Через брудне повітря у наступні 45 років передчасно помиратиме величезна кількість людей.
Світовій економіці це коштуватиме втрати 3,75 мільярда робочих днів та приблизно 1% ВВП (2,6 трильйона доларів!) на рік – підрахували експерти Організації з економічної співпраці та розвитку (ОЕСР), інформує Експрес.
За їхнім прогнозом, до 2060 року пов’язані із забрудненням повітря загальні витрати на медицину зростуть до 179 мільярдів доларів — порівняно із 21 мільярдом у 2015 році. А вартість витрат на душу населення зросте із 500 доларів у 2015 році до 2,8 тисячі доларів у 2060 році.
“Цифри в доларах не відображають реальної вартості забруднення повітря, — каже директор ОЕСР із питань довкілля Саймон Аптон. — Передчасна смерть від вдихання дрібних частинок і токсичних газів, а також біль і страждання від респіраторних й серцево-судинних захворювань не мають ринкової вартості. Ми не можемо жити, постійно вдихаючи смердюче повітря, або змушуючи дітей носити маски. Однак політики більше реагують на жорсткі прогнози й числа. Наше дослідження свідчить: відсутність протидії забрудненню атмосфери матиме дуже серйозні економічні наслідки для світу”.
“У 2010 році брудне повітря стало причиною приблизно 3 мільйонів дочасних смертей, — відзначає Кетрін Бремер із медіа-офісу ОЕСР. — Найбільш вразливими до його впливу є діти та люди похилого віку. Передусім у них страждають органи дихання. У 2010 році серед дітей у віці 6 — 12 років було зафіксовано 12 мільйонів випадків захворювання на бронхіт, серед дорослих — 3,5 мільйона. До 2060 року ця кількість збільшиться серед дітей до 36 мільйонів, серед дорослих — до 10 мільйонів нових випадків. Діти також частіше хворітимуть на астму. Якщо прогнози ОЕСР справдяться, то до 2060 року від брудного повітря люди помиратимуть кожні 4 чи 5 секунд. Кумулятивно, понад 200 мільйонів чоловік помруть передчасно в найближчі 45 років у результаті забруднення повітря”.
Найстрімкіше зростання передчасної смертності від забруднення атмосфери передбачається в Індії, Китаї, Південній Кореї, на Кавказі, у Східній Європі та центральноазійських республіках, таких, як Узбекистан. Саме тут активно збільшується населення міст, повітря яких перенасичене викидами від промислових підприємств та транспорту. Зокрема, прогнозують, що до 2060 року кількість передчасних смертей в Індії зросте у чотири рази, а в Китаї — у три рази порівняно із 2010 роком. Натомість у США та Європі, за прогнозом ОЕСР, кількість смертей, зумовлених впливом забрудненого повітря, буде поволі зменшуватися — завдяки використанню чистих джерел енергії та екологічно нешкідливого транспорту. Експерти ОЕСР також зазначають: брудне повітря також суттєво впливає на врожайність та якість агропродуктів, а їх споживання, відповідно, чинить шкоду здоров’ю тварин і людей.