В Івано-Франківську обговорювали виклики українського експорту та кадровий дефіцит

  • Міжрегіональний форум, який організувала Івано-Франківська торгово-промислова палата, зібрав понад 100 учасників, а головними темами стали дефіцит кадрів та розвиток українського експорту.

    Підвищення конкурентоспроможності українського експорту стало головною темою Міжрегіонального форуму, який відбувся в Івано-Франківську за ініціативи місцевої торгово-промислової палати. Захід об’єднав понад 100 учасників, серед яких були представники експортноорієнтованого бізнесу, урядовці та експерти.

    Захід відбувся у межах проєкту USAID, який спрямований на підвищення професійного рівня менеджерів з експорту.

    «Форум – заключна стадія проєкту “USAID підтримує Івано-Франківську ТПП у проведенні курсу тренінгових та консультаційних послуг для менеджерів з експорту”. Проєкт триває вже 8-й місяць та згуртував більше 70 експортоорієнтованих підприємств», – каже Марія Савка, віце-президентка Івано-Франківської ТПП.

    А також додала, що в рамках проєкту залучені підприємства поставили перед собою дуже амбітні цілі: створення 400 нових робочих місць, нарощення обсягів експортного потенціалу, збільшення внутрішніх інвестицій.

    Аграрний сектор: лідер серед експортерів

    Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький наголосив, що 60% валютної виручки України забезпечує аграрний сектор, причому дві третини продукції експортується:

    «Ми бачимо, що, на жаль, інші сектори знижуються і роль аграрної продукції збільшується. Але також це є підтвердженням того, що наші ринки відкриті. Тобто, фактично внутрішня українська ціна співвідноситься з міжнародною ціною. Високі міжнародні ціни дозволяють виробникам інвестувати у розвиток, хоча це створює виклики для споживачів через здорожчання продукції на внутрішньому ринку».

    Під час форуму відбулася серія панельних дискусій, на яких учасники обговорювали проблеми експортерів і напрацьовували законодавчі ініціативи для їх вирішення.

     Ринок праці в умовах війни

    Ключовою темою заходу також став кадровий дефіцит, спричинений війною. Заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна навела статистику: чисельність працездатного населення скоротилася з 28 мільйонів осіб до повномасштабного вторгнення до 23 мільйонів осіб станом на 2024 рік. Зрозуміло, що люди виїхали і ці цифри, власне, показують чому бізнес має проблеми з робочою силою. 

  • Про те, що одним із ключових бар’єрів залишається дефіцит кваліфікованих кадрів і для аграріїв, в тому числі і аграріїв-екпортерів  зауважив Тарас Висоцький:

    «Основний виклик — зберегти кадровий потенціал і розвивати його. Адже для відповідності міжнародним стандартам потрібні фахівці зі знаннями та досвідом».

    Як зазначила Тетяна Бережна, Міністерство економіки пропонує ряд інструментів для подолання бізнесом кадрового голоду, зокрема: ваучери на навчання для отримання нової професії (в Івано-Франківській області їх отримало 803 особи) та ЦПТО (центри професійно-технічної освіти).

    Розвиток центрів ЦПТО дає можливості для отримання нової професії та підвищення кваліфікації. 82% тих, хто пройшли навчання – знайшли роботу.

    Під час форуму також обговорювали ключові виклики для експорту, включно з логістикою, інфраструктурою, регуляторними питаннями та кадровим дефіцитом.

     

    Форум був проведений в межах Проєкту “USAID підтримує Івано-Франківську ТПП у проведенні курсу тренінгових та консультаційних послуг для менеджерів з експорту” за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!