У пресслужбі “Прикарпаттяобленерго” відповіли на чи не найпоширеніші відповіді на запитання щодо вимкнень світла та оприлюднень графіків.
Графіки погодинних вимкнень складаються диспетчерами обленерго на основі денних та нічних лімітів. Ліміти для кожного обленерго доводить диспетчер НЕК “Укренерго”, який аналізує стан енергосистеми на поточну добу, можливості генерації електроенергії, прогнозований ріст споживання, навантаження в години пікового споживання та інші фактори.
Для того, щоб спрогнозувати ліміти для кожної області, диспетчеру “Укренерго” потрібно мати дані за усіма цими показниками. Як правило, обленерго отримує ліміти після пікових годин навантаження. Тоді вже на основі лімітів складається графік на наступну добу, з врахуванням історії вимкнень. На це йде деякий час, як і на підготовку публікації.
Інколи, коли диспетчер НЕК “Укренерго” не має усіх даних, формування лімітів затягується у часі. Так, до прикладу, було з денним лімітом на 13 грудня – його диспетчери обленерго отримали в 02:00, тому спершу опублікували графік виходячи із мінімальних лімітів, а вранці скоригували години.
Що зроблено, щоб перейти на схему вимкнень 4х4?
Зараз обленерго довело вимогу великому та середньому бізнесу необхідність обмежити навантаження на певну кількість відсотків, залежно від доби. Наприклад, на 30%.
Разом з ОВА оптимізовується перелік критичної інфраструктури, лінії якої не можна вимикати ні за яких умов. Наразі остаточного переліку цих об’єктів в обленерго ще немає.
Разом із місцевою владою проводиться робота з опрацювання переліку адрес, які знаходяться на лінії із критичною інфраструктурою, щоб ці адреси можна було вимикати в ручному режимі. Обговорюється можливість здійснювати вимкнення балансоутримувачем.
Для налагодження логістики цих вимкнень потрібен певний час – кілька днів, щоб визначити виконавців, відповідальних осіб та способи контролю. Після стабілізації цього процесу буде змога чіткіше дотримуватися часу увімкнень та вимкнень адрес, де це робиться вручну.
Від кого і від чого буде залежати чи вдасться нам втримати цю схему?
Дотримання режиму вимкнень 4х4 залежить від:
- Чи будуть повторні обстріли об’єктів енергетичної інфраструктури та якими будуть наслідки після них.
- Лімітів. Якщо ліміти критично знизяться, уникнути триваліших вимкнень буде неможливо.
- Також ще потрібен час на відпрацювання логістики щодо черг, що вимикаються вручну. Зараз проводиться аналіз, скільки реально часу займають доїзди до підстанцій бригад, яка послідовність буде найефективнішою в розрізі часу перемикання, скільки додатково персоналу треба залучити тощо.
Ще раз розкажіть про нюанси 4 черги.
4 черга – перелік ліній та приєднань, які енергетики вимикають та вмикають вручну. Тобто, бригади енергетиків їздять до підстанцій, які потрібно вимкнути та увімкнути. Вночі це робити проблематично та небезпечно, тому 4 черга, маючи загальне навантаження в 30 МВт, застосовується в години пікового споживання. Тому можливі відхилення від графіків.
Зараз 4 черга доопрацьовується та доповнюється адресами. До 4.1 віднесені адреси, які раніше були позначені, як черга 4, а до 4.2 – адреси, які були на лініях критичної інфраструктури і тепер вимикатимуться вручну теж.
Уже зараз підчерги доповнюються. Ці адреси теж будуть вимикатися вручну або енергетиками, або представниками балансоутримувача. Проте енергетикам потрібен час для напрацювання логістики цих процесів.
Читайте також: Час збільшили на 2 години: графік увімкнень світла на Прикарпатті 13 грудня