Усе про оподаткування ФОПів

  • Фізичні особи-підприємці протягом дії воєнного стану в Україні звільняються від сплати єдиного соціального внеску, окрім тих, хто є платниками єдиного податку 1 – 2 групи. Пільговий час триватиме протягом 12 місяців із дня скасування воєнного стану. ФОПи, які перебувають як на спрощеній, так і на загальній формі оподаткування, можуть скористатися такою пільгою. Проте час, протягом якого ФОПи не сплачують ЄСВ, не буде зарахований до їхнього страхового стажу. 

    vBbwBY6nMUH33z-I5iWUlWFvuzVd9BzEQ1VJwA1RJdj0ylx3ozlnLr4uy65NtwiOfyzT175xStKo-6oQqpX_ELT2NxQZkbQKTVAhy5osKkJLT_B6HAYyg-4KICACK7vEe64VIkwI9w9uyWC9gmYYPVo

    Особливості оподаткування ФОП

    Фізичні особи-підприємці можуть сплачувати податки за загальною та спрощеною методиками. Загальна визначається за замовчуванням, якщо підприємець не подав заяву на перехід до спрощеної форми.

    Загальне оподаткування передбачає сплату податку на прибуток за ставкою 18%, ЄСВ у розмірі 22% та військового збору за ставкою 1,5%. Суттєвий податковий тиск балансується позитивними рисами такої системи:

    • розширений перелік видів діяльності порівняно зі спрощеною системою оподаткування;
    • відсутність обмежень на кількість працівників;
    • відсутність контролю обсягів продажу, доходу та кількості споживачів.

    Цю форму вибирають підприємці з нестабільним робочим циклом, оскільки в ній розмір податку прив’язаний до суми отриманого доходу, а у випадку відсутності останнього не потрібно сплачувати відрахування.

    Спрощена система створена для упорядкування звітності шляхом заміни податкового пакета єдиним податком. Поступово суть системи змінилася, у сучасному вигляді вона передбачає сплату кількох податків, проте має ряд переваг над загальним принципом оподаткування.

    Вона передбачає поділ підприємців на 4 групи за рівнем доходу, видами діяльності та кількістю працівників, визначаючи податкові ставки пропорційно економічним можливостям суб’єкта підприємницької діяльності. Ставки єдиного податку для підприємців, що перебувають на спрощеній системі, встановлюються за регіональною ознакою, адаптуючись до загального рівня економічного розвитку регіону. За умовами спрощеної системи підприємці звільняються від сплати окремих видів обов’язкових відрахувань, зокрема податку на землю, на дохід та ряду інших, що відрізняються для окремих груп оподаткування.

  • Фізична особа-підприємець на загальній формі оподаткування має змогу подати заявку на перехід на спрощену форму раз на рік протягом 15 днів з початку нового кварталу.

    lGBy-ejLqyN6dxMjLOQTYvmLzvFLMALDTlnVi-rH7v-gs6RaCMsUzxcXdyCxQYHcdNDTFQXfJ0ZJjbYKwL-T9szkPUqoSPh0qkbVV4Jl27AtzkVpfJTNxNEi1zInb7xK8HR0W81Ic8gpeGk3OT22Z7c

    Як розраховується ЄСВ для ФОП?

    Базою для розрахунку ЄСВ є мінімальна заробітна плата. Ставка податку визначається на рівні 22% та передбачає пільгу для підприємств та ФОП, які наймають особу з інвалідністю у розмірі 8,4 %.

    Фізичні особи-підприємці на загальній формі оподаткування розраховують ЄСВ від суми прибутку, з якого має відраховуватися податок на доходи фізичних осіб. Сума ЄСВ для ФОПів 2 та 3 груп у 2023 році становить 1474 грн відповідно до розміру мінімальної заробітної плати — 6700 грн. У майбутньому році податкова ставка може бути переглянута у випадку зростання мінімального рівня оплати праці.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!