Сторона обвинувачення перерахувала, що він вивіз з України.
У Празі судять 27-річного чеха Філіпа Сімана, який воював добровольцем в ЗСУ. Його обвинувачують у незаконній службі в українській армії та в мародерстві на війні. Про це пишуть кореспонденти České noviny і Seznam Zprávy, передає Суспільне.
Філіп Сіман нібито вкрав окуляри Gucci, дихальну маску з літака, а також злитки із золота і срібла, коли проводив зачистки. Він також знімав берети та обручки з загиблих солдатів, зокрема в Бучі та Ірпені на Київщині.
За словами прокурора Мартіна Білего, Сіман вступив в український добровольчий батальйон “Карпатська Січ” наприкінці березня 2022 року. Він не мав дозволу від президента воювати в іноземній армії — а такий документ необхідний для всіх громадян Чехії, хто хоче йти на військову службу за кордон.
Прокурор сказав, що Сіман перебуває в Празі під вартою, адже є “обґрунтована підозра”, що він може втекти.
Що сказав сам підозрюваний
Сіман заперечив, що працював контрактником, про що раніше сам заявляв в інтерв’ю виданню Seznam Zprávy. На запитання судді, чому він вигадав цю інформацію, чоловік відповів, що після повернення з території України був не в найкращому психологічному стані, вживав алкоголь, мав проблеми в сім’ї та стосунках.
Окуляри Gucci він забрав собі як згадку про друга і “не думав, що це буде проблемою”. А дихальну маску він узяв, аби самому нею скористатися.
Також, за його словами, він зі своїм батальйоном мав завдання забирати все цінне з постраждалих районів і привозити це в штаб. Зокрема, електроніка могла бути корисною на предмет розвідданих.
Далі доброволець розповів, що йому доручили забирати речі у загиблих українців, аби вони не потрапили до рук росіян.
Сіман не згоден з обвинуваченнями проти нього.
“Це неправда, що я використовував своє становище для мародерства”, — сказав він судді Хані Крестиновій. Він нібито діяв заради своєї сім’ї, щоб забезпечувати її. Додав, що не знав про незаконність власних дій.
Фігурант також згадав про власний травматичний досвід, коли в Україні вперше став свідком убивства та зґвалтування.
Також чех обґрунтував, що поїхав в Україну, тому що його сім’я українського походження. Він знає, що не мав офіційного дозволу від президента Чехії воювати в іноземній армії, але керувався заявою прем’єр-міністра Петра Фіали. Той на початку березня 2022 року гарантував відсутність покарання для громадян, що поїхали в Україну на війну.
Читайте також: Під виглядом пари наречених шпигували за морською охороною Одещини: в Україні затримали агентів ФСБ