В Україні поступово підвищують вимоги щодо страхового стажу – через це частина наших співвітчизників не зможе вчасно вийти на пенсію. Громадяни, яким цьогоріч виповниться 60 років, будуть працювати ще 3 або навіть 5 років. Справа в тому, що з кожним роком українці мають все менше накопиченого стажу.
Пенсійна статистика
З 2018 по 2021-й, три роки поспіль майже всі «нові» пенсіонери виконували обов’язкові вимоги для того, щоб держава почала нараховувати їм пенсію. Але поступово відсоток тих, хто не зможе вчасно вийти на пенсію, досягне 60%.
Звичайно, на статистику вплинула і війна. Якщо вірити офіційним даним, близько 3 млн наших співгромадян припинили отримувати офіційну заробітну плату. Це не обов’язково означає, що ці люди не мають засобів до існування. Просто працедавці не сплачують за них внески, а значить, що при оформленні пенсії у майбутньому людина може недорахуватися кількох місяців або років обов’язкового страхового стажу.
З 2025 року ситуація тільки погіршиться
Ясна річ, ситуація має ясну тенденцію до погіршення. Справжні проблеми у потенційних пенсіонерів почнуться з 2025 року. Згідно статистики Пенсійного фонду, станом на 2023 рік пенсію отримують 10,7 млн українців. Приблизно така ж кількість робить внески, щоб мати право на отримання пенсії у майбутньому.
Розмір середньої пенсії – 4622 грн. Якщо порахувати, то виходить, що для досягнення цієї цифри розмір середньої заробітної плати в Україні мав би перетнути позначку 21,6 тис. гривень, чого насправді немає.
Особливості пенсійної реформи в Україні
Пенсійна реформа в Україні стартувала 2017 року. Зміни відбувалися одночасно в двох напрямах: кожного року пенсії індексувалися на величину інфляції, але при цьому держава посилила вимоги до обов’язкового стажу пенсіонерів. Цьогоріч для того, щоб вийти на пенсію в 60 років, потрібно мати 30 років стажу. Для того, щоб стати пенсіонером у 65 років, вистачить 15-20 років стажу, а у 63 роки – від 20 до 30 років.
Нові пенсіонери мають в середньому 32 роки стажу
Наразі українці в середньому виходять на пенсію зі стажем 32 роки. Про це журналістам розповіла Лідія Ткаченко, працівник Інституту демографії та соцдосліджень.
Як вважає науковець, через 2 роки більшість 60-річних українців не матимуть достатньо стажу для вчасного виходу на пенсію.
В 2017 році у Пенсійному фонді зробили оцінку, скільки українців не зможуть вчасно вийти на пенсію у 2027 році. Вийшла доволі невтішна цифра – 45%. Слід зазначити, що такий показник – суто теоретичний. Вчені виходили з того, скільки стажу зможуть заробити українці до цього року.
Але зрозуміло, що спочатку пандемія COVID-19, а потім і російське вторгнення в Україну значно збільшать цю цифру.
Тому Лідія Ткаченко вважає, що держава повинна припинити збільшувати обов’язковий страховий стаж.