Сьогодні, 16 квітня, уночі під час спільного рейду Івано-Франківського та Чернівецького рибоохоронних патрулів на Бурштинському водосховищі біля села Коростовичі Галицького району спіймали браконьєрів.
Інспектори знайшли моторний човен з трьома чоловіками, які незаконно ловили рибу. Вони мали три сітки загальною довжиною 190 метрів. Там знаходився лящ – 9 екземплярів, карась – 6 екземплярів, два окуні, один сом канальний та один судак.
Крім того, в човні виявили два металевих здвоєних гаки (“кішки”) та мішки для транспортування риби, інформує управління Державного агентства рибного господарства в Івано-Франківській області.
На місце події викликали поліцію. Особи, що вчинили правопорушення, представлялися працівниками рибгоспу, проте не надали жодних підтверджуючих документів.
Заборонені знаряддя лову, гумовий човен з мотором та незаконно здобуті водні біоресурси вилучили. Державні інспектори за фактом порушення склали три протоколи за ст. 85 ч. 4 (грубе порушення правил рибальства) КУпАП, опис-оцінку вилученого майна та водних біоресурсів. Порушники завдали збитків рибному господарству на суму 2584 гривень.
Пізніше, близько 04:00, рибпатрульні вилучили з акваторії Бурштинського водосховища п’ять безгосподарських ліскових сіток загальною довжиною 400 метрів. У них були три карасі та один лящ. Їх одразу повернули у водойму. Рибпатрульні склали акт виявлення та вилучення майна, власник якого не встановлений.
“Якщо Ви стали свідками порушень правил любительського і спортивного рибальства, порядку придбання чи збуту риби та інших водних ресурсів – телефонуйте на “гарячу лінію” Івано-Франківського рибоохоронного патруля: (097) 392-72-80. Нагадуємо, що з 1 квітня на водоймах Прикарпаття діє режим нерестової заборони, яким зокрема передбачено, що на Бурштинському водосховищі промисловий вилов риби є заборонений з 1 квітня по 30 червня”, – йдеться у дописі.
До слова: для когось рибалка – це наука, задоволення та спорт. Хтось на рибі просто намагається нажитися.Чи процвітає браконьєрство на Прикарпатті і як з ним борються, читайте у статті “Як смакує браконьєрська рибка“.