро). У 2017-2018 роках Івано-Франківськ взяв участь у трьох туристичних виставках (Німеччина та Польща). Участь стала можливою завдяки Мінекономпромрозвитку, який встановив Національний стенд України. Відтак міста-учасники мали можливість на безкоштовну участь, витратившись тільки на транспорт, проживання та харчування учасників (відрядження)», – йдеться в інформації управління економіки.
Цікаво, що начальник управління економічного розвитку стала рекордсменкою не тільки за сумою відрядних, але й за тривалістю відряджень. Через місяць після поїздки до Німеччини вона вирушила до м. Хайфа (Ізраїль) для участі у навчальному міжнародному курсі «Розширення економічних можливостей жінок». Відрядження тривало 22 дні. Витрати з проживання та харчування взяла на себе приймаюча сторона, а чиновниця отримала 3,5 тис. грн. відрядних.
Ще одна тривала поїздка за кордон Надії Кромкач припала на кінець вересня. Цей період не увійшов до відповіді на інформаційний запит. Проте з допису в соцмережі видно, що орієнтовно з 23 вересня й орієнтовно до 13 жовтня посадовиця перебувала у США на стажуванні. За словами Надії, на час поїздки вона перебувала у відпустці.
Фестивалити…
Фестивалі – один з популярних способів проведення часу міськими чиновниками. Якщо на певні навчання чи тренінги їздять працівники, які профільно дотичні до теми, то фестивалі, скидається на те, збирають усіх, хто просто хоче розвіятися за кордоном. Наприклад, торік начальник відділу патронатної служби Вікторія Дротянко та помічник керуючого справами Тетяна Дудяк побували на традиційному фестивалі «Тракай літо» у Литві. Поїздка двох чиновниць обійшлася бюджету приблизно у 1500 грн. відрядних. Водію, який їх супроводжував, було нараховано уп’ятеро більше.
Що об’єднує галузь архівування, економіки та надзвичайних ситуацій? На перший погляд, нічого. Але спільний знаменник таки є: начальники профільних управлінь їздили на святкування «200-річчя Тшебіні – свята Хшанівського повіту».
А ви розумієтесь на екології? Бо у міській раді на екології, як виглядає, знаються посадовці різних профілів. Напевно, тому начальник департаменту правової політики Надія Кедик, консультант відділу патронатної служби Богдан Досюк та директор департаменту комунальних ресурсів Ігор Гриненько торік з’їздили на п’ять днів на міжнародний екологічний ярмарок до Польщі. Включно з водієм з міського бюджету вони отримали понад 11 тис. грн. відрядних.
А взагалі цікавою видалася торішня поїздка посадовців на чолі з заступником Олександром Левицьким на фестиваль святого Лаврентія у Чехії. За п’ять днів чиновники отримали близько 12 тис. грн. відрядних. Цьогоріч охочих з’їздити на цей фестиваль було менше, та й витрати вже були не ті – двоє посадовиць отримали з бюджету 1600 грн. відрядних.
І, як то кажуть, на закуску – відрядження для гурманів: XXXII фестиваль поезії й музики «Емінесчіана» у м. Страшени (Молдова). На ньому «фестивалили» заступник керівника секретаріату Станіслав Козлов, заступник директора департаменту молодіжної політики Назарій Куземка, заступник начальника служби у справах дітей Ірина Дутчак. Загалом їм було виплачено 4,3 тис. грн. відрядних.
…й одружуватися
Невідомо, як там з досвідом, адже одиниць вимірювання перейнятого досвіду та налагоджених стосунків досі не придумали. Однак, поїздивши у відрядження, два міських чиновники одружилися.
Так, у березні ц.р. тодішній директор департаменту освіти Ігор Смаль та його заступниця Маріанна Продан побували в Ізраїлі. За вісім днів перебування там вони не отримали жодних відрядних з бюджету, проте приймаюча сторона оплатила одному – проживання та харчування, а іншій – транспорт та харчування. Обоє їздили до с. Шааб у рамках міжнародної науково-освітньої програми «GLOBE». А влітку стало відомо, що Продан і Смаль одружилися та перейшли на інші роботи, бо, згідно з законом «Про запобігання корупції», не могли надалі працювати на займаних посадах.
Цікаво, що поїздка до Ізраїлю – не єдина спільна подорож посадовців. Як мінімум, торік у жовтні вони обоє побували в Польщі «для організації вшанування загиблих українців у 1946 році». А в листопаді також їздили до Польщі для участі у міжнародному проекті.
Оксана ПІЛЯНСЬКА