В Івано-Франківську на період різдвяних свят встановили одразу дві шопки, кожна з яких по-своєму унікальна.
6 січня, у переддень Різдва Христового, в столиці Прикарпаття відбувся старт різдвяних молитов. Дійство пройшло біля славнозвісної різдвяної шопки, яка також виконує роль каплички. Її минулого року ініціював та облаштував біля міської Ратуші відомий у місті художник та музикант Ярема Стецик. Проект отримав грант від одного з ресторанів міста.
Цьогоріч наповнення шопки оновили, всі фігурки, які зображають Марію, Йосипа, Ісуса та Вифлеємські ясла, виконані з дерева та розмальовані львівськими майстрами. Композицію доповнили виготовлені мініатюри франківської Ратуші та Катедрального собору Воскресіння Христового. Окрім Святої Трійці, в композиції є зображення 40 відомих мешканців обласного центру Прикарпаття. Зокрема, у новій шопці є й портрет ініціатора атракції Яреми Стецика.
Після відкриття шопки священики, культурні діячі, митці та прості перехожі долучилися до молитви. А відтак заколядували «Добрий вечір тобі, пане господарю» та «Нова радість стала». У святковому відкритті також брали участь франківський пост-панковий гурт «Пенсія» разом з бійцями АТО, які проходять реабілітацію в Івано-Франківську.
Разом із тим на період Різдва в Храмі Матері Божої Неустанної Помочі (монастир редемптористів), що по вулиці Івасюка в обласному центрі Прикарпаття, встановили досить незвичну живу шопку. В ній, окрім гіпсових фігур Матері Божої із маленьким Ісусиком та святим Йосифом, також мешкає пара овечок, двоє качок та півень з куркою. Жива шопка привертає увагу не тільки парафіян храму, а й гостей Івано-Франківська. А в Надвірній відкрили унікальну різдвяну шопку, в якій усі персонажі та декорації виготовлені з сіна. Ідея створення такої шопки належить Миколі Зизанському. А допомогли йому втілити цей задум у життя викладачі Надвірнянської художньої школи.
До слова, найбільшу в Україні різдвяну шопку створили ченці у Тернополі. Заввишки вона 20 метрів, а її довжина – 55 метрів. На облаштування цієї шопки використали понад 600 фігур та елементів оздоблення, 26 з них – рухомі. Тут є і куточок з елементами військової зброї: використані патрони, гільзи від снарядів, які привезли з зони АТО волонтери.
Тарас ЛЮТИЙ
Довідка
Шопка – макет, що зображає вифлеємську стайню у ніч Різдва Христового. Може бути виконана як в мініатюрі, так і у великих розмірах. Обов’язковими елементами шопки є фігури Ісуса Христа, Матері Божої та святого Йосипа. Залежно від варіацій, у шопці можуть також бути пастушки, худоба, три царі чи інші персонажі. За легендою, традицію встановлювати різдвяні шопки започаткував в Італії святий Франциск Ассізький в 1223 році, щоби змістити акцент у святкуванні Різдва Христового зі світського матеріалізму та подарунків на поклоніння Ісусу. Вже через 100 років різдвяні шопки встановлювали у всіх італійських церквах. З Італії традицію перенесли на всю Європу, згодом – у країни Північної Америки. В Україні шопки набули популярності передовсім у західних областях, де традиції їх встановлення успадкувалися від Польщі.