За словами уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Олега Котенка, після створення Офісу Уповноваженого наприкінці травня процес повернення загиблих прискорився, повідомляє “Галицький кореспондент” з посиланням на Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Через міжнародне представництво Червоного Хреста вдалося організувати комунікацію зі стороною рф. Перемовини з агресором проводити складно, але Україні вже вдалося повернути 541 загиблого захисника. З Маріуполя доставлено 428 тіл, з них понад 300 – захисники “Азовсталі”. Також повертають загиблих із Донецького, Запорізького, Херсонського, Харківського, Луганського напрямків – звідусіль.
Найскладніше, каже Котенко, це комунікація з ворогом.
“Ми передаємо російській стороні локації, де є наші загиблі. Вони мають їх забирати, і тоді проводимо обміни. Але не завжди рф хоче йти в зону бойових дій, хоча оголошується режим тиші. Навіть буває складно домовитися, щоб на ТОТ забрали тіла наших хлопців. Через величезні втрати особового складу росіяни не справляються зі своїми загиблими”, – розповідає він.
Мінреінтеграції вже провело понад 20 зустрічей з рідними загиблих і зниклих безвісти. Складно пояснити людині, рідний якої загинув, чому інколи тривалий час не вдається повернути його тіло.
“Я не буду зараз говорити про росіян і людяність, це несумісно, всі про це знають. Але особисто переймаюсь кожною історією й намагаюся донести правду. Люди у горі – вони не завжди готові чути”, – каже він.
Додає, що рідні часто у відчаї. Читають різні новини, в тому числі пропагандистських ресурсів, які пишуть, що Україні не потрібні наші військові. Це цинічна брехня.
“Постійно закликаю вірити тільки офіційним українським джерелам. Звертайтеся до Мінреінтеграції, якщо втратили зв’язок з рідними. Ми допоможемо! І до журналістів: доносьте правду до людей! Ми готові надавати вам необхідну інформацію. Для нас дуже важливо повернути додому кожного героя, і ми робимо для цього все можливе”, – додає уповноважений.