У пам’ять про видатного прикарпатця відкрили анотаційну дошку

  • На фасаді міського Народного дому та бібліотеки-філії 6 відкрили анотаційну дошку Петру Чоловському, видатному педагогу-баяністу, диригенту, співаку, заслуженому працівнику культури України. За понад пів століття викладацької діяльності він виховав чимало учнів, які продовжують його справу.

    Про відкриття анотаційної дошки повідомив міський голова Руслан Марцінків.

    Петро Чоловський – людина, чиє життя було присвячене плеканню давніх традицій вокально-хорового співу Галичини. Він був не лише засновником та керівником численних ансамблів, таких як «Легінь», «Обрій», «Коло», але й активним учасником знакових хорових колективів міста, зокрема «Кредо» та «Галицькі передзвони», а також незмінним керівником лемківської капели «Бескид».

    Любов до держави доводив працею

    «Кожен з цих колективів має надзвичайно велику славну історію і це вже частина великої національної культури. Петро Чоловський завжди відзначався не тільки великою увагою до молоді, до студентів, а й великою толерантністю до своїх колег педагогів. Він дуже любив Україну, любив свій край. Це доводив своєю працею», – пригадує кандидат історичних наук, доцент Володимир Федорак.

    Пан Петро був автором численних нотних збірників та обробок народних пісень, збагативши репертуар багатьох колективів. Його наукові статті та методичні розробки стали цінним внеском у музичну педагогіку. Він також здійснив численні обробки та переклади народних пісень для баяна-акордеона, а також колядок і щедрівок для хорів та ансамблів.

    За свою творчу діяльність Петро Чоловський був нагороджений Почесною Грамотою Президії Верховної Ради України, Почесними Грамотами Міністерства освіти і науки України, а також Почесною відзнакою Управління культури національностей і релігії Івано-Франківської обласної державної адміністрації «За подвижництво в культурі Прикарпаття» тощо. Його твори звучали на концертах та фестивалях по всій Україні та за кордоном. Життя митця обірвалося 28 березня 2021 року.

    Пам’ять звучатиме 

    З глибоким сумом і водночас з вдячністю, донька Зоряна Рось поділилася своїми спогадами, підкресливши, що пам’ять про її батька, його творчість та музику, житиме в серцях людей завжди.

    «28 березня 2021 року для мене – це найгірший, найважчий день, але зараз він інакший. Він дуже всіх любив, і мені дуже важко зараз говорити про це, тому що це дуже особисте для мене. Я думаю, що для багатьох з вас це також особисте. Я надзвичайно вдячна всім, хто приєднався сьогодні до цієї знакової події – для мене особисто, для родини. Ми дуже дякуємо вам всім за те, що розділяєте цей сум і світлу пам’ять. І найважливіше, що ця пам’ять буде звучати. Вона звучатиме на концерті, на інших концертах і в кожному серці», – ділиться спогадами та думками донька Зоряна Рось.

    Обов’язок пам’ятати

    З повагою та теплом у голосі педагогиня інституту мистецтв ПНУ, докторка мистецтвознавства, професорка Віолетта Дутчак згадувала про Петра Михайловича, як про людину, яка була взірцем для навколишніх.

    «Я можу дуже багато згадувати про Петра Михайловича, але скажу одне: для всіх колективів, в яких він був, він був совістю. Він був власне тим моральним авторитетом, який був прикладом і на якого рівнялися. Він був інтелігентом до мозку кісток, він був толерантною, надзвичайно вихованою людиною. Ми й ніхто ніколи не чули, щоб він підвищував голос, ніколи! Він завжди вмів знайти такі слова, що тобі стане соромно, і ти зрозумієш, що ти робиш неправильно. Тобто це дійсно було якесь унікальне поєднання і професіоналізму, і водночас такого батьківського ставлення, батьківської опіки», – згадує Віолетта Дутчак.

    На тлі трагічних подій війни, особливо важливо не забувати про тих, хто творив нашу культурну спадщину. Відкриваючи пам’ятну дошку, Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків висловив глибоку шану людині, яка зробила неоціненний внесок у культурний розвиток міста та області.

    «Навіть у часі війни дуже важливо пам’ятати тих, хто ніс українську культуру, українську мову, українську традицію і на кому виховувалося покоління наших Героїв. Пан Петро був одним з тих, хто своєю невтомною працею, своєю роботою на культурній ниві робив дуже і дуже багато для нашого міста, нашої громади й області – для збереження наших культурних традицій», – підсумовує Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.

    Як раніше інформував “Галицький кореспондент“, український фільм “Ти — космос” здобув премію журі на науково-фантастичному фестивалі в Італії. В Україні фільм можна буде переглянути в кінотеатрах навесні 2025 року.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!