Два роки тому на Долинщині в ДТП загинув 12-річний хлопчик. Його мати досі шукає справедливості – адже п’яного винуватця аварії до цього часу не покарали, а судова справа навіть не розпочалась. Більше того, за словами жінки, справу хочуть «замнути».
«Мій Олежик загинув біля рідної хати»
Жителька села Велика Тур’я Долинського району Ольга Ярич розшукує свідків смертельної ДТП, в якій загинув її неповнолітній син.
«Аварія сталася вже два роки тому, 23 травня 2019 року, у Великій Тур’ї. Моєму сину тоді було 12. Він на скутері марки Musstang заїжджав до нас, у свій рідний двір, повертав з вулиці ліворуч. По дорозі їхав «Део Ланос», і водій збирався об’їхати мого сина – але врізався у нього. Мій Олежик загинув», – згадує трагічну історію Ольга Ярич.
Як повідомляли тоді правоохоронці, унаслідок зіткнення неповнолітній хлопець загинув на місці події. Аварія сталась о 23:45. Також відомо, що 20-річний водій легкового автомобіля керував у стані сп’яніння – у його крові виявили 0,99 проміле алкоголю. За фактом ДТП тоді відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 286 ККУ. Втім, слід зазначити і те, що в Україні водити скутер можна лише після досягнення 16-річного віку і після отримання водійських прав відповідної категорії. Поширена думка про те, що «скутер – то як велосипед», є помилковою, адже у цього транспортного засобу є двигун.
Ольга Ярич отримала найстрашніший документ, який тільки може отримати мати, – свідоцтво про смерть 12-річного сина. У висновку судмедексперта написано: «Смерть настала на місці ДТП внаслідок тяжкого травматичного шоку, забою серця та легень, перелому кісток, в тому числі лівої ноги». Її син Олег не дожив тиждень до свого 13-го дня народження.
«Але тепер справу хочуть замнути. Слідчі мені кажуть, що той водій і ніби не зовсім винен, і не дуже п’яний був, і мій син не мав права на скутері їхати. Справа ще навіть до суду за два роки не дійшла, я не розумію, як таке може бути і де мені шукати якусь справедливість. Був лише слідчий експеримент, і то вони там все неправильно намалювали, ми тоді цілу акцію протесту влаштували. Все було зовсім не так, є фото, які це доводять», – каже Ольга Ярич.
Жінка й досі розшукує свідків цієї трагічної ДТП, які допоможуть їй відстояти правду у суді і добитися покарання для водія «Ланоса». Вона просить всіх, хто щось бачив у ту ніч, звернутися до неї, щоб справу не замнули.
Юридична тяганина
Ольга Ярич впевнена – справу хочуть тихенько «злити». У цьому жінку запевнив її адвокат, після чого… склав свої адвокатські повноваження.
«Наш адвокат займався справою, ми писали якісь заяви. Після цього він мені сказав, мовляв, слідчі натякають, що справу будуть закривати. Далі він завершив свою адвокатську кар’єру, і нам довелося шукати іншого юриста. Звернулися до одного у Франківську, він переглянув матеріали і сказав: якщо є інформація про наміри закрити справу, то варто надавати справі розголос», – пояснює мати загиблого хлопчика.
Цей же адвокат, каже жінка, і порадив їм шукати будь-які докази, а особливо – свідків аварії. Втім, наразі матері не вдалося знайти ніяких свідків. Це й не дивно, адже ДТП сталася о 23:45 ночі на неосвітленій сільській дорозі, де зазвичай не надто людно.
«Може, у когось прокинеться совість і хтось щось розкаже. Ми питали всіх сусідів – вони кажуть, що нічого не бачили. Але у той вечір люди на місці говорили, що була ще якась машина, що начебто він робив подвійний обгін. Ще нам повідомили, що у машині з водієм, який збив мого сина, була якась неповнолітня дівчина. Її ми також не змогли знайти», – каже вбита горем Ольга Ярич.
Перший адвокат склав свої повноваження у квітні, далі жінка шукала нового юриста – але, за її словами, ніхто не хотів братися за цю справу.
«Ми зверталися і до представників ГО «Автопоміч» – це юристи, які займаються допомогою при ДТП і розслідують їх. Але вони нам також не допомогли. По слідах, намальованих слідчими при відтворенні ДТП, виходить так, що винен був мій Олег, бо начебто повернув з дуже малим радіусом повороту. Але я знаю, що все було зовсім інакше, і намалювали вони неправильно», – запевняє жінка.
Втім, 17 травня Ольга Ярич повідомила, що все ж змогла знайти адвоката, який взявся за цю справу. Всі ці роки жінка не припиняє боротися за те, щоб винуватець загибелі її сина поніс справедливе покарання.
Що каже поліція?
У поліції Івано-Франківщини заперечують, що мова йде про закриття справи чи ще про щось подібне – мовляв, «триває розслідування». Втім, з якої причини слідство щодо аварії, всі обставини якої описані на сайті самої ж поліції, триває цілих два роки – також не пояснюють.
«Відділ розслідування злочинів у сфері транспорту слідчого управління ГУНП проводить досудове розслідування у кримінальному провадженні від 24.05.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України», – розповідає заступник начальника Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Ігор Максимів.
Згідно з інформацією від поліції, 23.05.2019 року приблизно о 23:45 водій К., перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, керуючи автомобілем марки Daewoo Lanos (реєстраційний номер АТ7215АІ), рухався проїзною частиною вулиці Центральної, що у с. Велика Тур’я Долинського району у напрямку с. Белеїв. Він розпочав маневр обгону мотоцикла Musstang, без реєстраційного номера, під керуванням водія Я. Під час цього водій мотоцикла змінив напрям свого руху та повернув ліворуч, у результаті чого відбулось зіткнення між цими транспортними засобами. Унаслідок ДТП водій мотоцикла загинув на місці події.
«Станом на сьогодні у вказаному кримінальному провадженні у межах кримінального процесуального законодавства України, під процесуальним керівництвом обласної прокуратури, триває досудове розслідування, проводяться слідчі (розшукові) дії, спрямовані на забезпечення повного та неупередженого дослідження всіх обставин правопорушення, встановлення та притягнення до передбаченої законом відповідальності винуватих осіб», – пояснює Ігор Максимів.
Поліція вже допитала кількох свідків. Також провели судово-медичну, комісійну судово-медичну, інженерно-транспортні експертизи, комплексну судову інженерно-транспортну експертизу та комплексну комісійну інженерно-транспортну експертизу. До їх проведення залучали такі установи: обласне бюро судово-медичної експертизи, Івано-Франківський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр, Івано-Франківське відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз та Дніпропетровський науково-дослідний інститут судових експертиз.
«Поряд із цим, водій К. не притягувався до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП, оскільки на цей час ще триває досудове розслідування. У випадку встановлення його вини у вчиненні вказаної вище дорожньо-транспортної пригоди стан алкогольного сп’яніння буде обставиною, яка обтяжує покарання», – додає заступник начальника поліції Івано-Франківщини.
Тарас ВОЛОШИН