До того ж документальна стрічка вперше в історії України отримала Оскар.
У 2024 році українські кінематографісти продемонстрували виняткові здобутки на міжнародній арені. Упродовж року українські фільми перемагали на фестивалях у Франції, Японії, Італії, Туреччині та багатьох інших країнах, пише Кіно 24.
“Ти – космос”
Фільм Павла Острікова “Ти – космос” здобув перемогу на Європейському фестивалі фантастичного кіно у Страсбурзі. Науково-фантастична трагікомедія розповідає історію українського далекобійника Андрія, який після глобальної катастрофи залишається майже єдиним живим у Всесвіті.
“Капеланки. Молитва у пеклі”
Документальний фільм-антологія “Суспільного” переміг у категорії “Найкращий повнометражний телевізійний фільм” на Міжнародному кінофестивалі “Жінки та світ”. У кінострічці розповідається про трьох капеланок — Олену Легенчук, Марину Сердіченко та Олену Жевець, які працюють на передовій, підтримуючи військових у найскладніші моменти.
“Порцелянова війна”
Режисери Брендан Белломо та Слава Леонтьєв представили унікальний документальний фільм про трьох українських художників, які залишилися у Харкові під час постійних ракетних обстрілів. Вони створювали у місті порцелянові вироби, прикрашаючи ними зруйновані будинки. Кінокартина здобула гран-прі на фестивалі Sundance в категорії документального кіно.
“Він повернувся”
Документальний фільм-розслідування від Kyiv Independent переміг на кінофестивалі Press Play у Празі, розкриваючи болючі свідчення про сексуальні злочини російських окупантів, скоєні під час окупації Київської та Херсонської областей на початку 2022 року. Продюсеркою фільму стала журналістка Олеся Біда.
“Jamala. Songs of freedom”
Документальний фільм про Джамалу переміг на кінофестивалі Cannes Corporate Media & TV Awards у Каннах. Стрічка розповідає про діяльність виконавиці та її підтримку України в перші дні повномасштабного вторгнення Росії.
“Ля Палісіада”
Повнометражний дебют Філіпа Сотниченка, що розповідає про події 1996 року, за кілька місяців до скасування мораторію на смертну кару, здобув численні нагороди, зокрема перемогу на кінофестивалі в Турині. Саме ця стрічка представлятиме Україну на премії Оскар у 2025 році.
Тут слід згадати, що цьогоріч фільм “20 днів у Маріуполі” здобув Оскар у номінації “Найкращий документальний фільм”. Це перший Оскар в історії України. Стрічка, створена командою журналістів, розповідає про облогу Маріуполя російськими військами в лютому-березні 2022 року. Авторами фільму були кореспондент і відеограф Associated Press Мстислав Чернов, фотокореспондент Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко. Вони після облоги Маріуполя на початку повномасштабного вторгнення були єдиними представниками ЗМІ, які залишалися в місті.
“Медовий місяць”
Психологічна драма Жанни Озірної отримала Гран-прі журі “Золотий Атлас” на Міжнародному кінофестивалі в Аррасі. Стрічка досліджує людські стосунки в умовах війни.
“Морена”
Фільм жахів з елементами еротики здобув головну премію Tokyo Horror Film Festival. Сюжет розповідає про пару закоханих, Ганну та Юрка, які потрапляють у містичну пастку молодої відьми Іванки під час свята Івана Купала. Режисером цієї кінокартини став Сергій Альошечкін.
“Степне”
Перший повнометражний фільм Марини Вроди отримав нагороду за найкращий фільм на 35-му кінофестивалі в Трієсті. Стрічка розповідає історію літнього чоловіка, який приїжджає в українське село доглядати за своєю матір’ю при смерті.
“Save Generation UA”
Документальний фільм про найбільшу евакуацію дітей-сиріт з часів Другої світової війни переміг у номінації Best Documentary Short на İstanbul International Spring Film Festival. Також він здобув перемогу на кінофестивалях у Швеції та Флоренції.
“БожеВільні”
Історична драма та трилер режисера Дениса Тарасова переміг на кінофестивалі OKO GLOBAL у Болгарії. Це перший художній фільм про радянську каральну психіатрію.
“Пісні землі, що повільно горить”
Документальний фільм режисерки Ольги Журби, створений у копродукції з Данією, Швецією та Францією, переміг в основному конкурсі Ризького міжнародного кінофестивалю. У стрічці зафіксовано ключові моменти з життя України протягом перших двох років після повномасштабного вторгнення Росії.
“Татова колискова”
Документальний фільм Лесі Дяк отримав Спеціальну відзнаку New Talent TVcine Channels Award на фестивалі Doclisboa. Стрічка розповідає про ветерана Сергія, який повертається з фронту і намагається відновити стосунки з родиною.
До теми: Найгірші фільми 2024 року за версією Variety: перелік