Українські дослідники, які входять до міжнародної команди, отримали «науковий Оскар»

  • Йдеться про престижну премію Breakthrough Prize.

    Чотири міжнародні наукові колаборації, які працюють на Великому адронному колайдері: ATLAS, CMS, LHCb та ALICE, отримали одну з найпрестижніших нагород у світі науки — Breakthrough Prize in Fundamental Physics.

    Вчених відзначили за проривні дослідження у сфері квантової природи матерії, зокрема, за експериментальне підтвердження ключових передбачень сучасної теорії квантової фізики, повідомляє Дзеркало тижня.

    Серед лауреатів Breakthrough Prize, яку часто називають «науковим Оскаром», — українські дослідники, які протягом багатьох років беруть активну участь у роботі колайдера. Серед них: Андрій Бояринцев, Борис Гриньов, Василь Добішук, Анатолій Довбня, Сергій Кандубей, Сергій Колієв, Ігор Костюк, Олександр Кшиванський, Леонід Левчук, Валерія Лукашенко, Олександр Охрименко, Валерій Пугач, Віктор Трубніков, Сергій Чернишенко, Володимир Юрченко та інші. Українські дослідницькі інститути й університети стали невід’ємною частиною цього глобального наукового процесу.

    До слова, премію Breakthrough Prize вручають кожен рік з 2012 року за найвагоміші прориви в галузях фундаментальної фізики, науки про життя та математики: призовий фонд становить $3 мільйони. Ці кошти передано до Фундації Європейської організації з ядерних досліджень CERN & Society для надання грантів талановитим аспірантам із різних країн, які отримають можливість проводити власні дослідження в організації.

    Україна є асоційованим членом CERN із 2016 року: сьогодні в організації працює близько 230 українських учених, інженерів та аспірантів, а провідні наукові інститути й університети нашої країни — зокрема Інститут теоретичної фізики імені М.Боголюбова (Київ), Інститут ядерних досліджень (Київ), Інститут сцинтиляційних матеріалів (Харків) та Харківський фізико-технічний інститут, а також Київський національний університет імені Т.Шевченка та Харківський національний університет імені В.Каразіна — залучені до трьох із чотирьох основних експериментів Великого адронного колайдера — ALICE, CMS і LHCb.

    Крім того, українські вчені беруть участь і в роботі над новими прискорювачами й технологіями прискорювачів, а також y неколайдерних дослідженнях на базі CERN. Зокрема, вони працюють на установці ISOLDE, де створюються радіоактивні ізотопи в тому числі для медичного використання, а ще беруть участь у розробленні майбутнього експерименту SHiP, який шукатиме нові, досі не відкриті частинки, розповідає авторка. До цих досліджень залучені також Інститут прикладної фізики НАН України (Суми) та Ужгородський національний університет.

    Крім участі в експериментальних дослідженнях, українські інститути відіграють важливу роль у розробці передових технологій для CERN. Наша країна грає важливу роль і у сфері обробки наукових даних CERN — Tier-2 центр CMS (спеціалізований центр у Харкові) отримує й аналізує реальні дані з Великого адронного колайдера.

    Ще українські фізики-теоретики з Інституту теоретичної фізики імені М.Боголюбова працюють над складними розрахунками, які допомагають зрозуміти кварк-глюонну плазму — дуже гарячий і щільний стан матерії, який існував у перші мільйонні частки секунди після народження Всесвіту.

    До теми: Міноборони збільшує кількість зразків дронів на оптоволокні 

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!