Тимчасово в. о. начальника Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області Ігор Бабюк узяв участь у круглому столі на тему: «Регіональний вимір проєвропейських реформ у сфері свободи пересування та протидії дискримінації», що вчора відбувся в Івано-Франківську.
Громадські організації «Центр муніципального розвитку – ресурсний центр» і «Європа без бар’єрів» у липні-серпні цього року здійснили дослідження «Аудит реформ у регіонах» у шести областях України, в тому числі на Прикарпатті. Аналітичний звіт про рівень імплементації реформ на Івано-Франківщині та рекомендації для місцевої влади у сферах управління міграцією, безпеки документів і протидії дискримінації були представлені 21 листопада під час круглого столу «Регіональний вимір проєвропейських реформ у сфері свободи пересування та протидії дискримінації».
Зокрема автори дослідження рекомендують передбачити в районних і міських бюджетах кошти на придбання для центрів надання адмінпослуг обладнання для оформлення закордонних паспортів та ІD-карток, а також обладнання для зчитування інформації з ІD-карток та забезпечити ним органи державної влади та місцевого самоврядування. Відзначається, що в області здійснюється робота з попередження нелегальної трудової міграції та протидії торгівлі людьми, однак їй бракує системності. Кошти на проведення заходів для запобігання гендерному насиллю, торгівлі та рабства з місцевих бюджетів не виділяються.
Присутній на круглому столі тимчасово виконуючий обов’язки керівника прикарпатської поліції Ігор Бабюк зауважив, що європейські партнери України відзначають, що найшвидшими темпами реформи просуваються саме в українській поліції. Йдеться про відкритість цього правоохоронного органу для суспільства, залучення громадянських інституцій до його реформування, співпрацю з громадськими організаціями. Одна із учасниць круглого столу відзначила, що прикарпатська поліція більш відкрита, ніж, до прикладу, установи освіти.
Однак є речі, котрі на місцях можна зробити тільки за наявності централізованого фінансування, наголосив Ігор Бабюк. Йде мова, зокрема, про доступність громадян до поліції, а саме про облаштування пандусів для громадян із інвалідністю. Практично всі відділки поліції розташовані в приміщеннях, споруджених до періоду української незалежності, коли таким питанням просто не приділяли уваги.
«Що стосується торгівлі людьми, то ця проблема має соціальний характер і вона не відображає справжніх масштабів, – відзначив полковник поліції Ігор Бабюк. – Постраждалих є значно більше, ніж офіційно зареєстрованих, тому що люди не звертаються із заявами в поліцію, в першу чергу, через те, що бояться бути депортованими, втратити можливість заробити хоч якісь кошти. Вони поставлені в такі умови й змушені терпіти фізичні знущання, моральні приниження. Тому, коли ми отримуємо інформацію про ці випадки й намагаємося задокументувати їх з допомогою наших зарубіжних колег, люди часто відмовляються давати свідчення».
Ігор Бабюк розповів про спільну операцію із поліцією Великобританії, Німеччини та Литви з документування злочинної діяльності двох мешканців Івано-Франківської області, які обманом відправляли наших громадян на роботу в Литву. Там злочинці відбирали в них паспорти і змушували працювати на фермі практично за їжу. Ця справа зараз розслідується і кваліфікується як торгівля людьми.